Inspekt do sadzonek

Opakowania z nasionami często zawierają informację, że wysiewa się je w inspekcie w marcu. Data ta zwykle jest o wiele wcześniejsza niż ta odnosząca się do siewu w gruncie. Inspekt pozwala na szybsze sadzenie, a co z tym idzie wcześniejsze oraz lepsze zbiory.

Pierwsze nasadzenia zwykle przeznaczone są do upraw nowalijek, czyli wczesnych roślin dojrzewających pod osłonami. Kiedy osiągną odpowiednią dojrzałość, przenosi się je na miejsce stałe do tunelu foliowego. Lecz to nie wszystkie zastosowania inspektów. Otóż często te małe cieplarnie stawiane są pod pełnowymiarowymi, aby stworzyć dla roślin ciepłolubnych jeszcze lepsze warunki do wegetacji. Pozwalają również chronić rośliny przed przymrozkami oraz spadkami temperatur. Czym w ogóle jest inspekt?

Zwykle to bardzo prosta konstrukcja, która kształtem przypomina kwadrat lub namiot ogrodniczy, z tą różnicą, że taka struktura jest wielokrotnie mniejsza. Często jest pozbawiona dna, a ściany mają okalać to, co będzie uprawiane wewnątrz. Może być skrzynią z oknem do uchylania lub wyglądem przypominać mini tunel foliowy.

Tym razem w poradniku Krostrade opowiemy o konstrukcjach ogrodniczych wspierających uprawy pod osłonami.

Jak zbudować inspekt ?

Najprostsze inspekty można zbudować z desek, nawet tych z odzysku. Wystarczy surowe drewno zaimpregnować biodegradowalnym środkiem, przygotować konstrukcję na kształt kwadratu lub półkola, po czym nałożyć na nią powłokę pokrywającą. Warto starać się, aby konstrukcja była jak najbardziej szczelna. Raz na jakiś czas będzie wymagać przewietrzenia, aby dostarczyć roślinom świeżego powietrza oraz wyrównać temperaturę wewnątrz.

Materiały na inspekt oraz jego osłonę mogą być różne. Można użyć cegieł, pustaków, a osłona musi przechowywać ciepło jak najdłużej. Wymiary dobrze dostosować do swoich potrzeb, planów i ambicji ogrodniczych.

Wypełnienie inspektu

Wnętrze skrzyni wypełniamy dobrej jakości ziemią, po czym wysiewamy nasiona. W środku możemy również postawić doniczki z sadzonkami. Jest to dobre rozwiązanie dla roślin, które ciężko znoszą przesadzenia. Możemy również dodatkowo zabezpieczyć wschody przed mrozem oraz niskimi temperaturami, okrywając je matami słomianymi lub agrotkaniną.