Narzędzia i akcesoria do tunelu foliowego cz. 2 – sprzęt ogrodniczy

Chyba każdemu podczas prac w ogrodzie zdarzyło się zapodziać któreś z narzędzi. Właśnie w chwili, kiedy jest potrzebne, okazuje się, że nigdzie go nie ma. Dobrym nawykiem jest odkładanie każdego z powrotem na to samo miejsce, jednak czasami pośpiech robi swoje. W tunelu foliowym możemy wydzielić kawałek miejsca przeznaczonego do przetrzymywania najpotrzebniejszych rzeczy. Ważne, aby akcesoria po użyciu były w miarę możliwości oczyszczone. Warto kupować odporne na wilgoć narzędzia od sprawdzonych producentów. Tani zamiennik dość szybko ulegnie zniszczeniu, a to będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

  • Pazurki ogrodowe – używa się ich do spulchniania i napowietrzania gleby, są niezastąpionym narzędziem podczas okopywania i pielenia chwastów. Spulchnia się nimi glebę przed sadzeniem, aby poprawić jej przepuszczalność. Pazurki to obowiązkowa pozycja w narzędziowni każdego ogrodnika. Istnieją drobne rozmiary pazurków przeznaczone do prac doniczkowych i duże do upraw w tunelu foliowym.
  • Motyka i motyczka – często, aby rozbić większą grudę ziemi, sięga się po motykę. Pełni podobne zadania co pazurki, lecz w innych sytuacjach. Uprawy wymagają systematycznego spulchniania i w tym właśnie celu używa się motykę. Motyczka służy do bardziej precyzyjnych prac w bliskim towarzystwie rośliny, która może rozpościerać korzenie.
  • Grabie – przy pielęgnacji upraw w namiocie foliowym powstaje sporo odpadów, które należy wynieść poza konstrukcję. Czysty tunel foliowy to osłona, pod którą występuje mniejsza szansa na pojawienie się jakichkolwiek chorób i szkodników. Pozostałości po roślinach grabi się, wyrzuca, pali lub używa jako składnik kompostownika.
  • Nożyce – rośliny przycina się z wielu powodów, dlatego tak ważne jest, aby mieć pod ręką nożyce ogrodnicze. Te natomiast powinny być ciągle ostre, ponieważ tępe narzędzie będzie utrudniać zabiegi.
  • Nożyk – opakowania z m.in. z nawozami czy ziarnami bywają różne, jeśli nie zostały przystępnie zaprojektowane, to otworzenie takiego pojemnika może był denerwujące. Bywa nawet, że cała zawartość ląduje na podłodze. Dlatego jeśli opakowania nie da się otworzyć delikatnie, tniemy tak, aby dostać się do środka. W przypadku szczepień roślin dobry nóż również będzie przydatny.
  • Sadzarka – choć można wprowadzać nasiona i cebulki za pomocą dłoni, to o wiele bardziej wygodnym i szybszym sposobem jest używanie sadzarki. Podczas pikowania nasion na rozsady jest wręcz niezastąpiona.
  • Sekator – jeśli w cieplarni rozwijają się krzewy owocowe, prędzej czy później należy uciąć jakąś zdrewniałą gałąź. Wtedy sięgamy po sekator.
  • Łopata, łopatka i saperka – pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym to jedna z najważniejszych rzeczy. Sporo prac wymaga kopania, przekopywania, wykopywania itp.
  • Konewka, wąż ogrodowy lub system irygacyjny – w małych namiotach ogrodowych wystarczy konewka, w większych będziemy potrzebować węża ogrodowego, natomiast w półprofesjonalnych i profesjonalnych montuje się system nawadniający. W przypadku tych ostatnich są już to sporej wielkości struktury, w których uźywane akcesoria wydatnie przyspieszają pracę na wielometrowej przestrzeni.
  • Piła – idealne narzędzie do cięcia grubszych gałęzi i usuwania konarów.
  • Świder – skuteczny, kiedy mamy do posadzenia drzewko, po kilku obrotach pojawia się idealnie skrojone miejsce na sadzonkę.
  • Kultywator – podlewanie, wzrost roślin i prace na grządkach utwardzają glebę. Nie można jednak pozwolić, aby miała zbyt zwartą konsystencję. Do większości upraw zalecana jest struktura gruzełkowata, która przepuszcza powietrze i ułatwia rozwój korzeni. Aby spulchnić i napowietrzyć glebę, używa się kultywatora.
  • Wiaderka – o tym, jak często okazują się przydatne, zdaje sobie sprawę każdy ogrodnik.
  • Widły – stosowane do rozbijania gleby i przenoszenie odpadów.
  • Taczki – wygodny środek transportu przydatny podczas zakładaniu upraw w foliowej cieplarni, a także w trakcie późniejszych prac. Warto jednak dopasować rozmiar taczek do drzwi w szklarni foliowej, tak aby w łatwy sposób można było przez nie przejechać.
  • Pojemniki, doniczki i wielodoniczki – form i rodzajów doniczek jest mnóstwo. Istnieją zarówno bardziej zaawansowane jak i cechujące się prostą budową pojemniki. Różnorodność występuje również jeśli chodzi o sposób wykonania: od materiałów kruchych, lecz atrakcyjnie wyglądających po tworzywa sztuczne. Najistotniejsze, aby spełniały rolę, do której zostały przeznaczone.
  • Wsporniki, podpórki, tyczki, patyczki i drabinki – aby rośliny pnące rosły korzystnie, wspiera się je na różnych podporach. Szkodliwy efekt działania wiatru zostanie wtedy sprowadzony do minimum, a osłona z folii ochroni uprawy przed uszkodzeniem. Najbardziej podatne na wywrócenia są rośliny pnące o delikatnym systemie korzeniowym. W tunelu foliowym cała sprawa jest znacznie prostsza. Wywietrzniki boczne wprawiają w ruch powietrze, a taka cyrkulacja nie naraża plonów. Bez obaw można więc rozkładać pnącza między wspornikami.

Niezbędnik do upraw w tunelu

Każdy, kto spróbował upraw pod osłonami, szybko zrozumie, jak bardzo cenna jest to struktura. Dzięki niej ogrodnik ma możliwość rozpoczęcia uprawy znacznie szybciej i skończyć je później niż podczas tradycyjnych upraw polowych. Nie jest zależny od pogody, czynniki atmosferyczne nie uszkodzą upraw, a prace można prowadzić nawet podczas intensywnych opadów. Jak widać, sporo argumentów przemawia za tunelową metodą uprawy. Jeśli dołączymy do tego odpowiednie narzędzia, mamy już prawie wszystko, co będzie potrzebne do rozpoczęcia uprawy. Czego brakuje? Miejsca na magazyn.

Jak i gdzie przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Rozwiązaniem tej kwestii może być postawienie modułowego namiotu nieopodal konstrukcji ogrodniczej. Namioty, podobnie jak foliaki, mają cynkowany ogniowo stelaż wykonany z solidny stalowych rurek. W łatwy sposób można zmienić funkcję takiego magazynu, a sam montaż i demontaż (w razie konieczności) jest bardzo prosty. Nie jest to droga struktura, a na pewno przy odpowiednich rozwiązaniach magazynowych jest wygodna w użytkowaniu oraz komfortowa.