Uprawa warzyw płożących pod osłonami

Uprawa warzyw płożących pod osłonami to najczęstsze zastosowanie cieplarni. Dynie, cukinie, melony i arbuzy będąc roślinami długo dojrzewającymi potrzebują odpowiedniego mikroklimatu, ochrony przed szkodnikami i chłodem. Zagwarantować to może tunel foliowy, dzięki któremu wielu ogrodników otrzymuje lepszy plon. Odpowiednio wysoką temperaturą dla psiankowatych jest ta w przedziale 20-28 stopni C, co też wyjaśnia zastosowanie cieplarni przy ich hodowli.

Uprawa warzyw płożących pod osłonami w tunelu foliowym

Choć warzywa płożące można prowadzić bezpośrednio od nasion, znacznie lepszym rozwiązanie, jest wyprodukowanie lub zakupienie sadzonek. Przygotowanie rozsady w tunelu foliowym należy zacząć odpowiednio wcześnie, zwykle na taki termin przyjmuje się kwiecień. Przygotowuje się dla nich żyzną ziemię bogatą w makro i mikroelementy, umieszczając w inspekcie. W tym celu korzysta się z mini tuneli foliowych, które dla dodatkowej ochrony umieszcza się w pełnowymiarowych cieplarniach. Podwójna bariera zmniejsza szanse na uszkodzenia od zimna, przymrozków i pozwala na wegetację mimo niesprzyjających warunków poza foliakiem.

Płodozmian w tunelu foliowym

Płodozmian jest to praktyka stosowana w ogrodnictwie i rolnictwie. Chodzi o to aby odpowiednio zaplanować kolejność upraw, zyskując dzięki temu dobre lepsze efekty. Zapobiega to występowaniu patogenów i agrofagów, których obecność z czasem się nasila. Większość roślin płożących jest ciepłolubna. W związku z czym w klimacie umiarkowanym są odmianami jednorocznymi. Aby zapewnić im poprawną wegetację warto zastosować uprawę współrzędna, a także unikać sytuacji aby rok w rok były sadzone na tym samym stanowisku.

Mikroklimat w cieplarni

Ciepłolubne rośliny płożące do poprawnego wzrostu potrzebują słonecznego stanowiska. Źle znoszą jakikolwiek cień, półcień natomiast może spowolnić najważniejsze u nich procesy wegetacyjne. Podobnie może być z zbyt dużymi wahaniami temperatur. Sprawę rozwiązuje szklarnia foliowa, która otacza barierą plon.

Podlewanie roślin w szklarni

Rośliny płożące ze względu na płytki system korzeniowy, spore owoce i znaczną powierzchnię liści mają duże wymagania wodne. Dlatego tak bardzo ważne jest ich systematyczne podlewanie. Zagwarantuje to jędrne, soczyste i smakowite owoce. Aby plon nie konkurował o słońce, składniki mineralne i wodę z chwastami, dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie podłoża. Zapobiega to przedwczesnemu parowaniu wody i utrzymuje wyższą temperaturę gleby.

Nawożenie pod osłonami

Obok regularnego podlewania, systematycznego usuwania chwastów bardzo ważnym elementem pielęgnacji roślin jest nawożenie. Na rok przed rozpoczęciem upraw warzyw płożących warto zasilić glebę obornikiem. Po takim czasie w podłożu zajdą korzystne dla wegetacji reakcje. Warto po każdym sezonie starać się aby gleba była żyzna, zasobna w próchnicę, miała gruzełkowatą strukturę i zawierała składniki mineralne..