Tunel foliowy na działkę

Z czasem, kiedy działka lub ogród wypełniają się kwiatami i ozdobnymi krzewami, cieszymy się z każdej chwili spędzonej na łonie natury. Niestety cały urok mija już po kilku sezonach. W końcu zrealizowany został pomysł, teraz pozostaje pielęgnacja. Z reguły wtedy odczuwamy tęsknotę za czymś praktycznym, czymś, co sprawi, że rozpoczniemy nowe wyzwanie, przygodę. Czymś takim może być uprawa pod osłonami.

Wiele osób kojarzy ogród warzywny z nudnymi pasmami ziemniaków, marchewki i cebuli, czyli wizją z minionej epoki, schematem, który został utarty po praktycznych czasach, w których ziemia była po to, aby dawać plon, a człowiek czy chciał czy nie, musiał uprawiać ziemię. Dziś, kiedy możemy pozwolić sobie na wygodę, a nawet wybrzydzać, nowoczesny ogród warzywny i kuchenny mogą wyglądać atrakcyjnie, dawać wysoki plon oraz satysfakcję z uprawy.

Obaw jest wiele, znacznie łatwiej przekonać samego siebie do prowadzenia warzyw i ziół na działce niż przy domu. Wiele osób żyje jeszcze tym, co powiedzą sąsiedzi: że to fanaberia? wariactwo? oszczędność? Nic z tych rzeczy! To robienie czegoś nowego, modnego, optymalnego oraz atrakcyjnego.

Tunel foliowy pełen inspiracji

Jeśli w dalszym ciągu szukamy inspiracji, to może pora spojrzeć na to z innej perspektywy. Patrząc na pojedyncze warzywo, widzimy jego zastosowanie, zapominając o tym, że bywa urokliwe, a czasami równie ładne co rośliny ozdobne. Feeria barw owoców, kwiatów, mieszające się aromaty, zgrabne liście, wijące się pędy to tylko krótkie zdanie, lecz wystarczy zamknąć oczy, a poczujemy aromat rosnących wokół roślin. Zadziałało? To znaczy, że za nami już pierwszy krok do założenia ogrodu warzywnego.

Ochrona i bezpieczeństwo dla roślin

Tunel foliowy umożliwia nam skuteczną ochronę roślin długo dojrzewających i ciepłolubnych. Niestety im szybciej zasadzimy rośliny, tym większa szansa na to, że będą narażone na przymrozki, a jeśli zbyt późno to mogą nie rozwinąć się w pełni. Rozwiązaniem jest cieplarnia, która dzięki osłonie z folii zatrzymuje, magazynuje i spowalnia utratę ciepła. Wyższa temperatura gleby i powietrza to lepsza oraz dłuższa wegetacja, a w końcowym efekcie większy plon. Ponadto jeśli nie chcemy, aby każdy widział, co rośnie w naszym ogródku, to mały tunel foliowy z folią dyfuzyjną skutecznie zamaskuje wnętrze przed wzrokiem ciekawskich.

Atrakcyjny i optymalny plon

Zgrabne i optymalne konstrukcje ogrodnicze nie szpecą przestrzeni, co więcej, nadają jej charakteru. Folia mieniąca się w promieniach słonecznych, po której rankiem spływają krople rosy, oraz stalowa ocynkowana konstrukcja, która dzięki połyskowi wygląda jakby została wykonana ze srebra. Każdy właściciel namiotu ogrodowego, dosłownie każdy, podziwia refleksy światła na foli, kiedy zachodzi słońce, a promienie zostają rozproszone przez osłonę.

Nowoczesne i modułowe konstrukcje stalowe

Podstawowym pytaniem jest to, czy mamy na to czas? Jeśli nie planujemy prowadzić wielohektarowych upraw pod osłonami, zostać producentami żywności lub prowadzić setki sadzonek, to profesjonalny tunel foliowy nie będzie nam potrzebny. Wystarczy lekka, drobna konstrukcja o niewielkich rozmiarach. A jeśli spodoba nam się pomysł, to możemy dokupić dodatkowe elementy i powiększyć ją z czasem.

Czym są modułowe konstrukcje stalowe ? Dla użytkownika oznacza to, że może je dowolnie wydłużać, dokładając kolejne elementy łuków, a w niektórych nawet podwyższać wysokość.

Praktyczny oraz atrakcyjny warzywnik

Mniej roślin to również mniej pracy, a rośliny można dobrać pod względem ich odporności i poziomu zaawansowania. Niektóre wystarczy jedynie od czasu do czasu doglądać, podlewać, sporadycznie nawozić, a mimo to będą prawidłowo się rozwijały. To daje wiele satysfakcji, kiedy możemy się cieszyć aromatem oraz smakiem tego, co wyhodowaliśmy. Namiot ogrodowy stanie się miejscem naszego wyciszenia. Pielęgnacja roślin koi stargane nerwy, pozwala na przebywanie blisko zieleni, a ta zawsze ma pozytywny wpływ na pogodę ducha.

Uniwersalny tunel foliowy

A co jeśli nam się nie spodoba? Cóż, bywa i tak. Namiot ogrodowy, może pełnić inną funkcję. Może stać się również miejscem, w którym składujemy rośliny w zimie, które powinny być chronione, a przez resztę roku służyć jako magazyn, do którego będziemy pakować rowery, narzędzia ogrodnicze oraz różnego rodzaju sprzęt. Łuki konstrukcji mogą być używane również jako pergola na pnącza, a z nich można wytworzyć korytarze zieleni, tak bardzo cenione są przez designerów.

Tak więc bez obaw. Zastosowanie znajdzie się zawsze, wystarczy trochę fantazji, a okaże się, że są jeszcze inne opcje, których nie uwzględnił piszący. Cena za tunel foliowy jest niska, a koszt na tyle drobny, że nie obciąży naszego budżetu. Najtańsza cieplarnia z sklepu Krostrade to wydatek rzędu 365 zł, a jest w stanie doprowadzić do tego, że znacznie więcej na niej zyskamy. Wystarczy odjąć część kosztów, które na co dzień ponosimy w sklepie, kupując warzywa czy zioła, a okaże się, że równowartość tunelu foliowego otrzymamy po 5 miesiącach zakupów.

Czy warto zacząć? To już decyzja czytającego. Czy chciałby mieć aromatyczny ogród ziołowy ze smacznymi i zdrowymi warzywami pod osłoną, bez względu na pogodę pielęgnować rośliny, nawet w czasie deszczu, chłodu, czy w miesiącach, kiedy większość ogrodników kończy sezon? Czy będzie to następny krok do podjęcia decyzji?

Czy to znaczy, że musimy zrezygnować z marzeń o pysznych daniach z własnych warzyw? Nic podobnego. Musimy tylko spojrzeć na sprawę inaczej. Warzywnik nie będzie zapewniał nam pożywienia na cały rok. Nie będzie się składał z równiutkich, starannie opielonych poletek. Będzie za to zapewniał rozrywkę i cieszył swą urodą. Wybierzmy rośliny o barwnych liściach, efektownych kwiatach i atrakcyjnych owocach, stwórzmy z nich interesujące kompozycje. Znajdźmy rozwiązanie pasujące do charakteru naszego ogrodu. Warzywami i ziołami możemy uzupełniać rabaty ozdobne, tworzyć z nich barwne kompozycje, założyć stylizowany ogród warzywny na wzór dawnych ogrodów kwaterowych, jakie towarzyszyły dworom szlacheckim, lub namieszać na rabatach jak w wiejskich ogródkach: warzywa, zioła i rośliny kwitnące.