Jaką folią pokryć tunel ogrodowy?

Folia osłaniająca uprawy to obok stabilnej metalowej konstrukcji jeden z kluczowych elementów foliaka. Właściwie dobrana osłona wpływa na jakość upraw, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi, ograniczając promieniowanie UV, a także przepuszczając odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto zainwestować w dobrą folię i co oznaczają oznaczenia UV-2 i UV-5, mamy kilka rad.

Folia UV-2 czy UV-5?

Folia towarzyszy roślinom praktycznie przez cały okres uprawy, dlatego wysoka jakość przykrycia jest bardzo istotna. Wartościowa folia sprawi, że słońce nie poparzy roślin w początkowej fazie rozwoju, następnie w ten sam sposób ochroni owoce, a przy okazji będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia. Specyfikacje folii mogą się różnić w zależności od tego, co jest uprawiane wewnątrz tunelu. Lecz co powinno cechować folię?

Standardowo dołączane do tuneli foliowych oferowanych przez sklep Krostrade są folie UV-2 i UV-5. Oznaczenia te wskazują na wielosezonowość pokryć. Wskaźnik UV sugeruje okres, podczas którego folia będzie utrzymywać niezmiennie właściwości i po którym zalecana jest jej wymiana. Atrybut UV zostaje wyznaczony na podstawie promieniowania UV występującego w danej strefie klimatycznej. Przyjmuje się, że w Polsce jeden sezon to 6 miesięcy, dlatego folia UV–2 powinna wystarczyć na dwa sezony, a UV-5 na 5. Po tym czasie jej właściwości mogą się pogarszać, choć doświadczeni ogrodnicy wskazują, że folie utrzymują je dłużej.

Wyżej wymienione folie do tuneli ogrodniczych produkuje się, wykorzystując technologię COEX-3. W rezultacie powstaje elastyczna, odporna na uszkodzenia i przetarcia folia zapewniająca odpowiednie nasłonecznienie, ale też chroniąca przez zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych.

Folie transparentne zapewniają najlepsze warunki świetlne i termiczne. Wykazują się wysokim wskaźnikiem przepuszczalności światła, zbliżonym do 95%. Wysoka przepuszczalność pozwala na docieranie do roślin odpowiedniej ilości światła słonecznego, tak ważnego dla ich rozwoju. Charakterystyczną cechą wspomnianych folii jest również odpowiednie rozpraszanie wpadającego do tunelu światła. Promienie, wpadając do tunelu pod różnym kątem, równomiernie oświetlają rośliny. Folie cechują dobre właściwości izolacyjne – dzięki temu wewnątrz tunelu panuje wyższa temperatura, sprzyjająca rozwojowi roślin – oraz duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne

Wielosezonowa folia UV-10

Bardziej zaawansowane technologicznie są transparentne folie UV-10, powszechnie stosowane do pokrycia profesjonalnych, dużych tuneli foliowych. Rzecz jasna również charakteryzują się blisko 95% stopniem przepuszczalności światła i jego rozpraszaniem, są także dodatkowo wzmocnione, co czyni je jeszcze bardziej odpornymi na defekty. Od poprzednich pokryć folia UV-10 odróżnia się dodatkami takimi jak efekt antykondensacyjny (zamiast skraplania i kapania pary wodnej, co wpływa na podatność roślin na choroby, kondensuje wodę, odprowadzając ją na boki tunelu), efekt antymgłowy (redukuje powstawanie mgły w tunelu) oraz efekt termiczny (jeszcze bardziej ogranicza stratę ciepła).

Coraz bardziej popularną odmianą pokrycia staje się również tunelowa folia zbrojona. Przepuszcza światło, a to tego jest wzmocniona specjalną kratką, nadającą wytrzymałość i zapobiegającą uszkodzeniom.

Czy zdejmować z tunelu folię na zimę?

Folie są odporne na działanie mrozu, jednak ogrodnikom, którzy nie będą korzystać w zimie z tunelu foliowego, zalecamy zdjęcie i osuszenie folii, a następnie złożenie jej w suchym miejscu. Nie ma sensu, by śnieg zalegał na folii, gdyż może dojść do jej uszkodzenia. Powtórny montaż elastycznej i lekkiej folii nie będzie stanowił problemu. Stalowa konstrukcja tunelu natomiast może stać bez przeszkód w tym samym miejscu przez całą zimę.