Naprawa tunelu foliowego

Ogrodnicy, plantatorzy i producenci roślin wypatrują pierwszych oznak wiosny, aby rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego lub uprawowego. Przerwa zimowa zbliża się ku końcowi. Choć gdzieniegdzie można spotkać jeszcze śnieg, to dzień staje się coraz dłuższy. Tunel foliowy, z którego nie zdjęto osłony, z dnia na dzień coraz bardziej się nagrzewa, a temperatura powietrza oraz gleby zaczyna się podnosić. Natomiast niektóre z odporniejszych roślin zaczynają budzić się do życia. Choć zaczynamy się cieszyć wizją przyszłych plonów i powrotu do szklarni foliowej, to jeszcze przed sezonem warto sprawdzić, czy nie wymaga ona naprawy. Podczas całej zimy konstrukcja była wystawiona na szereg zjawisk pogodowych, które mogły ją uszkodzić, choć całkiem prawdopodobne, że udało nam się tego uniknąć. Jeśli jednak dostrzegamy jakąkolwiek usterkę, warto zabrać się za naprawę. Tym razem w poradniku Krostrade opowiemy, w jaki sposób naprawić tunel foliowy oraz jak przygotować cieplarnie do sezonu.

Czy tunele foliowe są wytrzymałe?

Konstrukcje do upraw pod osłonami bywają różne, cechuje je większa lub mniejsza wytrzymałość oraz gorsze lub lepsze wykonanie. O tym jak i jaki tunel foliowy wybrać pisaliśmy już na stronie Krosagro, dlatego też zachęcamy do przeczytania artykułu. Poniżej przedstawimy najczęściej pojawiające się usterki oraz sposoby, dzięki którym można ich uniknąć.

  • Złamany lub popękany stelaż

Otóż struktury oparte na rurkach PCV pozostawione pod obciążeniem śniegu mogą popękać. Dlatego zaleca się ich zdemontowanie i przechowywanie pod przykryciem na czas zimy, nie z powodu ochrony folii, ale dlatego, że sam stelaż może ulec zniszczeniu. W strukturach wykonanych z aluminium mamy podobną sytuację, inaczej jest w przypadku konstrukcji stalowych, metalowych. Solidne rury i profile to droższy a zarazem bardzie odporny stelaż, gwarantująca długi czas eksploatacji cieplarni. Sam materiał nie będzie miał jednak znaczenia, jeśli na etapie konstrukcji, wykorzystano niskiej jakości surowce a średnica rur jest niższa niż 25 mm.

  • Niestabilna konstrukcja

Wiatr oraz obciążenie śniegowe sprawiają, że na konstrukcję działa dodatkowe obciążenie. W zimie biały puch należy strzepywać z osłony, nie doprowadzając do tworzenia się czapy śniegowej. O wiele łatwiej jest ściągnąć folię na czas zimy, a wraz z nadejściem wiosny nałożyć ją ponownie. Oczywiście wytrzymałą folię oraz solidną konstrukcję można zostawić na zimę, jednak może się zdarzyć, że będziemy musieli dogrzewać cieplarnię.

  • Korozja na strukturze

Bardzo istotne, jeśli chodzi o wytrzymałość tunelu foliowego, jest to, czy na konstrukcję naniesiono warstwę antykorozyjną. Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem tanich rozwiązań, jest cynkowanie ogniowe. Taka warstwa chroni stelaż przed korodowaniem, a dodatkowo dokładnie przylega do całości materiału nawet w trudno dostępnych miejscach. Można to rozpoznać po metalicznym połysku, który mieni się w słońcu. Podczas całej uprawy struktura wystawiona jest na działanie wilgoci. Wraz z poszczególnymi etapami wegetacji jej stężenie jest wyższe lub niższe. Nic więc dziwnego, że na elementach osadzają się krople wody, które na warstwach pozbawionych ocynku z czasem wywołują korozję. Jeszcze przed samym zakupem w sklepie internetowym z tunelami warto zapoznać się z specyfikacją konstrukcji, aby mieć pewność, że stelaż będzie nam służył wiele lat.

  • Uszkodzania folii

Na rynku jest dostępnych wiele osłon do namiotów ogrodowych. Podobnie jak w przypadku konstrukcji, możemy spotkać solidne oraz kruche. Jaką folię wybrać? Trudno jednoznacznie określić. Jeśli cieplarnia będzie stała w miejscu, gdzie wieje silny wiatr, nie tylko stelaż powinien być wytrzymały, ale i osłona. Innymi kryteriami podczas zakupu będziemy się kierować, jeśli ogrodnik zamierza uprawiać rośliny całorocznie. Wtedy najważniejsze będzie efektywność termoizolacyjna powłoki. Profesjonalni producenci lub osoby, które zdobywając doświadczenie, z hobbystów przeradzają się w profesjonalistów, wybierają również folie cieniujące, aby zachować ciepło, lecz ograniczyć przenikanie światła. Osobom zaczynającym swoją przygodę z uprawami pod osłoną wystarczy standardowa folia UV-2 lub UV-5. Ta, zgodnie z cyfrą występującą w nazwie, wytrzyma 2 albo 5 sezonów, z czasem kiedy uprawiający nabierze doświadczenia może sięgną po bardziej profesjonalną osłonę. Warto zaznaczyć, że za jakość trzeba płacić, dlatego też stosowanie tanich zamienników doprowadzi do tego, że będziemy musieli ją zmieniać z sezonu na sezon. Przykładem może być zielona folia, która przepuszcza bardzo mało światła i jest podatna na rozdarcia od samego wiatru. Stojąc przed decyzją biały tunel foliowy czy zielony o wiele lepszym rozwiązaniem, jest wybrać ten pierwszy.

  • Zabrudzona osłona

Po każdym sezonie uprawowym warto zdezynfekować folię, aby nie rozwinęły się na niej glony, grzyby lub pleśń. Oczywiście proces ich powstawania trwa o wiele dłużej niż jeden sezon. Jednak jeśli już się pojawią, trudno je usunąć. Moment ich pojawienia się możemy rozpoznać po pojawiającym się na osłonie ciemnym nalocie, który ogranicza przenikanie światła słonecznego. Mniej promieni słonecznych przenikających przez folię, to również mniej ciepła nagromadzonego w cieplarni. Mocno utrudnia to pielęgnację roślin światło- i ciepłolubnych. Nieczyszczona osłona jest również siedliskiem patogenów, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób u roślin. Dezynfekcję szklarni można przeprowadzić na kilka sposobów, jedną z najczęściej stosowanych metod jest zastosowanie myjki parowej i dokładne oczyszczenie powłoki.

Naprawa konstrukcji do upraw pod osłonami

Odpowiednio pielęgnowana, systematycznie konserwowana konstrukcja nie powinna ulec żadnym uszkodzeniem. Wystarczy pamiętać, aby na bieżąco usuwać usterki, a wszelkie odchylenia od normy korygować. Jeśli przez cały sezon i już po jego zakończeniu będziemy tego pilnować, doczekamy się obfitego i dorodnego plonu. Bez względu na to, czy jest to mały hobbystyczny tunel foliowy czy wielonawowy profesjonalny tunel foliowy.