Mały tunel foliowy – co w nim uprawiać ?

Mały tunel foliowy to wyłącznie określenie konstrukcji w o niedużych wymiarach. Nie oznacza to jednak, że nie możemy prowadzić w nim kilku roślin równocześnie. Przy odpowiednim zagospodarowaniu nawet namiot ogrodniczy 5m2 da nam wystarczająco dużo warzyw dla całej rodziny. Istnieje wiele sztuczek ogrodniczych, które usprawniają uprawy i gwarantują większy plon. Zaczynając swoją przygodę z uprawami pod osłonami, nie warto od razu brać na swoje barki zbyt dużej powierzchni.

Oczywiście nie chodzi tutaj o zniechęcenie kogoś do ogrodnictwa. Doświadczone osoby w pełni rozumieją, że do wielu rzeczy należy podchodzić stopniowo. Prowadzenie własnych upraw daje wiele satysfakcji, pozwala zaoszczędzić pieniądze i poprawia stan zdrowie. Dobranie roślin dostosowanych do własnych umiejętności to nie wymóg, lecz zdrowy rozsądek.

Tym razem w poradniku Krostrade doradzimy, co i w jaki sposób uprawiać w małej szklarni foliowej.

Planowanie upraw na małej przestrzeni pod osłoną

W porównaniu do hodowli plenerowych uprawy pod kopułą z folii są o wiele bardziej intensywne i pozwalają otrzymywać zbiory kilka razy w roku. Natomiast rośliny, które długo dojrzewają, w namiocie foliowym mają odpowiednią ilość czasu do tego, by w pełni się rozwinąć. Jeśli zima była łagodna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć uprawy znacznie wcześniej niż w plenerze. Pierwszym etapem będzie przygotowanie rozsad, a kiedy te będą już gotowe, możemy zasadzić je na stałym stanowisku.

Tunel foliowy sprawia, że negatywne skutki przymrozków w mniejszym stopniu dotyczą właściciela takiej struktury, dzięki czemu może zacząć swoje hobby o wiele szybciej, a zarazem prowadzić je znacznie dłużej. Należy jednak pamiętać, że namiot ogrodowy to wyłącznie narzędzie. Od operatora zależy, jak skutecznie będzie używany. Dlatego jeszcze przed samym zakupem nasion warto kierować się kilkoma wskazówkami:

  • Sadź to, co lubisz – skoro nie przepada się za jakąś rośliną, nie ma sensu zmuszać się do jej uprawiania, nawet jeśli zawiera sporo wartości odżywczych i prozdrowotnych. Ogrodnictwo daje na tyle szeroki wybór, że z całą pewnością znajdziemy smaczny zamiennik.
  • Zaoszczędź na warzywach – żyjąc w tak wygodnych czasach, możemy kupować warzywa i owoce w dowolnym momencie. Dlatego też warto uprawiać te, których cena jest wysoka lub systematycznie wydajemy na nie pieniądze. W ten sposób w budżecie domowym zostanie więcej funduszy, które będziemy mogli przeznaczyć na inne cele. A jeżeli uprawa pod osłonami stanie się naszym hobby, możemy powiększyć tunel foliowy o kolejne segmenty (modułowa konstrukcja stalowa) lub kupić drugi.
  • Wybierz rośliny, które odrastają z resztek – dzięki temu będziemy mogli mieć pod ręką świeże warzywa. Wystarczy trochę ziemi, słońca, wody i niewielki nakład pracy, a nasza dieta zostanie wzbogacona. Cebula, rzodkiewka, czosnek, imbir, sałata rzymska, fenkuł, por, seler naciowy, bok choy i wiele innych roślin z zaledwie małego kawałka są w stanie rozwinąć się na nowo.
  • Uprawiaj to, co chcesz – istnieje wiele roślin, które niegdyś były popularne, a teraz popadły w zapomnienie. Dlatego warto eksperymentować i szukać czegoś nowego, a nie tylko ograniczać się do wąskiej listy roślin najbardziej znanych. Będąc producentem warzyw dla samego siebie, mamy pełną kontrolę nad tym, co jemy, a cały nasz plon jest w pełni ekologiczny, oczywiście o ile o to zadbamy. Skorzonera, topinambur, jarmuż, oberżyna, fasolnik to tylko kilka propozycji roślin, które warto posadzić w namiocie foliowym.

Co uprawiać w małym tunelu foliowym?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli chcemy zoptymalizować przestrzeń, to warto wybierać rośliny, które mogą rosnąć obok siebie, stosując metodę uprawy współrzędnej. Jednak jeśli bierzemy pod uwagę te, które nam smakują, a mają odmienne wymagania, warto kupić lub zrobić stoły uprawowe, skrzynie ogrodnicze i powiesić doniczki, montując je do konstrukcji. Oczywiście można połączyć wspomniane wskazówki i pójść na kompromis, co także gwarantuje obfity i smaczny plon.

Wymienione poniżej rośliny to subiektywne spojrzenie autora tekstu na to, co warto zasadzić w namiocie foliowym.

Szalotka – inaczej czosnek askaloński, przypomina cebulę, jednak jest bardziej aromatyczna i o wiele słodsza. Szybko dojrzewa i można ją zbierać kilka razy w roku.

Czosnek – z kilku ząbków czosnku możemy otrzymać całą roślinę. Jako że często stosuje się go w kuchni, warto znaleźć dla niego stanowisko. (Jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym – videoporadnik)

Kapusta – liście możemy zbierać na bieżąco z grządki. Następnie roślina wytwarza nowe, a my mamy świeży dodatek do dań, sałatek i kanapek.

Brokuł – roślina odporna na mrozy, którą można uprawiać do późnej jesieni, a nawet zimy. Zbierając ją prosto z grządki, podobnie jak w przypadku sałaty, mamy świeże kwiaty i nowe różyczki.

Groszek cukrowy – strąki można zjadać zarówno na surowo jak i po ugotowaniu. Jest bardzo pożywny, a do tego po oderwaniu strąków roślina wypuszcza nowe.

Burak – choć na co dzień możemy go kupić w sklepie, to zwykle bez liści, które są bardzo pożywne i smaczne.

Cukinia – idealna roślina do pielęgnowania w cieplarni ze względu na ciepłolubny charakter. Długo dojrzewa, jednak jest warta poświęcenia czasu na jej uprawę.

Pomidory koktajlowe – drobne małe owoce oraz niska wysokość krzaka to najlepsze rozwiązanie do małych konstrukcji ogrodniczych. Wewnątrz pomidory będą chronione przed szkodnikami i otrzymają odpowiednią ilość ciepła, co gwarantuje dużo smacznych owoców.

Zioła – zajmują bardzo mało miejsca i nie wymagają większego wysiłku. W codziennym przygotowaniu jedzenia używa się suszonych, jednak pełen aromat i smak mają wtedy, gdy są świeże.

Nie taki mały tunel foliowy

Sezon uprawowy 2018 nadchodzi wielkimi krokami, dlatego warto zacząć się do niego przygotowywać. Może akurat będzie to okazja do rozpoczęcia swojej przygody z tunelami foliowymi. Osoby szukające odpowiedniej struktury zachęcamy do przeczytania cyklu “Tunel foliowy od A do Z” i zapraszamy do sklepu Krostrade. W ciągu tygodnia na łamach portali Krosagro powstaje sporo artykułów, tutoriali, solucji i poradników dla początkujących, dlatego zachęcamy do zapisania strony i odwiedzania jej co jakiś czas. Aby nie pominąć żadnego z tekstów, zachęcamy do obserwowania konta na Facebooku i subskrybowania kanału na Youtube.