Uprawa sałaty w tunelu foliowy

Istnieje wiele odmian sałaty dopasowanych do upraw pod osłonami. Roszponka, lollo, dębolistna, rukola, masłowa, lodowa, rzymska, radicchio – to zaledwie kilka z odmian roślin astrowatych. Smaczne i zdrowe, kuszące swoim wyglądem, stanowią dekorację potraw oraz źródło witamin oraz mikroelementów niezbędnych w zdrowej i zbilansowanej diecie. Hodowla w tunelu foliowym jest bardzo łatwa, a w niniejszym miniporadniku krok po kroku przedstawimy hodowlę sałaty.

 

UPRAWA SAŁATY W TUNELU OGRODNICZYM

Sałatę należy sadzić na glebach piaszczysto-gliniastych, choć rośnie na prawie każdym typie podłoża. Struktura ziemi piaszczysto-sucha jest zbyt wymagająca dla roślin astrowatych, do których zaliczamy sałatę. Nie istnieją konkretne kryteria w doborze stanowiska, ponieważ rośnie w miejscach zarówno nasłonecznionych jak i półcienistych. Na samym początku wegetacji roślina potrzebuje do wzrostu sporej ilości światła, gdyż jest rośliną dnia długiego, co oznacza, że do wykształcenia kwiatostanów potrzebuje minimum 14 godzin światła. Samo wypuszczenie kwiatów jest niekorzystne, więc optymalne warunki otrzymamy wtedy, gdy sałata będzie naświetlona przez 12 godzin. Na rynku jest dostępnych wiele odmian sałaty, które przeznaczone są do uprawy o konkretnej porze roku oraz dostosowane do długości dnia. Odmiany dnia krótkiego i długiego należy dopasować do poziomu nasłonecznienia. Niezapewnienie im potrzebnych do wzrostu warunków spowalnia ich wegetację. Sałata potrzebuje do rozwoju stosunkowo niskiej temperatury, w czasie wysokich upałów dobrą praktyką jest zacienienie stanowiska. Od gleby zależy jakość, a co najważniejsze smak sałaty, a więc sadząc ją w żyznym, próchnicznym i wilgotnym podłożu otrzymamy najlepsze listki i pożądaną kruchość listków. W Polsce ze względu na krótki czas wegetacji sałata uprawiana jest jako przedplon, śródplon i poplon, co stwarza okazję do zbiorów kilka razy do roku.

SAŁATA Z ROZSADY W TUNELU FOLIOWYM

Odmianę sałaty do wczesnych zbiorów wsiewamy na 6 tygodni przed wprowadzeniem jej do tunelu foliowego. W namiocie ogrodniczym wysiewamy ją w rozstawie co 5 cm lub w doniczkach, również co 5 cm. W ten sposób ograniczamy przyciemnianie się nawzajem roślin.

SADZENIE SAŁATY W BLOKU FOLIOWYM

Jako że sałata nie jest zbyt wrażliwa na niskie temperatury, możemy ją wprowadzić w drugiej połowie ciepłego marca. Sposób sadzenia jest zależny od jej odmiany oraz predyspozycji do wzrostu. Ze względu na to, że sałaty wczesne tworzą mniejsze główki, sadzimy w rozstawie 25 x 30, zaś odmiany późniejsze o rozłożystych liściach w rozstawie 40 x 25.

Sałatę sadzimy w ten sposób, aby środkowa część liści nie została przykryta ziemią. Pamiętamy przy tym, że jako astrowata ma płytki system korzeniowy, więc nie zaleca się sadzenia w towarzystwie warzyw o głębokich korzeniach. Największym utrapieniem ogrodników są ślimaki, szkodniki niszczące uprawę. Tunel ogrodniczy, solidnie okopany ziemią, nie przepuszcza brzuchonogów do wewnątrz. Jeśli jednak przedostały się do środka, sprawdzamy szczelność ścian bocznych, rozstawiając pułapki.

PIELĘGNOWANIE SAŁATY W NAMIOCIE OGRODNICZYM

Systematyczne pielęgnacja sałaty polega na usuwaniu chwastów oraz nawadnianiu. Płytki system korzeniowy sprawia, że nie ma dużych wymagań pod względem nawadniania, jednak należy pamiętać, żeby nie podlewać liści, gdyż może to doprowadzić do gnicia i psucia się główek. Chcąc przyśpieszyć lub przedłużyć uprawy, można okryć ją agrotkaniną albo folią preferowaną. Zabieg ten pozwoli zatrzymać ciepło w ziemi, a co z tym idzie – poprawi wegetację roślin.

Użyźniając glebę pod uprawę sałaty pod osłonami, należy spryskać ziemię gnojówką zieloną z dodatkiem nawozu kurzego, który możemy przygotować samodzielnie lub kupić gotowy w woreczkach.

 

Odmiany sałaty do bloków foliowych

Odmianach sałaty różnią się między sobą kształtem, wielkością czy barwą główki. Dodatkowo możemy je podzielić na wczesne, średnio wczesne, średnio późne oraz późne.

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych odmian sałaty:

  • Sałata masłowa – najczęściej uprawiania na działkach, w ogrodach oraz w tunelach foliowych, charakteryzuje się delikatnymi liśćmi.
  • Sałata lodowa – odmiana o twardych, sztywnych i chrupiących liściach, które są lekko sfałdowane.
  • Sałata rzymska – owalne główki pełne kruchych, sztywnych, lekko wydłużonych liści.
  • Endywia – odmiana późna uprawiana często jako poplon, zbierana późną jesienią lub bezpośrednio przed zimą.
  • Sałata rozetowa– bardzo delikatna odmiana, która nie rozwija ciasnych główek. Należy ją spożywać na bieżąco ze względu na jej nietrwałość.
  • Botawia – odmiana o karbowanych liściach, odporna na przymrozki przez co uprawiana jest do późnej jesieni.

Zbiór i przechowywanie sałaty

Zbiory zależne są od odmiany i terminu nasadzenia. Główkę sałaty zbieramy wczesnym rankiem, liście są wtedy bardziej wytrzymałe i mniej narażone na uszkodzenia. Aby zachować trwałość sałaty, przetrzymujemy ją w temperaturze 0°C, w wilgotności powietrza do 90%.