Jak ochronić tunel foliowy przed huraganem ?

Od niedawna można zauważyć, że coraz częściej pojawiają się sytuacje, kiedy to wiatr, grad lub deszcze niszczą ogrody i uprawy. Zmiany klimatu mają swoje następstwa. Pojawia się coraz więcej zjawisk, które mogą zagrozić roślinom. Tunel foliowy, choć chroni rośliny, należy odpowiednio zabezpieczyć przed tymi czynnikami tak, aby czas, serce i pieniądze poświęcone na ogrodnictwo nie zostały zaprzepaszczone.

Patrzenie na to jak efekty wielotygodniowej pracy znikają w kilka godzin może być przygnębiające. Niektóre rzeczy są po prostu poza naszą kontrolą. Możemy jednak zrobić wszystko, aby zminimalizować straty.

Tym razem w poradniku Krosagro, opowiemy jak uchronić tunel foliowy i plony przed niszczycielskim działaniem warunków pogodowych.

Uszkodzenia cieplarni

Kiedy ekstremalne warunki lub zjawiska ustąpią, można spotkać się z uszkodzeniami roślin. Wtedy też należy rozpoznać, na co w danej chwili cierpią. Co jest powodem ich słabego stanu zdrowia oraz jak temu zapobiec. Bardzo łatwo pomylić obecność szkodników lub chorób z efektami skrajnej pogody.

Inspekcja tunelu foliowego – na co zwracać uwagę ?

  • Brunatne liście – pojawiają po długotrwałych ulewach. Oznacza to, że gleba jest podmokła, co także przyczynia się do gnicia korzeni. Częściej takie zjawisko występuje w uprawach polowych, jednak zdarza się, że po ściągnięciu osłony przed samą burzą rośliny będą „pływać”. Gdy zaczyna się przejaśniać, a słońce przebija się już przez warstwę chmur, ponownie należy nałożyć folię i przewietrzyć strukturę. Nagrzewająca się gleba paruje, tracąc wodę, a wilgoć zostaje przewiana przez cyrkulację powietrza w tunelu.
  • Suche i kruche liście – w trakcie przedłużających się upałów temperatura pod osłoną rośnie, więc aby uniknąć porażeń słonecznych uchyla się wywietrzniki. Wietrzenia boczne w tunelu foliowym to standardowe wyposażenie cieplarni wielowegetacyjnych. Można spotkać instalację manualną (zwykła korba) lub automatyczną, tak jak w profesjonalnym tunelu foliowym. W czasie kiedy temperatura jest znacznie wyższa, należy podnieść kurtyny boczne lub dachowe i doprowadzić do ruchu powietrza wewnątrz struktury. Gorące powietrze zostanie wymienione na zimniejsze, przy czym takie podmuchy będą ochładzać rośliny.
  • Połamane i wywrócone łodygi – jedynym przeciwdziałaniem jest solidne zabezpieczenie namiotu ogrodowego, jeśli ten sprosta to wewnątrz roślinom nic się niestanie. Tunel foliowy można okopać, tak aby hałdy ziemi osłaniały go z czterech stron. W ten sposób, na samą konstrukcje jest mniejszy nacisk powietrza. Należy dociągnąć folię i solidnie przytwierdzić konstrukcje do ziemi. Jeśli jednak siła wiatru będzie zbyt duża to lepszym rozwiązaniem będzie zdjęcia powłoki, w końcu uszkodzenie konstrukcji również będzie kosztowne.
  • Więdniecie plonu – zdarza się to zarówno po upałach jak i deszczach, bywa że jest wywołane patogenami albo agrofagami. W przypadku ostatnich, należy przeszukać starannie cieplarnie, a prędzej czy później da się odkryć ich obecność. Jeśli roślina jest już mocno schorowana lub osłabiona, należy ją niezwłocznie usunąć, po czym zastosować z którąś z metod walki z insektami. Choć utrata jednej rośliny to wielka strata, to może ona jednak stać się zagrożeniem dla pozostałego plonu.

Jak uniknąć strat w plonie ?

W chwili kiedy w mediach pojawiają się ostrzeżenia, należy przygotować się do uniknięcia jakichkolwiek szkód. Najpierw należy zadbać o rodzinę, dom i samochód. Ten ostatni może się przydać w razie ewakuacji. Skoro wszystko jest już dopięte, pora zabezpieczyć ogród.

Poświęcenie kilku chwil aby zapobiec efektom ekstremalnych zjawisk atmosferycznych z całą pewnością polepszy bezpieczeństwo nie tylko ogrodu, ale i obszaru wokół niego.

W tym celu należy systematyczne dbać o:

  • porządek – w ogrodzie wszystko powinno mieć swoje miejsce, dlatego porozrzucane narzędzia, zabawki, meble i gałęzie warto chować na bieżąco. Silne podmuchy wiatru mogą pognieść, a nawet miotnąć przedmiotem. Ten mógłby natomiast uszkodzić szybę lub osłonę namiotu. Jeśli brak nam miejsca na składowanie sprzętu, warto rozważyć zakup namiotu magazynowego – uniwersalnej konstrukcji, która jest łatwa w montażu i demontażu. Mobilność pozwala na spakowanie jej i przetransportowanie tam, gdzie będzie potrzebna,a w razie niepogody, schowanie w bezpieczniejsze miejsce.
  • drzewa i krzewy – wszelkie rośliny poza foliakem narażone są na uszkodzenia, dlatego warto wcześniej sprawdzić jaki jest ich stan. Nadłamane lub złamane gałęzie trzeba usunąć, a korzenie, które są odsłonięte przykryć warstwą ziemi. Tak uchronimy je przed kolejnymi obrażeniami. Zwróćmy szczególną uwagę na drzewa rosnące w pobliżu domu i szklarni foliowej.
  • kwiaty – te które rosną w dużych skupiskach, mają zdrewniałe łodygi i są wysokie, warto je przyciąć, aby uniknąć ich uszkodzenia. Nawet jeśli nie jest na to pora, główki kwiatostanów z reguły są najcięższą częścią rośliny, tak więc lepiej je zebrać i uniknąć zniszczeń niż zostawić. Podczas następnego sezonu z całą pewnością wypuszczą nowe pąki.
  • doniczki – jeśli któraś z roślin dojrzewa w doniczce poza tunelem foliowym, pora ją schować, jeśli tylko spodziewamy się intensywnego wiatru. Podwieszane (donice) konieczne należy umieścić pod osłoną, gdyż rozbujany pojemnik może wyrządzić wiele szkód.
  • zwierzęta – prowadząc przydomowe farmy, w których hoduje się drób, króliki lub inny inwentarz, należy zadbać o ich bezpieczeństwo. W tym celu sprawdzamy dokładnie czy kurnik, klatki itp. są odpowiednio zamknięte i przygotowane na nadchodzące zjawisko pogodowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, małe zwierzęta można schować do piwnicy, natomiast z dużymi przeczekać burzę.
  • rynny – bez względu na to czy są przymocowane do domu lub namiotu foliowego, należy sprawdzić czy są stabilne i trzymają się solidnie konstrukcji. Jeśli mamy jeszcze czas, warto je oczyścić z liści i gałązek, tak aby woda deszczowa miała odpływ. Woda obciąża instalacje rynnową, a ta od ciężaru może ulec uszkodzeniu.
  • pergole – te wolnostojące, nie osadzone w betonie, o ile to możliwe, warto złożyć. Jeśli jednak rośnie na nich roślina, pora ją obwiązać sznurkiem a samą konstrukcję mocniej przybić do ziemi. Do zabetonowanych przywiązać sznurki tam gdzie pnie się roślina.

A po wszystkim …

Przez całą Europę od kilku dni, przechodzą mocne i porywiste wiatry. W niektórych miejscach pojawiły się huragany, które są groźne dla ludzi żyjących w takich rejonach. Dlatego nie zapominajmy o tym, aby zadbać o najbliższych oraz o to, co dla nas najcenniejsze. Prędzej czy później niekorzystne zjawiska pogodowe ustąpią, warto jednak mieć do czego wrócić. W końcu powróci ten błogi czas spokoju, a wtedy trzeba prowadzić normalne życie bez jakichkolwiek obaw.