Tunel foliowy w maju

Maj w tunelu foliowym to czas, kiedy za ogrodnikami już pierwsze zbiory (nowalijek). Smakując w tegorocznych warzywach, należy pamiętać, aby zadbać o plon główny. Po przygotowaniu ziemi, dokarmieniu jej oraz przeorganizowaniu cieplarni na grządki lub w skrzynie ogrodnicze, siejemy nasiona lub wprowadzamy rozsadę. Teraz, kiedy na zewnątrz utrzymuje się dodatnia temperatura, w szklarni panują sprzyjające warunki dla roślin ciepłolubnych. Maj pod osłonami to miesiąc, podczas którego należy systematycznie wietrzyć foliowiec, dostosować podlewanie oraz szybko reagować w sytuacji pojawienia się patogenów lub agrofagów.

Tym razem w poradniku Krostrade opowiemy, jak krok po kroku zadbać o plon i cieplarnię w maju.

Uprawy pod osłonami w maju

Pielęgnacja roślin w cieplarni

W maju plon zaczyna dynamicznie wzrastać, dlatego bardzo ważne będzie systematyczne doglądanie, czy wszystko z warzywami i owocami w porządku. Jeśli na etapie sadzenie i wprowadzenia rozsady uniknęliśmy błędów, rośliny będą miały wystarczająco miejsca do tego, aby się rozwijać. W innym wypadku te, które rozwiną się zbyt mocno, mogą zasłaniać wolniej dojrzewające. Aby tego uniknąć, o ile to jeszcze możliwe, można próbować przesadzić niektóre z nich, przyciąć, a w najgorszym przypadku usunąć

Szkodniki pod osłonami

Ciepło i duża ilość światła wpływa pozytywnie nie tylko na rośliny. Maj to czas lęgowy dla wielu agrofagów, które po znalezieniu pożywienia zaczynają masowo się mnożyć. W chwili pojawienia się jakiegokolwiek szkodnika w uprawach pod osłonami trzeba go rozpoznać, a następnie zacząć jego likwidację odpowiednimi metodami. Choć osłona z folii utrudnia przenikanie owadom do wewnątrz, to warto wystrzegać się ich rozwoju, bacznie obserwując rośliny. “Dmuchanie na zimne” sprawi, że ogrodnik uniknie jakichkolwiek problemów.

Wietrzenie szklarni foliowej

W maju między dniem i nocą dochodzi do sporych różnic temperatur. Jest to jeden z czynników, który podnosi stężenie wilgotności wewnątrz osłony. Dlatego aby tego uniknąć konieczne będzie wietrzenie obiektu. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy w cieplarni panuje zbyt wysoka temperatura – również konieczne będzie usunięcie nadmiaru ciepła poza strukturę. Na kontrolę nad mikroklimatem w namiocie ogrodniczym pozwalają podwijane kurtyny. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym na obu bokach jest wyposażony w rolety, które po podniesieniu tworzą swobodny przepływ powietrza. W ten sposób można usunąć nadmiar wilgoci, ciepła i stęchłe powietrze. Tworzy to sprzyjające warunki do wegetacji plonu oraz zwiększa komfort pracy, przez co pielęgnacja roślin jest przyjemniejsza niż w przegrzanym tunelu foliowym. Warto wspomnieć, że pod takimi kurtynami znajduje się siatka przeciw owadom, co zabezpiecza foliak przed ich przenikaniem do środka.

Wolne stanowiska na grządkach i skrzyniach ogrodniczych

W przypadku kiedy grupa roślin zostanie zebrana, po przekopaniu i dokarmieniu gleby pora wypełnić przestrzeń nowymi roślinami. Mając wcześniej zaplanowany płodozmian, po samych pracach pielęgnacyjnych można zacząć siew lub wprowadzanie rozsady. Jeśli jednak do całej sprawy podchodzimy spontanicznie, warto dowiedzieć się, które z roślin posadzić jako następne. Sadząc po sobie ten sam gatunek zwiększa się szansa na pojawienie się szkodliwych dla plonu grzybów, chorób, a także pojawienie się szkodników w glebie.

Co posiać, posadzić i zebrać w tunelu foliowym w maju?

Siew letnich rośliny ciepłolubnych i wprowadzenie rozsady:

 

Z rozsad przygotowanych wcześniej