Klimatyzator okienny działa po wyłączeniu: 3 najlepsze czynniki!

Dlaczego klimatyzator okienny nadal działa, gdy jest wyłączony? Cóż, to prawdopodobnie znak, że coś jest nie tak z twoim klimatyzatorem. Doskonale działająca jednostka klimatyzacyjna jest zwykle cichsza i działa dobrze bez zakłóceń.

Chociaż czy kiedykolwiek słyszałeś dźwięki dochodzące z twojego klimatyzatora? Niektóre uderzenia, brzęczenie lub jeśli twoje urządzenie jest już wyłączone, ale nadal działa? Cóż, jeśli masz problem z ustaleniem, dlaczego takie rzeczy się zdarzają, trafiłeś na właściwą stronę.

Klimatyzator okienny działa po wyłączeniu: 3 najlepsze czynniki!

Istnieją różne powody, dla których Twój klimatyzator nadal działa, nawet jeśli już go wyłączyłeś.

Wyjaśnimy każdą sytuację po kolei, aby pomóc Ci się uspokoić, więc bądź zrelaksowany i przygotuj kilka narzędzi, które pomogą Ci naprawić.

Klimatyzatory Zombie

Tak, przeczytałeś to poprawnie. Mówimy o klimatyzatorach Zombie. Jednak ta jednostka AC nie nawiedza. Odsyłamy klimatyzatory Zombie do jednostek klimatyzacyjnych, które nadal działają nawet po wyłączeniu.

Możesz się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje, ale na pewno tak. To zjawisko jest całkowicie normalne. Jednak już nie jest dobrze, jeśli nadal działa przez ponad 10 minut lub nawet godzinę po wyłączeniu.

Jak to się w ogóle mogło stać? Dlaczego to się zdarza? Przyjrzymy się po kolei każdej możliwości.

Sprzęt klimatyzacyjny

Nowoczesne klimatyzatory w dzisiejszych czasach są w większości automatyczne. Możesz ich używać przy minimalnym lub zerowym nadzorze człowieka. Niezależnie od tego, jaki masz typ jednostki, nadal musisz wiedzieć, jak to działa. Będzie to duża zaleta, ponieważ możesz naprawić drobne naprawy, jeśli coś pójdzie nie tak.

Jednostka klimatyzacji, której używasz, składa się z systemów komponentów, takich jak przewody, wentylatory, małe części i wiele innych. Te małe części współpracują ze sobą, aby klimatyzator działał i wykonywał swoje zadanie. Więc jak to działa?

Uogólnijmy małe części na 2 główne części, system chłodzenia i wentylator. Układ chłodzenia jest częścią odpowiedzialną za regulację czynnika chłodniczego. Drugim elementem jest wentylator odpowiedzialny za wypuszczanie chłodnego powietrza z układu chłodzenia do pomieszczenia.

Aby uzyskać lepsze wrażenia z chłodzenia powietrzem, te dwa wspomniane komponenty dobrze ze sobą współpracują. Jednak zdarzają się przypadki, że wentylator nadal działa nawet po wyłączeniu urządzenia.

Wentylator nadal pracuje jest zwykle w przypadku, gdy termostaty są włączone. Dzieje się tak, ponieważ wentylatory będą nadal pracować, aby zapewnić idealną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Dlaczego klimatyzator okienny nadal działa po wyłączeniu?

Widziałeś więc, że Twój klimatyzator nadal działa, nawet po jego wyłączeniu. Co się stanie, jeśli klimatyzator okienny będzie nadal działał po wyłączeniu? Nie panikuj, a problem znajdziemy powoli, ale pewnie.

#1. Płytka drukowana lub PCB

Płytka drukowana lub płytka PCB jest głównym systemem sterowania całego urządzenia. Potraktuj to jako mózg jednostki klimatyzacyjnej. Obwód jest tym, który odpowiada za regulację systemów sterowania, które można znaleźć wewnątrz urządzenia.

Od uwolnienia czynnika chłodniczego, kontroli temperatury i monitorowania regulacji mocy, za to wszystko odpowiada PCB. Na przykład, gdy temperatura powietrza jest wysoka, termostat natychmiast to rejestruje i wysyła sygnał przez płytkę drukowaną.

PCB następnie wyśle ​​sygnał do układu chłodzenia i wykona swoją pracę. Płytka drukowana może ulec uszkodzeniu, jeśli wentylator i sprężarka nadal pracują przez dłuższy czas. W takim przypadku rozważ jego wymianę, jeśli nie da się go naprawić.

#2. System kontroli temperatury

System kontroli temperatury lub to, co zwykle nazywamy termostatem, jest odpowiedzialny za rejestrowanie temperatury w pomieszczeniu.

Załóżmy, że klimatyzator ma pokrętła, które mogą się zablokować, powodując awarię klimatyzatora. Możesz to naprawić, po prostu odpowiednio ustawiając pokrętła. Chociaż twój kompresor może nadal działać, nawet tarcze są zablokowane.

#3. Termistor

Termistor i termostat współpracują ze sobą w regulacji i monitorowaniu temperatury w pomieszczeniu. Zasada działania termistora jest taka sama jak w przypadku termostatu, w którym wysyłają sygnał do układu chłodzenia, jeśli nadejdzie czas pracy.

Jest to uszkodzony lub zepsuty termistor, który może powodować nieprawidłowe działanie klimatyzatora. Zmiana termistora może rozwiązać problem lub skrócić czas pracy jednostki AC.

Klimatyzator działa przez cały dzień

Załóżmy, że zastanawiasz się, czy to normalne, że Twój klimatyzator działa przez cały dzień, tak. Sprawa jest szczególnie prawdziwa, jeśli w twoim domu panuje stale wysoka temperatura. Z drugiej strony temperatura w twoim pokoju może stale rosnąć, więc jest to zupełnie normalne, chociaż warto to sprawdzić.

To może być prawda, ale nadal najlepiej jest sprawdzić stan klimatyzatora, aby upewnić się, że system działa idealnie. Chociaż jeśli nadal nie masz pewności, czy dobrze wykonałeś swoją kontrolę lub sam nie znalazłeś problemu, rozważ skontaktowanie się z profesjonalistą.

Wniosek

Jeśli więc klimatyzator okienny nadal działa, gdy jest wyłączony, pamiętaj o sprawdzeniu wszystkiego.

Sprawdź komponenty pod kątem możliwych uszkodzeń i napraw. Może również wymagać trochę czyszczenia, zwłaszcza jeśli urządzenie jest stare.

Niemniej jednak klimatyzator zombie nie jest dużym problemem, chyba że wymaga dużych napraw z uszkodzonymi kilkoma częściami.