Dlaczego warto uprawiać ogród?

„To kosztuje zbyt wiele pracy”, „nie będę mieć czasu”, „to dla mnie zbyt trudne” – oto tylko trzy wymówki, które często stosuje się, odwlekając rozpoczęcie uprawy na własnej działce lub w ogrodzie. Pozornie to istotne uzasadnienia, ale czy stanowią aż taką przeszkodzę? Jeśli interesujesz się ogrodnictwem i w myślach widzisz siebie podczas pielęgnacji swojego ogrodu – warto zdobyć się na odwagę i spróbować!

Jak zacząć?

Mówi się, że trudne miłego początki, ale przekonanie, że uprawa jest „zbyt trudna i lepiej nie zaczynać” znacznie mija się z prawdą. Nie trzeba od razu kupować wielkopowierzchniowego tunelu foliowego pod uprawę rzadko spotykanej i bardzo wymagającej rośliny. Nie potrzeba kilku hektarów ziemi, ponieważ ogrodnictwo ekologiczne nie wymaga aż tak wielkiej przestrzeni. Można zatem dostosować planowaną uprawę do swoich potrzeb i środków. Na dobry początek wystarczy mały tunel foliowy, a z biegiem czasu – kiedy dostrzeżesz efekty swojej pracy – z pewnością stwierdzisz, że to jednak zbyt mało. Ale nawyki, które wyrobisz sobie podczas pracy w foliaku, pozostaną. A kiedy już złapiesz rytm: jeśli wyrosły Ci dorodne pomidory, dlaczego nie spróbować z jarmużem czy papryką?

Po pierwsze: zdrowie

To prawda, nic nie przychodzi łatwo i w uprawę ogrodu również trzeba będzie włożyć trochę wysiłku. Ale ile czasu spędzasz na przeglądaniu stron internetowych albo na wizytach u lekarza, do których przyczynia się również niezdrowy i mało aktywny tryb życia? Zresztą po pewnym czasie docenisz zalety, które niesie ze sobą uprawa własnych owoców i warzyw. Spędzisz aktywnie więcej czasu na świeżym powietrzu, dbając o swoje zdrowie nie tylko za pomocą świeżych i zdrowych plonów. Praca w ogrodzie może być też cenna dla dzieci, które lubią budować, tworzyć, a przy okazji dobrze się bawić, zyskując wiedzę, która może zaprocentować w przyszłości.

Bezcenna nauka

Wiele osób uważa, że rolnictwo ekologiczne to przestarzała praktyka i zaopatruje się w żywność w marketach. Nic bardziej mylnego – od pewnego czasu kładzie się nacisk na powrót do naturalnego sposobu odżywiania i kupuje się produkty uprawiane w sposób naturalny. Wartością ogrodnictwa jest również to, że pozwala kształtować cechy, które są istotne w życiu codziennym – odpowiedzialność, zarządzanie czasem, pracowitość i kreatywność.

Pierwsze osiągnięcia

Przyjemnie jest być niezależnym, prawda? Własna uprawa na pewno umożliwi Ci to w pewnym stopniu. Dzięki temu masz wpływ na to, co trafia na Twój talerz, więc jesz zdrowo, a przy okazji oszczędzasz pieniądze. Tworzenie czegoś od podstaw może być powodem do dumy. Ciesząc się efektami swojej pracy, miej świadomość, że dzięki Tobie Twój ogród zmienił się w coś spektakularnego i to właśnie zasługa Twojego zaangażowania, że z niewielkich nasion wyrosły dorodne rośliny.