Tablice lepowe owadobójcze do tunelu foliowego

Tablice lepowe owadobójcze do tunelu foliowego służą do obserwowania, a także redukowania liczby szkodników w uprawach pod osłonami. Można je wykorzystać w prawie każdej metodzie uprawy. Pojawiają się w szklarniach, cieplarniach, sadach itp., pełniąc tę samą rolę. Tym razem w artykule Krostrade opowiemy o zastosowaniu tablic lepowych w foliaku – które z nich wybrać oraz jak je używać?

Tablice lepowe owadobójcze do tunelu foliowego w uprawach pod osłonami

Stosowanie tablic pozwala na odłów szkodników, a także ich likwidowanie. W ten sposób można ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Sprawdzają się w konfrontacji z mączlikiem szklarniowym, mszycami, miniarkami itp. Ekrany pokrywa się specjalnym klejem, który jest odporny na mikroklimat panujący szklarni, a także zmieniające się warunki atmosferyczne, o ile zostanie wystawiony na działanie pogody. Średnio co trzy lub cztery miesiące należy je wymienić, robi się to również w chwili, kiedy tablica zostanie zapełniona owadami.

Zastosowanie tablic lepowych pod osłonami

W uprawach pod osłonami tablice pozwalają na monitorowanie szkodników pojawiających się na plantacji. Dzięki znajomości zagrożenia plantator lub ogrodnik może zastosować odpowiednie metody eksterminacji. Szybkie namnażanie się niektórych gatunków sprawia, że warto co jakiś czas sprawdzać, które z owadów pojawiają się na ekranie. Jeśli zaczyna dominować jeden gatunek, jest to wskazówka, aby podjąć działania zapobiegawcze.

Tablice owadobójcze do ogrodu i na plantację

Klej, którym pokrywa się ekrany, nie zawiera szkodliwych związków. Jest stworzony tak, aby nie wpływać na glebę. Zwykle jedna tablica wystarcza na 20 m2 uprawy. Ilość, a także zakres obszaru może się zmienić. Wszystko będzie zależeć od populacji owadów. Jeśli ta się nasili, konieczne będzie umieszczanie tablic bliżej siebie.

Rodzaje tablice lepowych

Na rynku występuje sporo różniących się od siebie produktów. Oprócz widocznej na pierwszy rzut oka ceny, zmienia się też kolor tablic. Pewne barwy przyciągają mocniej niektóre z gatunków szkodników. W sprzedaży można spotkać się z:

  • żółtymi tablicami do odławiania – najpopularniejsza odmiana produktów, służy do odławiania, a także pozwala na zredukowanie populacji
  • białe tablice lepowe – zwykle pojawiają się w sadach, w których pomagają wyławiać, a także śledzić lot owadów, takich jak owocnica jabłkowa, złotoroga, jasna i kistnik. W uprawach warzyw wpada w nie śmietka kapuściana oraz nasionnica trześniówka.
  • niebieskie ekrany owadobójcze – te występują znacznie rzadziej, można się z nimi spotkać w rozsadnikach, inspektach, miejscach, gdzie produkuje się rozsadę. Wyłapują wciornastki, które są sporym zagrożeniem dla młodych roślin.

Jak używać tablice lepowe?

Zaleca się, aby tablice lepowe owadobójcze do tunelu foliowego umieszczać 25 cm nad rośliną. Kiedy będzie się piąć do góry, podnosi się również ekran. Nad wierzchołkiem unoszą się dorosłe owady, które szukają partnerów do rozmnażania. Umieszczona zbyt wysoko tablica nie będzie spełniać swojej funkcji. W szklarniach i tunelach foliowych montuje się je do stelażu za pomocą specjalnych haczyków.

Wentylacja upraw w tunelu foliowym

Newralgicznym miejscem w każdej uprawie pod osłonami, przez które mogą przenikać agrofagi, jest wentylacja. W podstawowej wersji tunelu ogrodniczego cyrkulację powietrza osiąga się poprzez uchylenie jednych lub dwojga drzwi, jeśli te umieszczone są po obu stronach namiotu. Za nimi brakuje jednak jakiejkolwiek bariery blokującej, W tunelach wielowegetacyjnych z wietrzeniami bocznymi pod podwijanymi kurtynami z folii mocuje się siatkę przeciw owadom. Składająca się z wielu małych oczek siatka utrudnia owadom przenikanie do środka cieplarni. Aby zminimalizować liczbę agrofagów w foliaku, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ekranów w bliskiej odległości od kurtyn, okien i drzwi.