Tunel foliowy – cena sukcesu upraw

Różnice między tunelem jednowegetacyjnym i wielowegetacyjnym, hobbystycznym a profesjonalnym.

Rośliny uprawiane w szklarniach, inspektach, szklarniach z tworzyw sztucznych, blokach foliowych i namiotach ogrodniczych, szczególnie w miesiącach letnich i wiosennych, wymagają odpowiedniego zacienienia i wentylacji. Cyrkulacja powietrza jest potrzebna w sezonie letnim, podczas którego wewnątrz osłony magazynuje się nadmiar ciepła, oraz wiosennym, w czasie którego podnosi się poziom wilgotności. Konstrukcje, w których funkcjonuje płynny obieg powietrza, są znacznie bardziej skuteczne niż te, w których powietrze nie rotuje. Różnica polega na tym, że struktury z wywietrznikami (wielowegetacyjne) umożliwiają regulowanie warunków wewnątrz, pozwalają na dopasowanie ich do hodowanych warzyw i owoców. Tunele te są skuteczne, kiedy wewnątrz osłony będą uprawiane różne rośliny, natomiast namioty jednowegetacyjne to obiekty przeznaczone raczej do upraw jednego rodzaju. Warto aby uprawiający podczas zakupu tunelu zastanowił się na skutecznym rozwiązaniem, dopasowanym do swoich potrzeb.

  • Cena tunelu foliowego

Cena tunelu foliowego składa się z wielu czynników, o których już wcześniej pisaliśmy na blogu w temacie „Uprawa pod osłonami czy uprawa plenerowa”. Otóż tym, co odróżnia od siebie tunele foliowe, jest materiał, z którego wykonano stelaż. Najbardziej trwałe konstrukcje wykonane są ze stali ocynkowanej ogniowo, następnie są kruche rurki PCV, a na samym końcu importowane tunele o cienkich rurkach z zieloną folią.

  • Kiedy przewietrzyć uprawy pod osłonami

Wentylacja boczna lub dachowa to proste i często dołączane do namiotów ogrodniczych elementy. Najprostsze ze stosowanych rozwiązań to korba, która umożliwia opuszczanie lub podnoszenie kurtyny z folii, a w miejscach, gdzie wcześniej była nałożona, pojawia się siatka przeciw owadom. W ten sposób wnętrze jest wietrzone, a szkodniki o wiele trudniej przenikają do środka. Przy profesjonalnych tunelach foliowych często stosuje się zautomatyzowane systemy, które sterują wywietrznikami, aby wewnątrz panowały korzystne warunki. Dla hobbystycznego ogrodnika lub rolnika, który zaczyna uprawy pod osłonami, w zupełności wystarczą manualne rozwiązania.

W lecie, kiedy temperatura jest zbyt wysoka, otwarte z obu stron systemy wietrzeń tworzą rotację powietrza który chłodzi powietrze, wyprowadzając nadmiar ciepła poza strukturę. Natomiast na wiosnę, kiedy różnice temperatur sprawiają, że wewnątrz podnosi się poziom wilgotności, umożliwiają jej wyrównanie. Te przydatne akcesoria znacznie poprawiają wegetację warzyw i owoców dojrzewających w namiotach ogrodniczych.

Przy wystarczającej cyrkulacji powietrza, wilgotności i zacienieniu wiele roślin toleruje wysoką letnią temperaturę szklarniową. Celem ogrodników jest zapobieganie wzrostowi temperatury lub wilgotności, który doprowadziłby do uszkodzenia tkanek.

Jak przewietrzyć tunel ogrodniczy

W tunelach foliowych można wyróżnić wiele wariantów wietrzeń. Najbardziej powszechnie stosowane można podzielić na:

  • Drzwi (pojedyncze lub podwójne) – para drzwi z jednej i drugie strony sprawia, że wewnątrz tunelu foliowego cyrkulacja przebiega przez cały obiekt.
  • Otwory na dachu (tzw. wietrzenia dachowe) – zbierające się powietrze wewnątrz osłony uchodzi przez wywietrzniki dachowe. Lżejsze ciepłe powietrze jest wypychane przez chłodniejsze, które pozostaje przy roślinach.
  • Otwory boczne (tzw. wietrzenie boczne) – z obu stron tunelu foliowego napływa powietrze, dzięki czemu to znajdujące się wewnątrz wprowadzane jest w ruch. Mieszające się ciepłe i chłodniejsze powietrze korzystnie działa na wegetację roślin, a w przypadku gatunków samopylnych pomaga w zapłodnieniu kwiatów.
  • Drzwi, otwory na dachu oraz otwory boczne – połączenie kilku z dostępnych opcji, najczęściej spotykane jest w blokach foliowych i profesjonalnych tunelach foliowych. W zależności od potrzeb plantatora, można w krótki czasie ochłodzić całą cieplarnię.

Skuteczna wentylacja:

Należy monitorować temperaturę za pomocą termometru. Jeśli wzrasta powyżej 27°C należy niezwłocznie podnieść kurtyny, aby zapobiec porażeniu słonecznemu, które uszkadza rośliny. Warto w tym celu zainstalować kilka termometrów, aby jedne wskazywał ciepło powietrza, drugie natomiast gruntu. Istotne jest, by nie zamocowywać przyrządu na powłoce, gdyż nagrzewająca się folia wskaże wiele więcej stopni niż jest w rzeczywistości.

Jeśli jest to sezon letni i ciepło utrzymuje się również w nocy, można zostawić otwarte systemy wietrzeń. W chłodne dni lub na wiosnę albo późną jesienią kurtyny podnosi się, aby usunąć zbędną wilgoć z upraw.

Systemy wentylacyjne do tuneli

Profesjonalny tunel foliowy to konstrukcja, w której każdy etap rozwoju rośliny musi być optymalny. Poprzez stworzenie korzystnych warunków do rozwoju warzyw i owoców właściciel takiej struktury otrzymuje większy plon, a to zaś przekłada się na większe zyski. Nic więc dziwnego, że wielu farmerów wyposaża swoje konstrukcje w dodatkowe moduły, doprowadzając do zautomatyzowania upraw. Zapotrzebowanie na rośliny jest spore, bez względu na to, czy to sadzonki, warzywa, owoce, kwiaty. Pojawiające się coraz częściej intensywne uprawy pod osłonami są tego dowodem. W zimie, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbyt mroźna dla roślin, na konstrukcjach ustawia wentylatory. Te, zawieszone na stelażu, wprowadzają do wewnątrz chłodniejsze powietrze. W tym samym czasie powietrze nagrzewane jest za pomocą pieca. Takie rozwiązania umożliwiają całoroczną i nieprzerwaną produkcję roślinną.