Drzwi do tunelu foliowego

Drzwi do tunelu foliowego to nieodłączny element cieplarni. Występują w wielu różnych rozmiarach, formach, a także sposobach otwierania. Choć może się wydawać, że ten element konstrukcji jest mało ważny, odgrywa jednak istotną rolę. Wejście do namiotu ogrodniczego powinno być na tyle funkcjonalne, aby pielęgnacja roślin pod osłonami była w pełni komfortowa.

Drzwi do tunelu foliowego do upraw pod osłonami

Jeszcze przed samym wyborem tunelu należy sprawdzić, czy szerokość drzwi będących w standardowym wyposażeniu pasuje do posiadanego przez ogrodnika sprzętu. Taczki, kosiarki elektryczne, glebogryzarki itp. mają określoną rozpiętość i czasem wjechanie nimi do środka cieplarni może być kłopotliwe. Planując uprawy, warto brać pod uwagę najbliższe kilka lat, podczas których nieprzerwanie będą uprawiane warzywa, owoce i zioła.

Hobbystyczne tunele foliowe

W tunelach foliowych na działki i do przydomowej uprawy pod osłonami, drzwi mogą być szerokie na 60 cm lub 90 cm. Kolejnym często stosowanym rozwiązaniem jest zaopatrzenie foliaka w drugie drzwi. W ten sposób również poruszanie się wewnątrz staje się łatwiejsze. Dodatkowe drzwi są dość ważne dla całego procesu uprawy. Otóż w trakcie chłodnych lub gorących dni pojawia się potrzeba unormowania mikroklimatu. Umieszczenie drzwi z jednej i drugiej strony umożliwia proste i skuteczne wietrzenie tunelu. Innym rozwiązaniem prowadzącym do cyrkulacji powietrza są wietrzenia boczne, które pojawiają się w tunelach wielowegetacyjnych. Daje to ogrodnikowi możliwość swobodniejszego korygowania mikroklimatu pod osłoną.

Profesjonalne tunele foliowe

W przypadku profesjonalnych tuneli foliowych najpopularniejszymi rozwiązaniami są drzwi skrzydłowe lub przesuwne umieszczone na obu szczytach tunelu. Każda z opcji pozwala na spersonalizowanie konstrukcji, tak aby praca przy produkcji była jak najbardziej optymalna. Przy uprawie wielu sadzonek, podczas zbiorów czy systematycznej pielęgnacji bardzo ważna jest logistyka i transport. Ładowanie, wyładowywanie powinno przebiegać bez żadnych utrudnień, tak jak i pielęgnacja roślin. Drzwi przesuwne osadzone na szynach mogą być wykonane z poliwęglanu.

Drzwi rolowane z zamkiem błyskawicznym

W tunelach ogrodowych produkowanych przez markę Krosagro, które sklep online Krostrade jest dystrybutorem występuje jeszcze trzecia opcja. W folii zbrojonej, która odpowiada za front tunelu, wycina się otwór wejściowy. Materiał trafia do szwalni, gdzie łączy się go z zamkami błyskawicznymi. Wejście otwiera się i zamyka właśnie w taki sposób. Aby zmniejszyć cenę cieplarni, zrezygnowano z drzwi, które zastąpiono rolowaną płachtą z folii.

Modułowe konstrukcje z rur i profili

Drzwi do tunelu foliowego to jak w przypadku pozostałych akcesoriów element modułowy. Dla posiadacza cieplarni oznacza to, że może rozbudowywać i modyfikować konstrukcję. Jeśli z czasem okaże się, że jedne drzwi to za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić drugie, a następnie dołączyć do już istniejącej konstrukcji.