Sezon na tunel foliowy

Sezon na tunel foliowy w chwili pisania artykułu dopiero się zaczyna, temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej zera, słońca mamy coraz więcej, a przymrozki w przypadku osłon nie stanowią przeszkody w uprawie. Nawet nocne spadki ciepła, nie są utrudnieniem przy szczelnie nałożonej folii. Dla osób, które mają już cieplarnię, jest to czas, który należy poświęcić na konserwację struktury. Należy sprawdzić, czy ta po zimie jest w pełni sprawna. O tym, na co należy zwrócić uwagę, opowiemy w niniejszym tekście.

Sezon na tunel foliowy, pora na kontrolę po zimie

Bez względu na to, czy ogrodnik uprawiał rośliny przez cały rok, czy też na czas zimnych miesięcy przerwał hodowlę, konserwacja tunelu foliowego to poniekąd konieczność. Gwarantuje to, że w trakcie sezonu, kiedy plon wegetuje, nic nie zakłóci tego procesu. Zbagatelizowanie konserwacji może sprowadzić na plantatora duży kłopot w postaci rozdartej folii, słabej termoizolacji i rozwijających się patogenów. A oto lista zadań, które warto wykonać przed każdym rozpoczęciem sezonu:

Sprzątanie pod osłonami

Warto sprawdzić każdy kawałek przestrzeni w tunelu foliowym, a także między grządkami i roślinami. Usunąć wszelkie suche elementy roślin, chwasty, sprawdzić szczelność agrowłókniny. Z roślin, które były otoczone chochołami lub materiałem ogrodniczym, należy zdjąć osłonę.

Folia do cieplarni

Jeśli osłona była nałożona przez całą zimę, należy ją naciągnąć, a następnie dokładnie przejrzeć. Należy sprawdzić, czy nie ma na niej żadnych dziur, rozdarć lub zniekształceń. Jeśli takie są, pozostają dwie opcje. Jedną z nich jest wykorzystanie taśmy naprawczej do szklarni foliowych. Nakłada się ją na uszkodzoną przestrzeń, dzięki czemu szczelina nie powiększa się pod wpływem naciskającego na nią wiatru. Może się też zdarzyć, że blizny na osłonie są zbyt rozległe. Bardziej opłacalna w tym przypadku jest wymiana osłony na nową. Na rynku jest w czym wybierać, jako że folia do upraw pod osłonami to bardzo istotny element cieplarni. Zachęcamy do wybrania takiej, która będzie dopasowana do potrzeb i wymagań ogrodnika.

Czyszczenie i sterylizacja osłony ogrodniczej

Po naprawieniu tunelu foliowego, pora na jego sterylizacę. Jest to konieczne, o ile uprawiający chcę uniknąć rozwoju patogenów, które mogą stać się czynnikiem późniejszych chorób. Do całego procesu wystarczy odkurzacz parowy, myjka ciśnieniowa lub woda bezpośrednio z węża ogrodowego. W sklepach dostępne są środki specjalnie przeznaczone do przeprowadzenia całego zabiegu.

Konstrukcja tunelu foliowego

Odpowiednia konserwacja stelażu gwarantuje, że ten będzie zdolny do eksploatowania przez lata. Warto jednak sprawdzać, czy na elementach nie pojawiły się znamiona korozji. W takim przypadku warto wymienić uszkodzony element na zapasowy. Taka wymiana gwarantuje zachowanie trwałości konstrukcji z rur i profili, bez obaw o to, że zacznie niszczeć. Akcesoriami najbardziej podatnymi na korodowanie są te umieszczone bezpośrednio przy glebie, która stale wyzwala wilgoć. Inną dość istotną czynnością, którą należy wykonać przy okazji monitorowania struktury, jest dokręcanie śrub, nakrętek, a także wypoziomowanie stelażu.

Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych

Jeszcze przed samym rozpoczęciem upraw warto zdezynfekować każde z narzędzi, nawet jeśli zostało to zrobione przed zakończeniem poprzedniego sezonu. Nie jest to zadanie trudne, a gwarantuje, że rośliny nie zostaną narażone na kontakt z patogenami. Warto też takie działanie wdrożyć przy skrzyniach ogrodniczych, stołach uprawowych, doniczkach itp.

Gleba w namiocie ogrodowym

Nawet przy najlepszym płodozmianie oraz nawożeniu konieczne jest zapewnienie glebie odpoczynku. W przypadku niewielkich tuneli foliowych wystarczy je zdemontować lub przenieść w nowe miejsce. Podobny proces należy powtarzać co 4 lub 5 lat. Wszystko zależy od intensywności upraw pod osłonami. Przy dużych konstrukcjach sprawa jest bardziej zawiła. Wtedy należy wymienić powierzchnię na nową. Podobna sytuacja zdarza się przy skrzyniach ogrodniczych, które po usunięciu starego torfu wypełnia się nowym.