Jak zapobiegać rdzy samochodowej?

Jak zapobiegać rdzy samochodowej? To wyzwanie staje przed każdym właścicielem maszyny. Aby cieszyć się dobrym stanem pojazdu, oprócz cyklicznych wizyt u mechanika oraz blacharza, konieczne jest osłonięcie auta przed warunkami atmosferycznymi. Rdza pojawi się prędzej czy później, jednak reagując odpowiednio wcześniej, pamiętając o cyklicznej konserwacji proces starzenia stali można spowolnić. W ten sposób cztery kółka zachowają swój wygląd, a także funkcjonalność przez lata. Niedrogą aczkolwiek solidną osłoną przed pogodą może być namiot garażowy.

Jak zapobiegać rdzy samochodowej? Jak chronić auto?

Rdza to proces utleniania i redukcji, zaczyna się w chwili kiedy metal wejdzie w reakcje z atmosferą. Korodowanie można podzielić na dwa rodzaj. Pierwszy elektrochemiczny do zajścia potrzebuje elektrolitu, jest nim woda. Stykając się z karoserią dochodzi do utleniania się związków żelaza. Co też w dalszej perspektywie prowadzi do powstawania rdzy. Drugi rodzaj chemiczny jest wywoływany jak sama nazwa wskazuje przez związki chemiczne takie jak tlen, dwutlenek węgla, itp. Zabrudzenia oraz wilgoć diametralnie przyśpieszają rozprzestrzenianie się rdzy. Aby przeciwdziałać zjawisku należy podawać auto profilaktyce, jeszcze przed tym jak nim zdąży wgryźć się głęboko. Niestety zbyt późna reakcja kończy się zwykle koniecznością wymiany całego elementu. Dlatego należy reagować natychmiast nawet przy najmniejszych plamach. Więcej o temacie można przeczytać w artykule „Jak przygotować auto do zimowania w garażu?”.

W których miejscach pojawiają się ogniska korozji?

Jest wiele elementów które są bardziej narażone na korozję. Sporo też zależy od konkretnego modelu, designu a także marki. Sprawdzając stan pojazdu należy przede wszystkim skupić się na nadkolu, dolnej części drzwi, progach, przedniej masce oraz klapie od bagażnika. Bywa też że pojawia się pod listwami chroniącymi, w takich miejscach najdłużej utrzymuje się wilgoć. Powstająca na powierzchni sprawia że nawet najbardziej zgrabne auto, będzie wyglądać okropnie. Nie należy przekładać stale mycia i woskowania, w końcu kurz i brud to jedne z powodów pojawienia się ognisk korozji. Należy również likwidować wszelkie odpryski w lakierze, które pojawiają się przy otarciach i stłuczkach. Każdą rysę trzeba jak najszybciej zmalować, stosując lakier uzupełniający. Jeśli umknie nam to w gąszczu codziennych spraw, prędzej czy później będzie nas czekać wizyta u blacharza.

Czy korozja groźna?

Nie tylko dla samochodu ale i dla kierowcy. Zły wygląd pojazdu można jeszcze znieść, jednak jeśli rdza przenosi się na na elementy mające wpływ na jazdę zaczyna być niebezpiecznie. Rdza pojawia się również na tarczach hamulcowych, jednak ta ściera się podczas jazdy. O ile oczywiście auto nie stało zbyt długo nieużywane. Klapy i drzwi wystarczy poddać regeneracji lub zastąpić, zaatakowany układ wydechowych po prostu będzie nieznośnie głośny. Problem zaczyna się w chwili kiedy rdza dotyka elementów konstrukcyjnych. Rozległa perforacja może doprowadzić do tego że podwozie się złoży. Choć napraw jest możliwa to często nieopłacalna ze względu na bardzo wysokie koszta. Zwykle pojazd którego elementy nośne są zbyt zniszczone, trafia na złomowisko.

Garażowanie auta w modułowej konstrukcji

Namiot garażowy to modułowa konstrukcja stalowa wykonana z rur i profili. Po połączaniu ich ze sobą jarzemkami, śrubami i obejmami powstaje gotowa struktura. Na etapie wytwarzania została pokryta warstwą antykorozyjną. Namiot w trakcie roku wielokrotnie będzie wystawiony na działanie pogody, wilgoci a także zmieniających się temperatur. Cynk przylegający do elementów, chroni przed rdzą. Do stelażu doczepia się za pomocą pasków montażowych plandekę. Ta przylegając chroni narzędzie i maszyny umieszczone w środku.