Pikowanie roślin w tunelu foliowym

Pikowanie roślin w tunelu foliowym jest koniecznym procesem do optymalnego wzrostu plonu. W ten sposób każda z roślin będzie w pełni uformowana, co pozwoli na jej sprawny rozwój na każdym etapie wegetacji. Metoda nie jest trudna, jednak należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W artykule opowiemy, w jaki sposób prawidłowo pikować, a także jak pielęgnować rośliny po wykonaniu zabiegu.

Pikowanie roślin w tunelu foliowym pod osłonami

W trakcie siania zwykle do ziemi wprowadza się znacznie więcej nasion. Utrzymuje się błędne przekonanie, że daje to lepszy efekt. Nie jest to jednak prawda. Rosnące zbyt blisko siebie siewki zagłuszają się, konkurując o światło, makro- i mikroelementy. Aby temu zapobiec, należy je pikować.

Produkcja rozsady pod osłonami

Rozsada to nic innego jak młode rośliny, które można rozwinąć w domowych warunkach, w tunelu foliowym lub propagatorze. Pozwala to na pozyskania wartościowych sadzonek, które sprawniej się rozwijają, przynosząc większy plon. Rozsada to również oszczędne działanie przy produkcji roślin w hobbystycznym i profesjonalnym tunelu foliowym. Wytwarzając ją, obniża się koszty związane z obsadzeniem cieplarni. Przy gatunkach, które zaczynają kwitnąć, kiedy istnieje jeszcze szansa na przymrozki, długo dojrzewają lub są ciepłolubne zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia ich pod wpływem niskich temperatur. Można temu zapobiec, umieszczając plon wewnątrz cieplarni.

Pikowanie roślin

W chwili, kiedy roślin już wzeszły i wykształciły liścienie (zwykle między 2 a 4 tygodnie), są gotowe do pikowania. Nie należy opóźniać procesu, pamiętając przy tym, aby systematycznie rozdzielać rosnące zbyt blisko siebie siewki. Do pikowania należy przygotować miejsce, w którym dana roślina będzie dojrzewać. Pomocne będą biodegradowalne doniczki z włókna kokosowego, łopatka ogrodnicza oraz pikownik. Wpierw w pojemniku robi się wgłębienie za pomocą pikownika. Należy pamiętać, aby posadzić siewkę na taką samą głębokość, na jakiej rosła. Podważa się ostrożnie roślinę, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego, i umieszcza w doniczce. Ugniata się podłoże, zraszając je, wodą po czym montuje się mini tunel foliowy.

Hartowanie rozsady

Siewki po przepikowaniu szybko się rozwijają, mając wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Jeśli ogrodnik dojdzie do wniosku, że już czas je przesadzić do większego foliaka, musi je jeszcze zahartować. Polega to na przyzwyczajeniu siewek do warunków panujących na zewnątrz. Na dwa tygodnie przed przeprowadzeniem ich do miejsca docelowego należy zmniejszyć częstotliwość podlewania, a także obniżyć temperaturę, podnosząc barierę z foli, otwierając inspekt lub podnosząc wietrzenia boczne w tunelu. Z dnia na dzień trzeba wydłużać czas wystawienia roślin na takie warunki.

Sadzenie roślin w tunelu foliowym

Docelową lokalizacją roślin jest namiot ogrodniczy lub przestrzeń przylegająca do niego. Warto przy tym zaplanować płodozmian, a także stosować uprawę współrzędną, łącząc to z cyklicznym wietrzenie i dokarmianiem plonu. Wszystko po to, aby wraz z nadejściem chłodnych miesięcy mieć spiżarnię wypełnioną po brzegi smacznymi warzywami oraz owocami.