Systemy nawadniania w tunelu foliowym

Systemy nawadniania w tunelu foliowym przynoszą wiele korzyści plantatorowi. Automatyzacja gwarantuje oszczędności a także znacznie lepsze efekty w uprawie. W profesjonalnych tunelach foliowych jest to standardowe wyposażenie. Przy ogromnej ilości roślin trudno byłoby efektywnie podlewać każdą w nich w konwencjonalny sposób. O tym dlaczego warto wykorzystać taką instalację, opowiemy w niniejszym artykule.

Systemy nawadniania w tunelu foliowym pod osłonami

Woda jest nieodłącznym elementem ogrodnictwa, ma decydujący wpływ o jakości oraz ilości plonu. Wszelkie braki, nawet te krótkotrwałe negatywnie odbijają się na wegetacji. W chwili niedoboru, zaczyna się zasychanie a następnie więdnięcie. W uprawach pod osłonami to plantator decyduje kiedy oraz jaka ilość trafi do uprawy. Dlatego tak bardzo ważne jest aby monitorować zapotrzebowanie roślin. Znaczna część zostaje utracona w procesie transpiracji. Po to między innym ściółkuje się glebę, ma to ograniczyć parowanie ziemi.

Osłona na tunelu foliowym

Folia nałożona na cieplarni, tworzy pod nią mikroklimat. Uprawiający może nim manipulować, decydując jakie warunki będą utrzymywać się wewnątrz. Bariera ogranicza dostęp do środka czynnikom pogodowym, w tym deszczu. Wnętrze nagrzewa się o wiele szybciej, a w upalne lato środek namiotu jest idealną przestrzenią pod plon ciepłolubny. Jednak należy wystrzegać się przegrzania foliaka. Aby temu zapobiec profesjonalne tunele foliowe doposaża się o wietrzenia boczne i dachowe. Podniesione kurty wprawiają w ruch powietrze. Gorące zostaje zastąpione zimnym, co pozwala unormować temperaturę a także natężenie wilgotności. Jej poziom wzrasta podczas deszczowych oraz pochmurnych dni. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się zbyt długo, istnieje większe prawdopodobieństwo na choroby.

Nawadnianie roślin pod osłonami

Zarówno zbyt duża jak i zbyt mała ilość wody szkodzą. Na rynku jest ogromny wybór systemów irygacyjnych a także czujników, dopasowanych pod każdą kieszeń. Nim jednak przejdziemy do zakupów warto wcześniej zdecydować się na produkt które będzie najlepiej dopasowany do rodzaju a także metody upraw. System mocuje się do stelażu, rozprowadzając po całości obiektu. W zależności od stadium dojrzałości roślina ta ma inne potrzeby względem wody. Instalacje często podłącza się do komputera, który analizuje potrzeby a następnie dostarcza precyzyjną dawkę. Jest kilka z potencjalnych urządzeń które można wykorzystać w cieplarni:

  • ramiona deszczujące – zawieszone nad ziemią dysze zamontowane na szynie jezdnej, poruszają się wzdłuż za pomocą silnika elektrycznego. Oprócz funkcji nawadniającej może również służyć do rozprowadzania środków ochrony roślin, a także nawożenia
  • mikrozraszacze -jak sama nazwa wskazuje służą do zraszania plonu, w ten sposób manipuluje się poziomem wilgotności pod osłonami. Wirniku i dysze wyrzucają wodę w powietrze, tworząc w ten sposób mgiełkę która jest czynnikiem kształtującym mikroklimat
  • taśmy kroplujące – metoda często wykorzystywana w sezonowych tunelach foliowych do upraw ogórków, pomidorów, truskawek itp. Rura przebiega wzdłuż rzędów roślin, blisko łodyg. Obok nich stale pracują kroplowniki które dostarczają wodę do roślin.
  • kroplowniki indywidualne – działa podobnie jak taśmy kroplujące z tym wyjątkiem że od rury polietylenowej wybiegają mniejsze, których spiczaste końcówki wbija się w grunt. Tego rodzaju rozwiązanie można zobaczyć przy hodowli roślin w pojemnikach a także w uprawach bezglebowych.