Drzewa i krzewy owocowe do upraw pod osłonami

Drzewa i krzewy owocowe do upraw pod osłonami są chętnie pielęgnowane w tunelach foliowych. Dzięki nałożonej na stalowy stelaż barierę, wewnątrz cieplarni tworzy się korzystny wegetacji mikroklimat. Każdy wielbiciel ogrodnictwa wie, że owoce pochodzące z własnego ogrodu są znacznie smaczniejsze. Jak, gdzie i na co uważać podczas kupowania sadzonek opowiemy na blogu Krostrade.

Drzewa i krzewy owocowe do upraw pod osłonami w tunelu foliowym

Koniec sezonu uprawowego, stwarza okazje do planowania ogrodu w niedalekiej przyszłości. Rozglądając się za nowymi sadzonkami, warto wybierać te ze sprawdzonych punktów szkółkarskich, dobrze ocenianych sklepów ogrodniczych i online. Inwestowanie w rośliny w miejscach nie sprawdzonych, w których zdrowotność nie jest pewna może doprowadzić do ich obumarcia. Sprawa może się bardziej skomplikować w chwili kiedy te przekaże chorobę dalej. Szukając sadzonek dobrze jest wybrać te z najbliższej okolicy. Zwiększa to szanse na to iż ta dobrze przyjmą się w nowym miejscu. Podobny rodzaj gleby i warunki atmosferyczne sprzyjają adaptacji.

Kiedy kupować drzewa i krzewy do ogrodu?

W zależności od tego kiedy mamy zamiar sadzić sadzonkę należy wybrać tą z odkrytym korzeniem lub w doniczce. W niczym sobie nie ustępują, jednak widać między nimi różnice w cenie. Pierwsze zwykle są dostępne od jesieni do wiosny. idealnym czasem na ich sadzenie jest październik oraz listopad. Odpowiednio posadzone zdąża zakorzenić się do nadejścia zimy. Drzewka powinny mieć nie mniej niż cztery korzenie o długości 30 cm. a takę wiele mniejszych, odbiegających do głównego. Wszelkie perforacje na korze i przebarwienia wskazują że roślina ma jakiś defekt. W związku z czym warto rozglądnąć się za inną. Sadzonki w doniczce dostępne są od wiosny do jesieni. Sadząc je należy pamiętać aby korzenie nie były przyschnięte.

Jesienne sadzenie drzew i krzewów

Dobry rozwiązaniem jest inwestycja w sadzonki jesienią. Sadząc je w takim terminie mają większe zapasy wody przez co łatwiej się przyjmują. Inny dość ważny atutem jest to iż rośliny przeszły w stan uśpienia, co znacznie zmniejsza szanse na to że sam proces źle przesadzania źle na nie wpłynie. Warto pamiętać że w październiku i listopadzie nie powinno się sadzić drzew i krzewów ciepłolubnych: brzoskwiń, winorośli, moreli itp. Mogą zmarznąć co sprawi że zostanie zakłócony ich cykl wegetacyjny. Tego rodzaju rośliny w celach ochronnych przed zimnem umieszcza się w mini tunelu foliowym.

Do kiedy sadzić rośliny owocujące?

Praktyką jest sadzenie roślin nim nadejdą pierwsze przymrozki. Przed tym jak ziemia całkowicie się wychłodzi. Kiedy spadnie temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza, trudno przewidzieć. Zwykle w centralnej Europie następuje to między październikiem a listopadem. Dobrze jest więc mieć to na uwadze podczas zakupów roślin. Aby odpowiednio wcześniej przygotować dla nich optymalne stanowisko, a także dać czas na asymilację w nowym terenie.

Najlepsze odmiany owocowych drzew i krzewów

Trudno określić które z nich otrzymają to miano, co ogrodnik, producent nasion i blog to inna opinia. Dobrze jeśli będą charakteryzować się odpornością na zimno, cechowała je niska podatność na choroby i co najważniejsze były przeznaczone na plantacje w tunelu foliowym. Kupując sadzonki dobrze jest znać ich potrzeby glebowe, a także sprawdzić czy posiadana w ogrodzie ziemia nadaję się pod ich pielęgnację.