Oświetlenie hali namiotowej

Oświetlenie hali namiotowej

Oświetlenie hali namiotowej to jedna z koniecznych inwestycji, która wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy. Bez względu na rozmiar konstrukcji, funkcję i liczbę zatrudnionych osób, każdy obiekt ma wymagania określone normami prawnymi. Zakup odpowiednich systemów oraz prawidłowe ich rozmieszczenie pozwala na ograniczenie kosztów ponoszonych za energię. Optymalne oświetlenie sprawia również, że wewnątrz struktury pracownicy popełniają mniej błędów, a wypadki podczas wykonywania obowiązków rzadko się zdarzają.

Jak dobrać oświetlenie do hali namiotowej

Hala namiotowa 280m2, tak jak i każdy inny obiekt produkcyjny, podlega przepisom Kodeksu Pracy. Te zaś klarownie określają, jakie kryteria należy spełnić, aby w razie odbioru i kontroli, zostały zaaprobowane. Do najważniejszych kwestii należy dopasowanie odpowiedniego natężenia (200 – 1500 luksów), a także rozłożenia światła. Istotne jest zniwelowanie liczby miejsc, w których występują odbicia światła. Te prowadzą do oślepienia pracowników przez refleksy na gładkich powierzchniach. W wymaganiach zaznaczone są również takie parametry jak oddawanie barwy, a także rozkład luminacji. System nie powinien wpływać na towar przechowywany w hali magazynowej. Oprawy, z których wykonano lampy, powinny zachować swoją wytrzymałość jak najdłużej.

Rodzaje oświetlenia

Rynek jest pełen różnych rozwiązań, różnią się one między sobą ceną oraz czasem eksploatacji. Każdy typ ma zalety i wady:

  • żarowe – wiekowa generacja, która opiera się na żarnikach wypełnionych gazem szlachetnym, które po dostarczeniu energii zaczynają świecić. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena lamp. Wadą natomiast – niską wydajność, a także to, że często należy je wymieniać (krótka żywotność).
  • świetlówki liniowe – podłużne szklane rurki, których wnętrze pokryte jest luminoforem, w środku utrzymują się opary argonu i rtęci. Promieniowanie ultrafioletowe tworzy się przez elektrodę, która generuje wyładowanie jarzeniowe. Wynikiem tego jest oddziaływanie na luminofor, który emituje światło. Choć są nieco droższe od pierwszej metody, a trwałość jest lepsza, to jednak są wysoce szkodliwe dla środowiska jako śmieci. Nie zaleca się stosowania ich również w miejscach, gdzie używane są maszyny szybko wirujące, ponieważ oświetlenie tego typu tworzy efekt stroboskopowy. Wynikiem tego jest wrażenie, że maszyna tego typu nie pracuje. Może to doprowadzić do szeregu wypadków, które dla inwestora są bardziej kosztowne.
  • LED – prąd wpływem energii elektrycznej sprawia, że elektrony N przedostają się do warstwy P. Oba te elementy główne warstwy lampy pojawiają się w chipach półprzewodnikowych. Jest to jedna z najdroższych przedstawionych opcji, jednak cechuje się wysoką wydajnością, długim czasem eksploatacji i sporym bezpieczeństwem, ponieważ nie zawierają w sobie mocno szkodliwych związków chemicznych.

Projekt oświetlenia hali

Priorytetem podczas doboru odpowiedniego oświetlenia, oprócz zachowania wymaganych parametrów, jest też ograniczenia kosztów związanych z jego użytkowaniem, a także kosztów eksploatacji. Najlepszym wyborem do namiotów magazynowych i przemysłowych są LEDy, którą łączą obie wymagane cechy, pobierają niewiele energii, a generują sporą ilość luksów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań o różnych barwach. Dla przemysłu istotne są dwie: neutralna i zimna. Każda z lamp różni się rodzajem diody, kątem rozsyłu, elementami, trwałością oprawy itp. Wybór konkretnego produktu zależy od indywidualnych potrzeba inwestora, a decyzję o zakupie należy oprzeć na podstawie projektu, który został przygotowany do danego obiektu. W projekcie po dobrze przeprowadzonej ekspertyzie powinny zostać zaznaczone wszystkie dane, które optymalnie wpasują produkt do zjawisk, które będą na niego oddziaływać.

Hale namiotowe dla firm

Oświetlenie hali namiotowej to prosty do przeprowadzenia proces. Stelaż został zaprojektowany tak, aby montaż instalacji przebiegał bez przeszkód oraz był maksymalnie prosty. Struktura z rur i profili ma wiele miejsc, do których można domontować przewody. W ten sposób cały układ jest bezpieczny i w pełni sprawny pod kątem prowadzonej działalności. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom konstrukcyjnym przemysłowe hale namiotowe sprawdzą się w każdym rodzaju biznesu.