Uprawa roślin pod osłonami

Dla wielu ogrodników posiadających tunel foliowy sezon trwa już od półtora miesiąca. Plon nowalijek został już zebrany, pora więc na plon główny. Z tygodnia na tydzień plantator coraz lepiej poznaje specyfikę cieplarni, dzięki czemu znaczna część prac pod osłonami jest bardziej wydajna. W końcu założeniem posiadania namiotu ogrodowego jest zoptymalizowanie wegetacji warzyw i owoców, wydłużenie czasu ich dojrzewanie, zabezpieczania przed negatywnymi czynnikami pogodowymi, ochrona przed insektami oraz zmniejszenie szans na pojawienie się patogenów. A to jeszcze nie wszystkie z zalet tunelu foliowego.Szklarnia foliowa, choć jest skutecznym narzędziem ogrodniczym, to jednak w dalszym ciągu ważny jest czynnik ludzki. Sposób pielęgnacji plonu wpływa na stan zdrowia warzyw i owoców. Dlatego też warto szukać rozwiązań, które pozwolą na oszczędność, ułatwią pracę z roślinami, a także sprawią, że pojawi się więcej zbiorów.

W tej części poradnika Krostrade z serii “jak uprawiać rośliny w tunelu” opowiemy o 9 skutecznych sztuczk które warto stosować, aby zoptymalizować uprawy pod osłonami.

  • Oszczędzanie wody w ogrodzie

 

Uprawa roślin pod osłonami wiąże się z użyciem sporej ilości wody. Choć wydaje się, że koszt jest niewielki, to w perspektywie czasu uzbiera się pokaźna suma. Sporo wydanych pieniędzy można zostawić we własnej kieszeni, doposażając cieplarnię w system rynnowy i zbiornik. Najprostsze rozwiązania można przygotować samemu, posługując się elementami zakupionymi w okolicznej hurtowni ogrodniczej. Należy pamiętać, aby wybrać system z tworzych sztucznych, ze względu na to, iż zbierają mniej ciepła niż metalowe. Z reguły rynny umieszcza się po obu stronach szklarni, tak aby woda spływała do zbiornika na deszczówkę.

  • Nawożenie w tunelu foliowym

 

Oprócz systematycznego podlewania istotna dla przebiegu wegetacji roślin jest gleba. Powinna być nasycona makro- i mikroskładnikami, zawierać konieczne do prawidłowego wzrostu pierwiastki, być bogata w próchnicę i mieć odpowiednią strukturę. Aby otrzymać wysokiej jakości podłoże, trzeba ją wcześniej odżywić. Można to zrobić za pomocą nawozów sztucznych i ekologicznych, sposób zależy od preferencji ogrodnika. Tym razem skupimy się na drugim sposobie, który jest w pełni naturalny. Nawozy zielone w tunelu foliowym to rośliny, które sadzi się jako przedplon lub poplon, mające posłużyć jako budulec próchnicy. Podczas procesu rozkładu do ziemi dostają się składniki odżywcze, które następnie stają się pożywką dla plonu głównego.

  • Osłona przeciw owadom

 

Agrofagi bywają uciążliwe, jeśli już pojawią w uprawach. Tunel ogrodowy ze szczelnie nałożoną folią zmniejsza szanse na ich pojawienie się wśród roślin. Jednakże ryzyko pojawienia się szkodników w cieplarni wzrasta podczas wietrzenia. Sam proces jest konieczny, aby usunąć nadmiar ciepła i wilgotności oraz unormować mikroklimat do wymagań plonu. W standardowej wersji foliaka cyrkulacja powietrza jest możliwa jedynie poprzez otwarcie drzwi z obu stron namiotu. Wtedy też do wnętrza szklarni mogą wniknąć agrofagi. W tunelach wielowegetacyjnych zastosowano kurtyny boczne podwijane za pomocą korb. Za folią kryje się siatka przeciw owadom, która utrudnia przenikanie szkodników do wewnątrz i tworzy efekt cyrkulacji. Pomimo tego zabezpieczenia warto zdecydować się na jakiś środek zaradczy np. taśmy lepowe, pułapki, rośliny odstraszające lub inne. Łącząc kilka metod, będziemy mieli pewność, że żaden owad nie zagrozi warzywom i owocom.

  • Uprawa współrzędna

Rośliny oddziaływują na siebie nawzajem, jedne mają pozytywny wpływ na siebie inne zaś negatywny. O tym, które z którymi łączyć pisaliśmy w temacie “Uprawa współrzędna w tunelu foliowym”.

  • Biodegradowalne doniczki

 

Wiele roślin źle znosi jakiekolwiek przesadzanie, więc w dużym stopniu przekłada się to na ich plonowanie. Bywa że podczas całego zabiegu uszkodzona zostanie część rośliny. Można temu zapobiec, stosując doniczki, które z czasem rozkładają się w ziemi. Te można przygotować samemu (karton, gazeta, rolki papierowe) lub kupić w którymś sklepie internetowym. Na rynku jest dostępnych sporo pojemników biodegradowalnych. Znaczna część z nich wykonana jest z włókna kokosowego, masy papierowej lub innego substratu.

  • Osłona pod osłoną

W uprawie roślin ciepłolubnych lub tropikalnych, czyli takich, które do poprawnego wzrostu potrzebują dużej ilości ciepła, konieczne będzie magazynowanie ciepła pod osłoną jak najdłużej. Dzięki folii wewnątrz struktury dodatnia temperatura utrzymuje się znacznie dłużej, a ogrzane powietrze i ciepło z gleby uchodzą znacznie wolniej. Sprawia to, że na przestrzeni dnia i nocy, chłodnych miesięcy oraz potencjalnych przymrozków w cieplarni utrzymuje się korzystny mikroklimat. Daje to lepsze efekty podczas uprawy roślin ciepłolubnych, które mają wystarczającą ilość czasu, aby wykształcić masę zieloną, przejść przez każdy etap wegetacji oraz dorodnie plonować. W wytworzeniu optymalnego otoczenia dla warzyw i owoców może nam pomóc mini tunel foliowy, który umieszcza się pod pełnowymiarową konstrukcją. Łącząc obie struktury, rośliny zyskują więcej ciepła. Takiej metody używa się do uprawy nowalijek, uprawy roślin tropikalnych, do plantacji truskawek, winogron, borówek, w połączeniu z sezonowym tunelem foliowym itp. itd

  • Narzędzia do upraw w tunelu

 

Większość prac ogrodniczych wymaga zastosowania akcesoriów, które ułatwiają pielęgnację roślin. Grabie, łopata, pazurki, nożyce, wiaderka to zaledwie kilka z nich. Każde z narzędzi i akcesoriów do tunelu foliowego powinno też mieć swoje miejsce. Chaotycznie poukładane, porozrzucane po ogrodzie wydłużają każdą pracę ogrodniczą oraz niszczeją. Aby temu zapobiec, w cieplarni można umieścić specjalne stojaki, szafki lub odkładać je na stoły uprawowe. Jeśli jednak wykorzystujemy pełną przestrzeń szklarni, w niedalekim otoczenia wystarczy rozstawić namiot magazynowy, który ze względu na swoją uniwersalność może być używany jako schowek ogrodowy.

  • Gleba pod osłonami

Uprawa pod osłonami to pełen dynamizmu proces. Lepsze warunki do rozwoju roślin, skuteczna pielęgnacja, odpowiednie nawożenie prowadzą do zdrowej i zasobnej gleby. Przed samym sezonem oraz bezpośrednio po jego zakończeniu dobrą praktyką jest sprawdzenia pH. Najprostsze analizatory dostępne są w centrach ogrodniczych. Poznając parametry składu gleby, można określić, jakie warzywa nadają się do ogrodu, jakimi środkami odżywić ziemię oraz jakie prace agrotechniczne należy przeprowadzić.

  • Płodozmian i rotacja upraw w cieplarni

 

Płodozmian to wielosezonowy plan nasadzeń prowadzony w taki sposób, aby następujące po sobie rośliny korelowały ze sobą. Istotne jest zmniejszenie szansy na rozwój patogenów i agrofagów żerujących na plonie. Unika się sadzenia tego samego gatunku roślin bezpośrednio po sobie. Efekty optymalnie ułożonego planu są długofalowe, ziemia zachowuje korzystne parametry, nie rozwijają się w niej szkodnik, a rośliny mają dostęp do makro- i mikroelementów, pierwiastków plonotwórczych oraz rozwiniętej próchnicy.

Efektywność tunelu foliowego

Z roku na rok rośnie liczba osób zaopatrujących się w namioty ogrodowe. Jeszcze kilka lat temu większość konstrukcji była naprędce zrobiona w przydomowym warsztacie. Nie miały one takiej wydajności jak hobbystyczne tunele foliowe, jednak stały się swoistym początkiem upraw pod osłonami. Teraz klienci mają dostęp do całej masy gorszych lub lepszych konstrukcji z rur i profili stosowanych jako cieplarnie. W takim razie jak i jaką wybrać szklarnię? Odpowiedź nie jest taka prosta. Na pewno warto się kierować swoimi potrzebami, ilością i rodzajem plonu, warunkami, jakie utrzymują się w miejscu, w którym będzie odbywać się uprawa. Choć rzeczy do przemyślenia jest całkiem sporo, to jednak z czasem użytkownik takiej struktury zrozumie, dlaczego jest to tak ważne. W teorii i praktyce foliak ma zoptymalizować proces uprawy, warto więc zacząć ulepszanie jeszcze na etapie zakupu, wybierając ekonomiczną, solidną i funkcjonalną szklarnie foliową.