Jak zbudować tunel foliowy?

Jak zbudować tunel foliowy?

Jak zbudować tunel foliowy? Czy warto mieć taką konstrukcję? Z całą pewnością tak, lecz aby była skuteczna, należy pamiętać o kilku rzeczach. Cieplarnia to konstrukcja, która wspiera ogrodnika podczas upraw pod osłonami. Należy pamiętać, że nie jest magiczną strukturą, która zrobi wszystko za użytkownika. Aby przynosiła obfity i dorodny plon, należy zadbać nie tylko o rośliny, ale i sam tunel. Hobbystyczni plantatorzy często decydują się na kupno namiotu foliowego, aby przedłużyć czas bezpiecznego dojrzewania roślin osłoniętych barierą z folii. Pod folią tunelową, chronione przed chłodem, mrozem, agrafagami i patogenami, rozwijają się w sprzyjającym mikroklimacie, przynosząc obfity plon.

Czy warto mieć tunel foliowy?

Jeśli ogrodnictwo to nasze hobby – jak najbardziej! Uprawa pod osłonami przynosi lepsze efekty i chroni plon przed uszkodzeniami. Co ważne, pozwala również zaoszczędzić. Posiadając ogród, mamy już potencjał na założenie nowoczesnego warzywnika, z którego systematycznie będziemy czerpać owoce, warzywa i zioła. Mając pod ręką najbardziej popularne rośliny, dość szybko dostrzeżemy, że w portfelu zostaje znacznie więcej pieniędzy, ponieważ nie musimy już kupować ich w sklepie. Innym dość ważnym atutem jest to, że uprawiając rośliny samemu, mamy pewność, że to, co jemy, jest zdrowe.

Kupić czy zbudować konstrukcję do upraw pod osłonami?

Wszystko zależy od tego, jaki materiał zostanie wykorzystany do budowy namiotu foliowego. O tym, „Konstrukcjach z rur i profili stalowych, pisaliśmy już w innym artykule, do którego odsyłamy. Warto jednak nieco rozwinąć myśl. Choć niektóre materiały kuszą swoją ceną i zachęcają do wykorzystania, to jednak nie nadają się na stelaż. Aluminium i PCV to materiały zbyt kruche, podatne na uszkodzenia i wypaczenie przez wiatr. Nie da się również wykorzystać takiej konstrukcji do podwieszania doniczek, co jest możliwe przy konstrukcjach stalowych. Drewno, choć wygląda estetycznie, nawet najlepiej zaimpregnowane, jest narażone na gnicie. Wadą będzie także to, że zbierają się na nim patogeny, które mogą stać się ogniskiem chorób. Rozsądnym wyborem będzie wykorzystanie stali do tego, aby odpowiedzieć na pytanie „Jak zbudować tunel foliowy”.

Stalowy tunel foliowy

Wyobrażając sobie konstrukcję stalową, myślimy o czymś solidnym. Niestety nie zawsze tak jest, a różnice są dość szybko widoczne. Tanie konstrukcje często są wykonane z niskiej jakości stali, grubość rur jest niewielka, a powłoka antykorozyjna nietrwała. Patrząc na sprawę z drugiej strony, należy liczyć się z tym, że konstrukcja na lata będzie dość droga. Jednakże dopiero druga opcja staje się opłacalna dla ogrodnika. Sporo konstrukcji dostępnych na rynku to buble, które już po pierwszym sezonie wymagają napraw lub zostają zmiecione przez wiatr i połamane nie nadają się do ponownego użycia.

Namiot ogrodniczy DIY

Załóżmy, że posiadamy zestaw elementów do skonstruowania struktury. Przemyślana została podstawa konstrukcji, wsporniki, wzmocnienia boczne i szczytowe, mamy łuki, drzwi, folie oraz pozostałe akcesoria do tunelu foliowego. Nim przejdziemy do rozkładania elementów, należy przygotować glebę do uprawy roślin. Najpierw należy sprawdzić odczyn i wartość pH gleby w tunelu foliowym, wzbogacić ją o odpowiednie pierwiastki i składniki mineralne. Po odczekaniu wymaganego czasu na ich rozłożenie, takie miejsce jest gotowe do zagospodarowania i rozłożenia nad nim foliaka.

Montaż cieplarni w ogrodzie

Cały proces najlepiej przeprowadzać we dwie osoby. Choć w pojedynkę jest to również możliwe, to jednak o wiele bardziej komfortowa okaże się pomoc drugiej osoby. Kiedy tylko powstanie konstrukcja, pora nałożyć na nią folię. Sposobów na połączenie jej ze stelażem jest mnóstwo. Wszystko zależy od tego jaką metodę zastosował producent tuneli foliowych. Jedne z firm sprzedają folię z linkami, które zaciąga się, aby lepiej przywierała. Inne dodają w zestawie taśmę mocującą. Natomiast marka Krosagro której sklep Krostrade jest dealerem przeznaczyła do tego klipsy. Zatrzaskuje się je na obręczach struktury. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować kilka z wymienionych metod przy jednej konstrukcji.

Estetyczna i praktyczna konstrukcja do upraw pod osłonami

Kupując osłonę, warto zamówić nieco więcej folii niż jest to wymagane. Nadmiar folii na tunel warto wkopać na około w ziemię, co ustabilizuje strukturę jeszcze bardziej. Folię, która nie ma zastosowania, warto odciąć nożem tapicerskim, aby struktura prezentowała się w schludny sposób. Matowa transparentna osłona wygląda szczególnie atrakcyjnie podczas zachodu słońca, kiedy powstają na niej refleksy światła.

Stelaż zabezpieczony przed korozją

Elementy ze stali narażone są na korodowanie przez styczność z warunkami atmosferycznymi, podlewanie roślin, zmianami wilgotności i stałym towarzystwem gleby. Aby uniknąć starzenia się stalowych elementów, jako warstwę ochronną stosuje się cynk. Powłoką cynku pokrywa się rury i profile na etapie produkcji, metodą galwaniczną lub ogniową. Różnica między metodami odzwierciedlają cena, dokładność pokrycia i jego trwałość. Ocynkowany ogniowo tunel foliowy to gwarancja długiej eksploatacji struktury, która przez lata zachowa swoją funkcjonalność oraz wytrzymałość.

Uprawy pod osłonami

Aby nauczyć się ogrodnictwa, trzeba wielu prób i błędów, choć nie jest to najmilszy sposób na edukację. Hobbystyczne tunele foliowe, odpowiednio używane, przyniosą wiele korzyści, trzeba się jednak liczyć z tym że cieplarnia bez pracy ogrodnika nie zadziała. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z foliakiem, zachęcamy do przeglądania bloga Krostrade. Dostępną są tam artykuły i poradniki, które przybliżają uprawę pod osłonami. Znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Jak zbudować tunel foliowy?” to dopiero początek całej historii.