Uprawy pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy to dla wielu producentów narzędzie w biznesie. Właśnie dzięki osłonie są w stanie dopasować się do potrzeb i wymagań rynku. Jak i jaki tunel foliowy wybrać do produkcji roślinnej wyjaśnialiśmy w innym temacie. Tym razem przybliżymy, w jaki sposób doprowadzić do tego, aby sama uprawa była opłacalna.

Rynek upraw pod osłonami

Choć pomysł założenia plantacji pod osłonami bardzo nas cieszy, to jednak zanim zaczniemy inwestować, warto poznać rynek. Istotne będzie poznanie przez inwestora rzetelnych badań rynkowych, czy dana upraw jest opłacalna, a nawet jeśli, to czy jest w stanie dorównywać w metodzie produkcji konkurencji. Jasno zdefiniowany schemat inwestycji wraz z działaniami marketingowymi umożliwi pozyskania dużych nabywców. Pojedynczy klient detaliczny, choć bardzo ważny, z reguły nie będzie w stanie nabyć tyle roślin, aby pokryć koszt produkcji. Dlatego istotne dla rozwoju plantacji, a zwłaszcza firmy, będzie pozyskanie kilku zleceń z różnych źródeł, podpisanie cyklicznych kontaktów oraz stałe poszukiwanie rynków zbytu.

Rozwój gospodarstw oraz stała rywalizacja o klienta to nie tylko dopasowanie produktu, ale i efektywność produkcji. Poznając rynek, warto dobrze rozpoznać jego specyfikę, nabywców, konkurencję, a zwłaszcza popyt. Wydajność to jeden z czynników, który wpływa na zainteresowanie klienta tym, co mu oferujemy. To nie tylko brand i promocja, ale i stałe poszukiwanie optymalizacji, badanie potrzeb, standardów, a także dopasowanie się do zmieniającego się stale rynku. Moda dotyczy wielu dziedzin, nawet żywności.

Miejsce na profesjonalny tunel foliowy

W uprawach pod osłonami równie ważna będzie strona techniczna całej plantacji. Zacznijmy od samej lokalizacji. Choć każdy plantator wie, jak bardzo ważne jest umiejscowienie bloku foliowego, to pomija kilka aspektów z tym związanych. Dopiero biorąc pod uwagę każdy czynnik z osobna, łącząc je następnie w jeden wielki zbiór, można łatwo podjąć dobrą decyzję o technikaliach foliaka.

Istotna będzie poznanie amplitudy temperatur, jaka panuje w poszczególnych porach roku. Do ważnych informacji można również zaliczyć pozostałe czynniki atmosferyczne, jak wiatr, częstotliwość i ilość opadów deszczu, gradu, a także burze, wichury itp. Dostosowanie konstrukcji oraz powłoki szklarni foliowej do terenu pozwala na jej długą eksploatację. W miejscach, w których stale wieje, lekka struktura może zostać uszkodzone. Natomiast folia o niskiej termoizolacji nie będzie nadawać się do miejsc, gdzie niska temperatura długo się utrzymuje. Większość z tych danych łatwo zdobyć, inne można uzyskać na podstawie własnych obserwacji.

Potencjał upraw pod osłonami

Uprawy polowe mają to do siebie, że działa na nie mnóstwo czynników, na które uprawiający nie ma wpływu. Tunel foliowy jest bardziej przewidywalnym środowiskiem. Przy odpowiednich modyfikacjach i doposażeniu można wytworzyć klimat optymalny dla plonu. Już sama osłona z folii tworzy bezpieczny klosz nad uprawami, który minimalizuje straty od intensywnych opadów, gradu, silnych wiatrów, a także ptaków i agrofagów. Właśnie ta przewidywalność, kontrola nad wegetacją i mikroklimatem daje możliwość dotarcia do rynku w przewidywanym oraz opłacalnym terminie.

Wybór produkcji roślinnej

Choć rynek pomidorów jest mocno konkurencyjny, to w dalszym ciągu wielu plantatorów widzi w nim przyszłość. Nawet pomimo tego, że w krajach o cieplejszym klimacie taka produkcja jest dłuższa, powtarzalna, a roślinę można uprawiać nawet wtedy, gdy w Europie jest śnieg. Innymi rośliny o wysokiej konkurencyjności, które znajdują szeroki rynek odbiorców, są ogórki i papryka.

Choć rynek jest nasycony, to jednak sama produkcja cyklicznie wzrasta. Pojawiające się nowe odmiany zyskują popularność. Konsumenci przyzwyczajeni do tych samych powtarzalnych warzyw i owoców szukają nowych smaków i aromatów. Dlatego warto zastanowić się, czy nie porzucić szablonowego myślenia na rzecz innowacji.

Jeszcze kilka lat temu świat oszalał na punkcie kiełków, które teraz odchodzą do lamusa. Microgreens, czyli mikroliście, to trend, który umacnia się coraz bardziej, zastępując poprzednią mode. Czym są mikroliście wyjaśniamy w artykule “Microgreens czyli mikroliście – co to jest i jak je uprawiać?.

Trwa również boom na rośliny jagodowe (borówka, agrest, jagoda kamczacka), które są coraz szerzej stosowane w przemyśle przetwórczym. Owoce dodawane są do wielu produktów, których stale przybywa.

Stałym zainteresowaniem cieszą się truskawki, które stały się wręcz symbolem owoców sezonowych. Uprawa truskawek w tunelu foliowym przy odpowiednich metodach gwarantuje większy zbiór z minimalnymi stratami. Te miękkie owoce są narażone na wiele uszkodzeń (od mrozu, deszczu, gradu, wysokiej wilgoci oraz agrofagów). Wiele z tych czynników można zlikwidować, umieszczając krzewinki w cieplarni.

Ocynkowane konstrukcje stalowe

Zadaniem Krostrade jest dostarczanie konstrukcji do upraw pod osłonami oraz propagowanie tej metody plantacji. Oferujemy optymalne narzędzie, zmyślnie zaprojektowane, solidne, zdatne do długiej eksploatacji. Cena nie należy do najniższych ze względu na komponenty oraz metody ich zabezpieczenia przed korozją. Ocynkowane stalowe rury i profile o średnicy 25 mm, są odporne na korodowanie. Są także kilkakrotnie grubsze niż w przypadku innych cieplarni.

Sklep tunele foliowe

Jeśli nawet w naszym sklepie nie ma struktury, która interesuje inwestora, zachęcamy do kontaktu z marką Krosagro, która zajmuje się produkcją zarówno hobbystycznych jak i profesjonalnych tuneli foliowych oraz konstrukcji stalowych. Dostarcza je zarówno dla klientów, indywidualnych, hurtowych, realizuje zamówienia na konstrukcje niestandardowe, natomiast standardowe wymiary oferuje w sklepie internetowym Krostrade.