Antykorozyjny ocynk ogniowy

Cynkowanie to sprawdzona i popularna metoda uszlachetniania i ochrony poddającej się korozji stali. Badania dowiodły, że element ocynkowany wykazuje nawet kilkanaście razy większą odporność na korodowanie niż czysta stal.

Na czym polega ocynk ogniowy?

Podczas procesu cynkowania ogniowego odpowiednio przygotowany element stalowy zostaje zanurzony w ciekłym cynku rozgrzanym do temperatury zbliżonej do 450 stopni Celsjusza. W czasie kąpieli dochodzi do reakcji cynku ze stalą, w wyniku której przedmiot zostaje pokryty cynkową powłoką, której grubość zależy od czasu zanurzenia i temperatury. Cynk osadza się na zewnątrz i wewnątrz elementu, zapewniając efektywną ochronę. Taka powłoka zabezpiecza elementy stalowe przed warunkami atmosferycznymi, ścieraniem, uszkodzeniami mechanicznymi, a zwłaszcza przed korozją.

Cynkowanie ogniowe czy galwaniczne?

Cena cynkowania ogniowego jest nieco wyższa niż galwanicznego. Wynika to w dużej mierze z tego, że za wyższą ceną podąża również wyższa jakość. Czym różni się zatem ocynk galwaniczny od ogniowego? W efekcie cynkowania galwanicznego powstaje cieńsza, mniej trwała powłoka cynku. Dodatkowo podczas cynkowania galwanicznego mogą pojawić się problemy z ocynkiem miejsc trudno dostępnych.

Cynkowanie metodą ogniową na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej kosztowne, ale jeśli wziąć pod uwagę dłuższą perspektywę, cynkowanie ogniowe w odróżnieniu od galwanicznego redukuje praktycznie do zera koszty renowacji elementu. Dopełniającym wzmocnieniem będzie zastosowanie powłoki malarskiej. Wybierając ocynk ogniowy, można mieć pewność, że samym przedmiotem będzie można posługiwać się przez wiele lat, bez obaw o zmianę jego wyglądu i właściwości.

Proces cynkowania ogniowego:

https://www.youtube.com/watch?v=c2J07n5hSbs