Stojaki rowerowe jako element małej architektury

Stojaki rowerowe jako element małej architektury wydają się prostymi konstrukcjami, jednak nie każdy model jest bezpieczny i użyteczny. Bywa że korzystanie z niektórych produktów jest męczące, tworzy chaos na niewielkiej przestrzeni. Jak w takim razie stworzyć wygodny parking dla rowerów?

Stojaki rowerowe jako element małej architektury na trasach turystycznych i w miastach

Podróżowanie rowerem stało się symbolem miejskiej aktywności fizycznej. W zatłoczonych miastach, w których godzinami trzeba stać w korku, jednoślad pozwala na szybkie i ekologiczne przemieszczanie. Brak spalin i mniej trudności przy parkowaniu to najważniejsze zalety tego rodzaju transportu. Wiele miast dba o to, aby w ich centrach, na obrzeżach, a także przy szlakach tematycznych powstawały ścieżki rowerowe, zachęcając do relaksu na dwóch kółkach. Bez wątpienia w ostatnich latach można zauważyć, że infrastruktura rowerowa uległa zmianom na lepsze.

Mała architektura na ścieżkach rowerowych

Przy ścieżkach rowerowych obok szlaku pojawiają się meble miejskie. Co jakiś czas można zobaczyć zadaszoną wiatę, pod którą umieszczone są ławki, stoły i stojaki rowerowe. W bliskim jej położeniu zwykle znaleźć można znaki, które określają, ile kilometrów zostało do punktu docelowego. Taki punkt na trasie zwykle zapada w pamięć, będąc często miejscem, gdzie ludzie poznają się ludzie, a także nabierają energii przed następnym etapem drogi. W przestrzeni miejskiej bardzo ważną cechą będzie to, czy barierka gwarantuje bezpieczeństwo pojazdu.

Bezpieczne stojaki rowerowe

Aby konstrukcje były w pełni bezpieczne, powinny pozwalać na zamocowanie roweru do ramy. Stojak powinien solidnie przywierać do podłoża, aby w żaden sposób nie można było go podważyć. Taka konstrukcja zwiększa bezpieczeństwo jednośladu, utrudniając potencjalną kradzież. Oczywiście oprócz samej struktury bardzo ważna będzie również jej lokalizacja. To oczywiste, że miejsce nieopodal budynku użyteczności publicznej, stale monitorowane przez kamery przemysłowe to przestrzeń o mniejszym ryzyku kradzieży niż ciemne, boczne uliczki miasta.

Czym się kierować podczas inwestycji w parking rowerowy?

Inwestując w struktury, warto przyjrzeć się ich parametrom, a także sprawdzić, czy posiadają cechy gwarantujące długi czas eksploatacji. Będąc wystawione na działanie zjawisk atmosferycznych, powinna być zabezpieczona warstwą antykorozyjną. W przypadku struktur dostępnych w sklepie online Krostrade, każda pokryta jest warstwą cynku. Wilgoć, opady deszczu, zmiany temperatury mają niewielki wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Przy odpowiedniej konserwacji stojak rowerowy zachowa swoją wytrzymałość na wiele lat.