Uprawa cebuli w tunelu foliowym

Cebula, dwuletnia roślina z rodziny czosnkowatych, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Jej wyjątkowy smak oraz charakterystyczny zapach są nieodłączną częścią wielu potraw. Cebula to niezastąpiony składnik różnorodnych dań oraz dodatek do nich, nadający klarowności oraz wysublimowanych walorów smakowych. Warzywo jest zasobne w minerały oraz witaminy, od wielu lat stosuje się je w medycynie jako prebiotyk, który przeciwdziała chorobom, wirusom i bakteriom. Glikozydy zawarte w roślinie odpowiedzialne są za znaczną część właściwości leczniczych. Cebula jest więc używana, aby usprawnić trawienie oraz metabolizm, aby zniszczyć siedliska bakterii, pomaga też w leczeniu ran, infekcji gardła czy oskrzeli.

Uprawa cebuli w tunelu foliowym to prosty proces, po zakończeniu którego o wiele szybciej niż w uprawach polowych otrzyma się dorodny i obfity plon. Oczywiście bez narażania uprawy na szkodniki, które często atakują roślinę podczas dojrzewania.

Gleba pod uprawę cebuli

Cebulę uprawia się na stanowiskach słonecznych, w glebach bogatych w próchnicę i składniki pokarmowe. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na plon cebuli jest jakość oraz odczyn gleby. Przed rozpoczęciem upraw należy zapoznać się z podłożem znajdującym się wewnątrz tunelu foliowego. Warzywo optymalnie rośnie w glebie o pH mieszczącym się w granicach od 6,5 do 7,0. Jeśli ziemia ma niższy odczyn, odpowiednie wapnowanie powinno uregulować pH. Warto starannie przygotować glebę pod uprawę cebuli, ponieważ jej wymagania względem tego czynnika są bardzo wysokie.

Uprawa

W pierwszym roku rozwoju roślina wykształca piętkę, z której wyrastają korzenie przybyszowe. Oprócz tego w części nadziemnej rośną zielone, puste i rurkowate liście. Obie części rośliny są jadalne, stosuje się je jako odrębne elementy dodawane do potraw. W drugim roku wegetacji warzywo wypuszcza pędy kwiatowe. Rzadko dopuszcza się do tego, by cebula rozwinęła kwiaty. Już w pierwszym roku, kiedy jest w pełni dojrzała, trafia bezpośrednio do spożycia.

Stosuje się trzy sposoby na prowadzenie uprawy: siew bezpośrednio do gruntu, sadzenie z rozsady oraz hodowla z dymki.

Siew do gruntu

Aby uprawiać cebulę pod osłonami w gruncie, gleba musi odznaczać się dużą zawartością próchnicy oraz być zasobna w składniki pokarmowe. Nasiona powinny być zaprawione przed wprowadzeniem ich do gruntu, dzięki czemu będą chronione przed porażeniem ze strony patogenów (choroby) i atakami agrofagów (szkodniki). Siew zaczyna się wiosną, w tunelu foliowym już w marcu, natomiast w uprawach polowych dopiero w pierwszej połowie kwietnia. Cebula rozwija się już w temperaturze od 2 do 6°C. Dzięki temu można ją prowadzić nawet w nieogrzewanym namiocie ogrodniczym, tuż po pierwszych roztopach. Zbyt późny wysiew sprawia, że wschody roślin będą znacznie gorsze, a bulwy gąbczaste i małe. Nasiona sieje się w rządki oddalone od siebie o 25 cm, na głębokość od 2 do 4 cm. Gdy wzejdą, wschody należy przerwać, pozostawiając po 5–8 w rzędzie. Optymalna temperatura do rozwoju i budowy korzeni to od 10 do 17°C, a w chwili kształtowania się cebul – od 15 do 22°C. Do 20 dni od zasadzenia powinny pojawić się wschody.

Uprawa cebuli z rozsady

Uprawiając cebulę z rozsady, znacznie łatwiej osiągnąć plon dobrej jakości niż w przypadku siewu bezpośrednio do gruntu. Dzięki takiej metodzie warzywo dojrzewa od 2 do 4 tygodni wcześniej niż w uprawach polowych. Proces zaczyna się od wysiania do pojemników nasion. Naczynia wypełnia się mieszanką torfu i ziemi kompostowej. Cykl rozpoczyna się początkiem marca. Cebule wprowadza się do tunelu foliowego, kiedy wytworzą się choć minimalnie korzystne warunki. Rośliny układa się rzędami oddalonymi od siebie o 10 cm. Siewki przerywa się zgodnie z miarą ich rozwoju. Kiedy mają po 3 lub 5 liści, roślinę wprowadza się na miejsce stałe. Cebule wyhodowane z rozsady o wiele lepiej znoszą przechowywanie, charakteryzują się dłuższym czasem przydatności do spożycia i mają znacznie mniejsze wymagania pokarmowe niż siane bezpośrednio do gruntu.

Uprawa cebuli z dymki

Jest to bardzo wygodna metoda uprawy cebuli. Dymki to drobne cebulki gotowe do wysadzenia. Zaletą tej metody jest to, że przez cały sezon można zbierać szczypior, a pod sam koniec już dojrzałe cebule. Dymkę sadzi się do gruntu w marcu, jako że nie jest wrażliwa na przymrozki. To optymalna metoda na wczesne posadzenie cebuli. Ziemia powinna być spulchniona i odchwaszczona, grządki wcześniej przygotowane do wprowadzenia rośliny pod osłony. W celu zoptymalizowania uprawy 2/3 warzywa zakrywa się glebą, sadząc co 8 cm.