Ławki publiczne jako meble miejskie w małej architekturze

Ławki publiczne jako meble miejskie w małej architekturze są stałym elementem designu każdej przestrzeni publicznej. Pojawiają się wszędzie, pełniąc rolę funkcjonalnych struktur dla ogółu społeczeństwa. W przestrzeni zurbanizowanej prawie każdy chodnik, plac czy parking zaopatrzone są w ławki, kosze, stojaki rowerowe itp. Oprócz przeznaczenia stricte użytkowego, pełnią rolę estetyczną. Choć to obiekty codziennego użytku, warto aby były efektownym uzupełnieniem designu. Jakie cechy powinna mieć mała architektura, by być przyjazna dla inwestora, a także użytkowników?

Bezpieczne meble publiczne dostępne dla wszystkich

Ławki miejskie ustawiane są w przestrzeni publicznej, dzięki czemu każdy może z nich skorzystać. Dlatego decydując się na konkretny produkt, należy wziąć pod uwagę różne grupy użytkowników, np. seniorów, dzieci, a także osoby niepełnosprawne. Trudno jest zaprojektować park dla każdego, jednak istnieje szansa, aby był komfortowy dla jak największego grona.

Uniwersalna ławki miejskie

Dobry połączeniem stosowanym na terenach zielonych jest połączenie kosza, ławki i stojaka na rower. Oddając do dyspozycji te trzy proste rzeczy, zadba się o komfort wypoczynku, a także czystość przestrzeni. Brak optymalnego rozwiązania jest często widoczny. Kosze wypełnione są po brzegi, a rozłożone na ziemi rowery barykadują ścieżkę, więc trudno przez nią przejść. Meble miejskie powinny być łatwe w adaptacji, tak aby udało się je wkomponować w otaczającą je przestrzeń bez jakichkolwiek zagłuszeń.

Design małej architektury

Choć każdy marzy o wyjątkowej przestrzeni w mieście, należy również liczyć się z kosztami. Im bardziej kreatywne i bardziej unikalny obiekty, tym wyższy koszt. Jednak nie ma też potrzeby zgadzać się na tandetę. Wystarczy znaleźć złoty środek, zdecydować się na rozwiązanie powtarzalne, lecz nie zwyczajnie nudne. Jeśli przestrzeń jest dedykowana jednej grupie osób, wszystko staje się łatwiejsze. Przykładem może być sanatorium lub dom spokojnej starości, w którym dla wygody seniorów warto wybrać ławki wyższe, z oparciem, a także z poręczami do podpierania. W skateparku, w którym dominują młode osoby, odwiedzający są w stały ruchy. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie ławki młodzieżowej, bez oparcia, a także z podnóżkiem. To drobnostki, jednak często są pomijane na etapie zamówienia. Rozsądnie aranżując przestrzeń, mamy pewność, że będzie miło kojarzona i zapadnie w pamięć.

Ekologiczne i bezpieczne dla środowiska ławki publiczne

Ławki publiczne jako meble miejskie w małej architekturze powinny być również postrzegane przez pryzmat ekologii. Podążając za ideą zero waste, należy wybierać produkty wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów, po to aby przetrwały lata i zamiast ciągłego wymieniania wystarczy je naprawić, aby dalej pełniły swoją funkcję. Wydawałoby się, że zdecydowanie się na drewnianą ławkę to najrozsądniejsze rozwiązanie, jednak jest inaczej. Drewno ma to do siebie, że szybciej ulega zniszczeniu, zbiera wilgoć, wypacza się, mogą w nim zamieszkać szkodniki, które będą w nim żerować. Dlatego warto wykorzystywać je jako element niż jako stelaż. Trwalszym rozwiązaniem jest stal. Jeśli zostanie ona jeszcze ocynkowana, to trwałość elementów znacznie się wydłuża. Cykliczna konserwacja sprawi, że obiekt będzie bez przerwy w dobrym stanie.

Wygodne meble miejskie

To jeden z najważniejszych czynników, którymi powinno się kierować podczas zakupu. Jednak nie zawsze da się je dopasować do każdej osoby. Sama ławka bowiem już nie wystarcza. Coraz częściej te wydawałoby się proste konstrukcje składają się z kolektorów słonecznych, mają miejsce na ładowarkę, w niektórych zamontowane są głośniki z odtwarzaczem. Ostatni przykład pojawia się najczęściej w miejscach pamięci, parkach tematycznych i obiektach muzealnych. Bywa że instalacja artystyczna pełni również rolę siedziska, wtedy przyjmuje przeróżne fantastyczne kształty. Samo pojęcie ławki pozostaje takie samo, jednak forma oraz zastosowania uległy metamorfozie