Klimatyzator śmierdzi po włączeniu; 3 szokujące powody, dla których Twój AC pachnie!

Możesz nie wiedzieć, co może być przyczyną „dlaczego klimatyzator śmierdzi, gdy go włączam?”, więc zaczynasz się zastanawiać, jakie mogą być możliwe przyczyny? Zadaniem systemu klimatyzacji jest dostarczenie świeżego i czystego powietrza, które obniża temperaturę, zwłaszcza gdy jest się otoczonym upałem.

I dzieje się to wewnątrz jednostki. Wentylator pobiera powietrze z pomieszczenia do wężownic parownika, gdzie czynnik chłodniczy odprowadza ciepło, tworząc zimną i orzeźwiającą atmosferę. Dzięki temu temperatura obniży się o kilka cyfr i wyeliminuje ciepło, które odczuwasz.

Klimatyzator śmierdzi po włączeniu; 3 szokujące powody

Im dłużej działa Twój klimatyzator, tym bardziej będzie potrzebował siły, aby wykonać to zadanie, a dzięki temu zassie dużo cząstek kurzu, a może nawet problem. Aby pomóc Ci znaleźć rozwiązania tego problemu, nauczymy się tego w tym artykule. Więc czytaj dalej.

Powody, dla których Twój klimatyzator śmierdzi po włączeniu

Klimatyzator śmierdzi, gdy go włączam. Istnieje wiele powodów, dla których klimatyzatory mogą śmierdzieć, zwłaszcza jeśli nie są czyszczone po włączeniu; może to wynikać z gromadzenia się brudu lub wzrostu pleśni. Jeśli nadal masz instrukcję obsługi AC, to dobrze dla ciebie; jeśli nie, możesz przynajmniej postępować zgodnie z instrukcjami tutaj, aby mieć pojęcie o jego wewnętrznych częściach.

Nie wszyscy o tym wiedzą. Klimatyzatory nie pobierają powietrza z zewnątrz; zamiast tego usuwają go z ciepła wewnątrz i przekształcają w chłodne powietrze. Powietrze jest produkowane, nazywane powietrzem recyrkulowanym; wentylatory wewnątrz jednostki klimatyzacyjnej wciągają powietrze do wnętrza systemów i rozpraszają je, w wyniku czego.

Z tego powodu cząsteczki kurzu są zasysane i przechodzą przez filtr, w którym się gromadzą. Powoduje to nagromadzenie brudu, co może być jednym z powodów, dla których klimatyzator będzie pachniał stęchlizną. Jeśli jeszcze nie posprzątałeś, zacznij to robić teraz.

Gdy już to skończysz, możemy Cię zapewnić, że nie będzie już żadnych problemów, z którymi będziesz musiał się zmagać, dając Ci tym samym odpoczynek, na który zasługujesz po długim, męczącym dniu pracy i załatwiania pewnych spraw. Oto powody, dla których klimatyzatory mają brud wewnątrz systemów; wpłynie to na działanie i zapach twojego urządzenia, więc pamiętaj, aby często to sprawdzać.

Powód nr 1. Nagromadzenie pleśni na wężownicach parownika i płetwy

Brud, kurz i wilgoć mogą gromadzić się na wewnętrznej wężownicy parownika po długich okresach bezczynności, tworząc idealne środowisko do zasiedlania i rozwoju pleśni. Z tego powodu zapach zacznie brzydko pachnieć, tworząc kiepski zapach, gdy klimatyzator jest włączony. Tak więc powietrze przepływa nad wężownicami wewnętrznymi po raz pierwszy, ponieważ nie były używane przez długi czas, powietrze wychwytuje zanikający zapach i przenosi go po całym obszarze.

Powoduje rozprzestrzenianie się, a nawet może przenosić różne zarazki i choroby, które mogą wpływać na zdrowie Ciebie i Twojej rodziny. Aby zapobiec powstawaniu tego zapachu, musisz najpierw zdemontować klimatyzator, aby móc z łatwością zdjąć lamele.

Następnie przygotuj mieszankę wody i maleńkich kropel łagodnego detergentu; będzie to rozwiązanie, którego użyjemy do czyszczenia lamel parownika. Wyczyść wszystkie miejsca, w których nagromadził się brud, za pomocą miękkiej szczoteczki, upewniając się, że wszystkie zostały usunięte, zanim przystąpisz do wyschnięcia. Wyczyść również sprężyny. Następnie odłóż wszystkie części z powrotem i możesz ponownie użyć klimatyzacji.

Powód 2. Rozwój pleśni na filtrach powietrza

Rozwój pleśni jest stymulowany przez kurz, włosy i wilgoć na filtrze klimatyzacji, co powoduje stęchły smród za każdym razem, gdy klimatyzator jest włączony. Jeden z najczęstszych powodów, dla których klimatyzatory śmierdzą po pierwszym włączeniu, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z ogrzewania wymuszonym powietrzem w sezonie zimowym.

Między innymi są to najprostszy problem, ponieważ wystarczy wyczyścić lub wymienić filtry na nowy. Spróbuj kupić go w najbliższym sklepie ze sprzętem, jeśli dostępny jest filtr powietrza, który jest taki sam jak twój. Jeśli nie, możesz spróbować kupić online.

Powód #3. Glony i pleśnie obecne w wannie ściekowej

Usuwając dodatkową wilgotność w pomieszczeniu, klimatyzatory wytwarzają kondensat, w którym pleśnie i glony rosną w misce ściekowej z powodu wilgoci. Są to jedne z najczęstszych przyczyn przepełnienia, które powoduje awarię klimatyzatora; jednocześnie wytwarzają nieprzyjemny zapach.

Pierwsza rzecz, która może pojawić się w twojej głowie, gdy po raz pierwszy usłyszysz glony, jest obrzydliwa, prawda? W pewnym sensie tak jest, ale ze względu na AC musisz to zrobić. Teraz, aby temu zapobiec, najpierw upewnij się, że urządzenie jest wyłączone. Następnie opróżnij miskę odpływową i przygotuj mieszankę wody i wybielacza do czyszczenia. Użyj tego, aby umyć sprężyny i miskę odpływową, aby pozbyć się zapachu i wszystko w porządku.

Wniosek

I to jest odpowiedź na Twoje pytanie „dlaczego klimatyzator śmierdzi, gdy go włączam?” Ponownie, istnieje kilka metod z każdego powodu, z których możesz skorzystać; niektóre odnoszą się do wielu sytuacji, inne tylko do pewnego sensu. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, rozważ wezwanie specjalisty HVAC, który wykona tę pracę za Ciebie.