Namiot garażowy – mobilny i funkcjonalny magazyn

Mobilne namioty garażowe to popularny sposób na ochronę auta przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz zjawiskami pogodowymi. Pozostawiając nieprzerwanie auto na zewnątrz, należy liczyć się z tym, że zwiększamy szansę na pojawienie się usterek. Karoseria pojazdu podgrzewana jest w upalne dni do bardzo wysokich temperatur, co ma swoje negatywne działanie lakier, który pod wpływem promieniowania UV znacznie szybciej się starzeje, krusząc się i łuszcząc. W takich miejscach może pojawić się rdza, która oszpeca nasze cztery kółka.

 

W tej części poradnika Krostrade odpowiemy na pytanie, dlaczego warto wybrać mobilny namiot garażowy zamiast murowanego.

Uszkodzenia wynikające z braku garażowania

Systematyczne naprawy wiążą się z częstymi wizytami u mechanika, a odpadający lakier z malowaniem. To dość znaczny koszt. Obniżająca się wartość auta to spora strata dla właściciela, który aby otrzymać satysfakcjonującą cenę w chwili sprzedaży, będzie musiał dokonać konserwacji pojazdu. Równie ważną rzeczą jest to, iż wewnątrz samochodu panuje zaduch, który jest mało komfortowy, w chwili kiedy trzeba wsiąść do auta.

Rozwiązaniem większości wymienionych negatywnych zjawisk jest garażowanie auta. Jest kilka możliwych opcji wśród których przeważają budynki stałe (murowane lub blaszaki) oraz mobilne namioty garażowe. Bywa że w danej chwili nie mamy możliwości zbudowania nowego garażu: brak miejsca, problem z formalnościami, zbyt wysoki koszt lub niechęć do tego typu struktur. Można wybrać więc drugą znacznie tańszą opcję, równie solidną i tak samo optymalną, czyli namioty garażowe.

Czym są namioty garażowe?

To konstrukcje oparte na stalowym lub metalowym stelażu, który składa się z rur i profili. Mają one charakterystyczną dla danego producenta i produktu średnicę oraz grubość. Jako że podczas całego roku eksploatacji na elementy oddziaływuje woda, para wodna oraz różne stężenia wilgotności, każda część została ocynkowana ogniowo. Zabezpieczy to przed korodowaniem, które byłoby normalnym czynnikiem tworzącym się na stelażu bez warstwy antykorozyjnej.

Zakotwienie mobilnego garażu

Żebrowana struktura stabilizuje się do podłoża na kilka sposobów, zależnych od przyszłego właściciela namiotu. Fundamentem mogą być bloki betonowe, przytwierdzenia dolnej ramy do kostki brukowej, wylewki betonowej lub betonowym fundamencie. Ustawiony w ten sposób składany garaż wytrzyma silne porywy wiatru, burze oraz obfite ulewy. Produkty Krosagro to przemyślane struktury wykonane solidnie i ekonomicznie. Jako że wykorzystuje się do ich produkcji surowce pierwszej kategori, cena jest stosunkowo wyższa. Zapewnia to możliwość użytkowania namiotu garażowego przez wiele lat nawet przy intensywnej eksploatacji.

Modułowy garaż plandekowy

Całą strukturę zaprojektowano w taki sposób, aby móc ją modyfikować. Daje to możliwość wydłużania namiotu, a także łączenie kilku szeregowo, tak aby zwiększyć dostępną przestrzeń. Pozwala to na przechowywanie wewnątrz kilku pojazdów, narzędzi, rowerów i rzeczy, na które po prostu trzeba znaleźć miejsce. Łatwe w montażu i demontażu garaże, rozstawia się szybko, nie wymagają wiedzy technicznej. Wystarczą dwie osoby, a sam obiekt w maksymalnie dwie godziny będzie rozłożony i gotowy do tego aby zaparkować w nim auto.

Mobilny konstrukcja stalowa

Jeśli chcemy przesunąć konstrukcję nie trzeba jej demontować. Jeśli nie jest to struktura o sporych wymiarach, wystarczą dwie osoby aby ją podnieść i przenieść do miejsca docelowego. Nawet przy większych obiektach nie jest to trudne, choć wymaga większej liczby zaangażowanych osób. Jako że składanie i rozkładanie namiotu nie trwa długo, jest idealnym rozwiązaniem do prac w terenie, gdzie konieczne będzie zadaszenie. Ponadto pod plandeką można przechowywać nie tylko auto, ale i maszyny ogrodowe, budowlane, wózki widłowe itp. itd.

Zastosowanie namiotów garażowych

Tak jak w przypadku zwykłych garaży murowanych, wolnostojących lub przydomowych funkcja namiotów mobilnych zależy od posiadacza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełniły zupełnie odmienną funkcję. Oprócz garażowania aut, motocykli, quadów, a nawet jachtów, często wykorzystuje się je również, aby przechowywać maszyny. Często takie obiekty mają swoje zastosowanie komercyjne, zapewniając właścicielom firmy magazyn na narzędzia. Zarówno małe i duże hale namiotowe znajdą swoje zastosowanie w każdej branży i przemyśle, pełnią optymalnie swoja rolę.

  • Hale w branży budowlanej posłużą jako magazyny i garaż dla mini koparki, wywrotki, ładowarki, pompy do betonu, wyciągarki, betoniarek itp. itd.
  • Firmy ogrodnicze i farmy, przeznaczając namiot na garaż dla maszyn rolniczych, składują w nich mikrociagniki, kosiarki samojezdne, listwowe, ciągniki jednoosiowe, koparki łańcuchowe itp. itp
  • Spedycyjne i logistyczne garażują wózki widłowe, magazynowe, ciągnikowe, jezdniowe itp, itd,
  • Namiot handlowy sprawdzi się jako mobilny punkt sprzedaży podczas imprez masowych, pikników, festynów, koncertów itp.

Oczywiście to kilka przykładów, lista potencjalnych zastosowań ciągnąłby się w nieskończoność. Sam obiekt jest na tyle uniwersalny, że można go zaadoptować do każdego zadania.

Jak wybrać namiot garażowy?

Choć na rynku istnieje wiele produktów i jest w czym wybierać, różnią się między sobą wykonaniem, technicznymi rozwiązaniami, a także tym, jak długo zostają funkcjonalne. A więc jak wybrać i jaką hale namiotowa kupić? Jeszcze przed samym inwestycją, warto rozpatrzeć kilka kryteriów.

  • solidność – to że konstrukcja zostanie wykonana ze stali nie znaczy od razu, że będzie wytrzymała. Podczas oceniania, czy dana struktura jest solidna, należy sprawdzić średnicę i grubość rur oraz jaką warstwę antykorozyjną zastosowano.
  • części zapasowe – bywa że niektórych usterek nie da się uniknąć, ot zwykły zestaw nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, które mogą doprowadzić do uszkodzenia stelażu. Brak zaciągniętego ręcznego, przypadkowe naciśnięcie gazu, cofanie, a następnie rozproszenie kierowcy jakimś czynnikiem itp. Choć nie należy to do najprzyjemniejszych sytuacji, to jednak nie ma się co zbytnio przejmować. Wszystko da się naprawić. Samochód wystarczy zawieźć do lakiernika i blacharza, a w namiocie garażowym wymienić uszkodzony element. Jeśli struktura została kupiona prosto od producenta namiotów garażowych lub dealera takiej firmy, dostęp do części jest stały.
  • akcesoria dodatkowe – dobry produkt to taki, który jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb oraz warunków panujących w okolicy. Mieszkając w wietrznym miejscu, konieczne będzie mocne zakotwienie struktury. Ważne jest wtedy, czy konstrukcja ma opcjonalne rozwiązanie. Inne kotwy zostaną użyte do ziemi, inne do betonu, a jeszcze inaczej będzie wyglądać stabilizacja na wylewce. To jednak nie wszystkie opcje projektowe,może pytać o konstrukcję na zamówienie, wtedy będzie wyposażona we wszystko, czego potrzebuje inwestor.
  • rozmiar (długość, szerokość, wysokość) – auta mają różne proporcje, jednakże zwykle sprowadzone są do tego samego standardu. Namioty zostały zaprojektowane tak, aby pomieścić każdy samochód osobowy. Jednakże o wiele lepiej zainwestować w nieco większą strukturę, tak aby mieć miejsce na swobodne magazynowanie. Wyżej wspomnieliśmy o tym, że ten rodzaj konstrukcji bywa używany nie tylko jako garaż, ale i schowek.
  • cena (tanio czy drogo) – oszczędność to co innego niż cięcie kosztów, jeśli wynika z przemyślanych decyzji na zasadzie porównania to ma swoje podstawy. Zakup tańszego namiotu, wybierając z mnogiej oferty ma dużo sensu. Jednak kupowanie taniego namiotu, opierając się wyłącznie na cenie, może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Inwestując w nieco droższy produkt, mamy pewność, że wytrzyma kilka lat i będzie całorocznym namiotem garażowym, w przypadku tanich odpowiedników już pierwszy sezon może okazać się tym ostatnim.

Gdzie kupić strukturę?

Mamy nadzieję, że wyczerpująco wyjaśniliśmy „czym są namioty garażowe?”. O zaletach hal namiotowych i ich zastosowaniach można byłoby napisać jeszcze więcej, jednak puenta została zawarta. Jeśli chodzi o zakup takiej struktury, najlepiej zrobić to bezpośrednio u producenta, dealera lub w autoryzowanym sklepie internetowym. Każde z tych miejsc będzie miało stronę internetową, na której można zobaczyć produkt, sprawdzić opinie, a także poznać specyfikację techniczną. Standardowe rozwiązanie dostępne są od ręki, struktury pod klucz zamawia się bezpośrednio u wytwórcy. Decydując się na zakup w sklepie Krostrade, wybieramy produkty marki Krosagro, które wywodzą się z firmy Stal Impex.