Kopanie w ogrodzie pod osłonami

Kopanie w ogrodzie pod osłonami nie jest wymagającym zajęciem. Jednak jak wszystkie czynności można je robić optymalnie, mniej się przy tym męczyć a także może przynosić więcej korzyści. Ogrodnictwo to w gruncie rzeczy stała praca z glebą, z tym co pod i nad.

Kopanie w ogrodzie pod osłonami – czym kopać?

Wśród narzędzi manualnych w których wykorzystujemy siłę własnych ramion mamy trzy opcje. Każda z nich znajduje zastosowanie przy czym zupełnie innym. Mowa o łopacie, szpadlu i szufli. Choć nie każde narzędzie służy bezpośrednio do kopania, to jednak ułatwiają znacznie pracę przy różnych czynnościach związanych z glebą.

  • łopata – ma wąską szeroką powierzchnie podstawy która jest zakończona na płasko lub jest zaokrąglona. Służy do przerzucania materiałów sypkich oraz gleby.
  • szpadel – wyglądem przypomina łopatę, jednak jeśli się odpowiednio przyjrzymy zobaczymy różnice. Część robocza jest ostra, co pozwala na łatwiejsze przebijanie się przez korzenie. Boki nie są tak wysokie jak to było w przypadku łopaty.
  • szufla – w tym przypadku cała łyżka jest szersza, ma ścianki, krawędzie są wygięte a ostrze jest płaskie. Pozwala to nabierać a także przenosić materiały sypkie.

Bezpieczne i komfortowe kopanie

Proces może być forsownym zajęciem jeśli nie zrobimy tego ostrożnie. Dolegliwości mogą pojawić się z jednego z trzech głównych powodów. Podczas podnoszenia zbyt dużych ciężarów, złego ustawienia ciała i braku przerw podczas wykonywanych obowiązków. Kiedy nadchodzi zmęczenie, ciało zaczyna przyjmować postawy w których zwiększa się ryzyko kontuzji. Odpowiednie ułożenie ciała jest kluczowe aby uniknąć bólu pleców. Podczas dźwigania ciężarów należy je wyprostować, aby wagę równomiernie rozłożyć na resztę ciała.

Jak przygotować się do kopania?

Przy każdym większym wysiłku warto zadbać o rozgrzewkę. Kiedy już musimy kąpać warto to robić w odpowiednim czasie. Często po zimie, po tym jak w tunelu foliowym utrzymuje się dodatnia temperatura. Początkujący ogrodnicy rzucają się w wir hobby. Należy jednak nieco przystopować. Póki ziemia jest zamarznięta, nic nie wyjdzie z uprawy. Kopanie zaś jest mozolne i ciężkie. Dlatego należy poczekać aż ta skończy się odtajać. Kiedy mamy przetransportować większe ilość gleby, dobrze skorzystać z taczek. Przyśpieszy to cały proces a przy okazji będzie mniej męczące. Nie należy też przekładać siły nad zamiary. Mając sporo do zrobienia warto rozłożyć to na kilka mniejszych zadań a między nimi wypocząć lub zając się czymś mnie forsownym.

Po co przekopywać ziemię pod osłonami?

Po całym sezonie uprawy, jest to konieczne aby poprawić warunki fizyczne gleby i zwiększyć jej żyzność. Głębokie przekopanie powinno przeprowadzać się późną jesienią. Aby cała struktura mikroorganizmów glebowych została do nowego sezonu unormowana. Napowietrzając i rozluźniając w ten sposób podłoże, ułatwia się roślinom rozwijanie korzeni, pobieranie wody a także składników mineralnych.

Kiedy i jak przekopywać glebę?

Aby wszystko zadziałało optymalnie, ziemię należy odwrócić o 180 stopni. Wywrócone odcięte bryły są określane jako ostra skiba. Proces należy przeprowadzić jak najpóźniej. Podłoże nie może być zbyt suche, ani też za morkę. To jak głębokie ma być przekopywanie zależy od rodzaju gleby, im cięższa tym więcej trzeba się namachać szpadlem. Przyjmuje się jednak że jest to między 25 a 40 cm.