Przechowywanie i transport roślin z tunelu foliowego

Przechowywanie i transport roślin z tunelu foliowego są istotnymi sprawami w każdej komercyjnej uprawie w tunelu foliowym. Mają ogromny wpływ na rentowność biznesu. Tym razem na blogu Krostrade przygotowaliśmy kilka podstawowych informacji o tym, jak uniknąć błędów związanych logistyką.

Przechowywanie i transport roślin z tunelu foliowego w uprawach pod osłonami

Wybierając odmiany roślin pod uprawę warto zapoznać z ich potrzebami względem gleby i klimatu. Potencjalnymi sposobami hodowli, a co najważniejsze wybierać sadzonki od sprawdzonych producentów. Nawet wtedy warto poobserwować czy niema na nich jakiś zmian chorobowych lub rozwijających się agrofagów. Powinny mieć lekko wilgotną glebę i korzeń. Nie należy decydować się na przeschnięte rośliny, których bryła jest wysuszona. Nawet krótkie niedobory wody mają wpływ na późniejszą jakość oraz ilość plonu.

Transport roślin z upraw pod osłonami

Zabezpieczenie systemu korzeniowego przed uszkodzeniami, pozwala zachować dobry stan sadzonki a co z tym idzie ułatwić potencjalną ich sprzedaż. Hurtownicy wymagają roślin zdrowych i dobrze wyglądających. Jeśli dostawy będą nie spełniać którego z kryteriów, poszukają innego dostawcy. Dlatego tak ważne staje się ochrona doniczek przed zgnieceniem, ziemi przed wysuszeniem, przegrzaniem lub przemarznięciem systemu korzeniowego. Pojazd do tego rodzaju prac powinien być odpowiednio dostosowany, wiele z rozwiązań robionych jest chałupniczych. Jeśli jednak nie chcemy lub nie potrafimy przygotować takie konstrukcji, możemy zdecydować się na jedno z dostępnych rozwiązań dostępnych na rynku.

Przechowywanie roślin w tunelach foliowych

Gotowe roślin do sprzedaży warto umieścić w ocienionym tunelu foliowym. Wykopywane z bryłą powinny mieć dobrze rozbudowaną bryłę korzeniową, aby łatwiej się przyswoiły w nowym miejscu. Nadmiar substratu można otrzepać, uważający przy tym aby nie uszkodzić żadnego elementu sadzonki. Następnie związać tak, aby całość była osłonięta jutą która podtrzymuje grubą warstwą gleby. Rośliny z gołym korzeniem, trzeba cyklicznie zwilżać aby korzeń nie przesechł. Aby wydłużyć czas jakie są zdatne do zdołowanie okrywa się je słomą, tkaniną rolnicza lub inny chłonnym a zarazem przewiewnym materiałem. Spowalnia to utratę wody i zabezpiecza przed mrozem. Trzecią formą sprzedaży sadzonek są te z uprawy kontenerowej. Dorastają przez cały sezon w pojemnikach, przez ten czas w pełni rozwija się część nadziemna i podziemna. Należy jednak unikać sytuacji kiedy korzenie zaczną przyrastać do ścian doniczki. Przed wprowadzeniem ich do gleby rozluźnia się je uciskając bryłę.