Przygotowanie rozsady w tunelu foliowym

Przygotowanie rozsady nie jest takie trudne jak się wydaje, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Dla wielu ogrodników przygotowanie roślin od samego początku do końca, to kolejny sprawdzian umiejętności, który gwarantuje sporo satysfakcji. Zarówno przy małych, jak i dużych uprawach pod osłonami, jest to także spora oszczędność. W końcu każda sadzonka to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych, a zwykle trzeba kupić ich więcej niż jedną. Do tego sporo z ciepłolubnych roślin sadzonych bezpośrednio do gruntu, może mieć zbyt mało czasu na wegetacje i w pełni niedojrzeć. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie najpierw rozsady, po czym wprowadzenie jej na miejsce stałe do tunelu foliowego.

 

Tym razem w poradniku Krostrade o “uprawach pod osłonami” opowiemy jak krok po kroku przygotowuje się rozsadę, na co trzeba uważać oraz czego wystrzegać.

Co to jest rozsada ?

Jest to młoda roślina z wykształconymi kilkoma liśćmi, będąca we wczesnym stadium rozwoju, jednak na tyle dojrzała, aby przyjąć się na miejscu stałym. Sporo uprawianych gatunków pochodzi z rejonów o cieplejszym klimacie, a nasiona wymagają o wiele wyższej temperatury niż panująca pogoda na zewnątrz. U wielu siewek wystawionych na takie warunki powoduje to spowolnienie procesów wegetacji na każdym etapie dojrzewania, a co za tym idzie, mogą nie zdążyć wykształcić do jesieni kwiatów i owoców. Cały proces przeprowadza się w cieplarniach, inspektach lub mini tunelach foliowych. Bywa, że łączy się kilka z konstrukcji, aby osiągnąć spodziewany efekt. Tak więc w namiocie ogrodniczym możemy spotkać się z małym foliakiem jako drugą osłoną.

Jak przygotować rozsadę ?

W celu wyprodukowania optymalnej rozsady, należy użyć dobrego substratu, materiału siewnego a następnie stworzyć sprzyjające warunki pod osłoną.

  • Substrat – to inaczej bogate podłoże zasobne w składniki odżywcze, makro i mikroelementy, które mają być pożywką dla nasion w początkowej fazie rozwoju. Producenci dostarczają torfów tworzonych specjalnie dla danej grupy roślin, a nawet wykwalifikowanych do konkretnej odmiany. Sam substrat powinien również cechować się odpowiednimi właściwościami powietrzno-wodnymi oraz być wolnym od wszelkich patogenów i agrofagów.
  • Materiał siewny – podczas wyboru nasion do tunelu foliowego należy się kierować tym, aby cechowała je wysoka zdolność do kiełkowania, żeby były zdrowe oraz zabezpieczone przed chorobami grzybowymi. Dobrze jest wybierać te od certyfikowanych producentów lub ze sprawdzonego źródła. Równie istotne będzie wybranie tych nasion, które zostały przystosowane do upraw w tunelu foliowym.
  • Warunki do rozwoju – wszystko będzie zależeć od tego co będziemy uprawiać w tunelu foliowym, dlatego im warunki bardziej będą optymalne i dopasowane do potrzeb roślin, tym większego plonu możemy się spodziewać. Nim rozpoczniemy uprawę powinniśmy się zapoznać z wymaganiami i potrzebami plonu.

Przygotowanie rozsady – krok po kroku

  • Materiał siewny rozprowadzamy równomiernie po powierzchni naczynia. Duże nasiona sadzimy w odstępach po 2 lub 3, aby nie dojrzewały w ścisku.
  • Teraz pora na przysypanie nasion piaskiem lub substratem, taka warstwa powinna mieć grubość trzykrotnej średnicy nasiona. Drobny i mały materiał siewny nie przysypuje się dodatkowym podłożem, a wciska wewnątrz.
  • Podlewamy substrat, używając do tego zraszacz. Unikamy mocnego strumienia wody, który mógłby wypłukać nasiona.
  • Tak przygotowane rozsady umieszcza się w mini tunelu foliowym. Bardzo ważne będzie podpisanie doniczek, aby z łatwością je rozpoznać. Całość umieszczamy w oświetlonym i ciepłym miejscu.
  • Gdy tylko pojawią się pierwsze siewki, a temperatura na to pozwala, zdejmujemy osłonę. Systematycznie zraszamy roślinę, lecz tylko wtedy, gdy ziemia będzie wysuszona.
  • W sytuacji, kiedy rośliny w rozsadzie rosną zbyt gęsto, zaciemniają się nawzajem, dochodzi do tego, żę stają się cienkie i rozwijają łodygi bez wykształcenia liści. Aby tego uniknąć trzeba je przepikować. Podczas całego zabiegu należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić siewek.
  • Kiedy tylko tylko rozwinie się roślina właściwa (z reguły ma od 2 do 4 liści) możemy ją wprowadzić na stałe stanowisko.
  • Teraz pora ją zahartować, aby nabrała wigoru. Przez 4 do 8 dni wystawia się ją na zewnątrz w cieniu, a nocą zabiera z powrotem pod osłonę. Całość możemy przeprowadzić bez potrzeby ciągłego wynoszenia siewki, o ile nasz tunel foliowy ma wietrzenia boczne.
  • Sadząc pamiętajmy o tym, aby umieścić ją na takiej samej głębokości jak rosła w doniczce.