Klimatyzator działa tylko wtedy, gdy samochód się porusza? 4 najlepsze powody!

Czy kiedykolwiek wszedłeś do swojego samochodu, spodziewając się chłodnej bryzy, aby dowiedzieć się, że klimatyzacja Twojego samochodu działa tylko wtedy, gdy samochód jest w ruchu?

Prawda jest taka, że ​​nie musisz być mechanikiem samochodowym, aby wiedzieć, co jest nie tak z twoim samochodem.

Klimatyzator działa tylko wtedy

Dzisiaj zbadamy różne powody, dla których klimatyzator nie działa, gdy pojazd się nie porusza.

A stamtąd możesz zastanowić się, co jest nie tak z twoim samochodem.

Zanurzmy się w świat samochodów i zacznijmy poznawać kilka przypadków, dlaczego klimatyzacja działa tylko wtedy, gdy pojazd jest w ruchu.

Powody, dla których klimatyzator działa tylko wtedy, gdy samochód jest w ruchu?

Wyobraź sobie, że na zewnątrz jest około 30 stopni Celsjusza. Powietrze otulające Twoje ciało sprawia, że ​​czujesz się jeszcze cieplej.

Wszedłeś do samochodu, żeby się ochłodzić. I tylko po to, by dowiedzieć się, że w środku jest jeszcze goręcej, a klimatyzator nie działa. Twój jedyny wybór to włączyć samochód i ruszyć w drogę.

Rzeczywiście, doświadczenie takiej sytuacji w tak upalne dni to jak wizyta w najcieplejszym zakątku piekła. Jednak nadal możesz zdecydować się na uratowanie się od wszystkich kłopotów i nieszczęść.

Możesz to zrobić, ustalając przyczynę nieprawidłowego działania klimatyzatora i oceniając, jakie rozwiązanie należy podjąć.

Powód nr 1. Twój silnik się przegrzewa

Kiedy klimatyzator działa tylko wtedy, gdy samochód jest uruchomiony, możliwym scenariuszem jest to, że coś jest nie tak z silnikiem samochodu. Wraz z kilkoma problemami taka możliwość ma miejsce, gdy silnik nie ma optymalnej temperatury.

Chociaż możesz nie być zaznajomiony z działaniem Twojego silnika, nadal będziesz w stanie rozwiązać ten problem.

Aby ocenić silnik, użyj mierników analogowych. Miernik musi mieć optymalną temperaturę, która nie przekracza 240 stopni Fahrenheita.

Jeśli miernik waha się między normalnym a zimnym, wszystko jest w porządku. Należy jednak pamiętać, że pojazd musi być lekko ciepły, jeśli spada w znacznie chłodniejszym miejscu.

Powinieneś pamiętać, że sprawy się komplikują, gdy temperatura spada powyżej 240 stopni Fahrenheita. Kiedy tak się dzieje, sprężarka AC pobiera gorące powietrze z grzejnika i przepuszcza je przez skraplacz.

Przegrzanie silnika oraz awaria chłodnicy i skraplacza mogą spowodować uszkodzenie klimatyzacji. Tak więc tylko wtedy, gdy samochód jest uruchomiony, klimatyzator działa.

Ale nie musisz się martwić, ponieważ zawsze istnieje sposób na rozwiązanie problemów. Najpierw musisz ocenić źródło problemu.

W tym przypadku do wydarzenia doprowadziło kilka różnych rzeczy. Na przykład mogą występować problemy z chłodnicą, wyciekami płynu chłodzącego, niewystarczającą ilością oleju silnikowego lub uszkodzonym termostatem.

Powód 2. Twój samochód może mieć niewystarczającą koncentrację freonu

Inną rzeczą do rozważenia, jeśli klimatyzator działa tylko wtedy, gdy samochód jest w ruchu, jest nieodpowiednie stężenie freonu w samochodzie.

Gdy w układzie klimatyzacji brakuje wystarczającego stężenia freonu, układ klimatyzacji nie jest w stanie odpowiednio schłodzić.

Ponieważ samochód nie może również rozprowadzać freonu, gdy się nie porusza, klimatyzacja nie będzie działać, chyba że pojazd jest w ruchu.

Jednak jest też nadzieja na tę sytuację. Pomogłoby, gdybyś zwiększył stężenie freonu.

Możesz poprosić o pomoc mechaników samochodowych lub innych specjalistów.

Powód #3. Twój wentylator skraplacza klimatyzacji może być uszkodzony

Inną możliwą przyczyną awarii AC jest awaria wentylatora skraplacza. Jednym z celów wentylatora jest utrzymywanie freonu w odpowiedniej temperaturze, gdy nie jest w ruchu. Jeśli jest wadliwy, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak ten, z którym masz do czynienia.

Aby to naprawić, musisz ocenić możliwe źródła, które doprowadziły do ​​uszkodzenia wentylatora skraplacza. Podczas badania problemów elektrycznych w samochodzie, pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są wadliwe przewody i przekaźniki. Niezbędna jest również ocena pod kątem przepalonych bezpieczników lub zwarć.

Następnie należy również ustalić, czy nie ma wadliwego czujnika temperatury. Załóżmy, że to nie jest przyczyna awarii wentylatora. W takim przypadku powinieneś zajrzeć głębiej, jeśli jakiekolwiek problemy z otwartym obwodem lub silnikiem blokują prawidłowe działanie silnika.

Na koniec należy również sprawdzić, czy nie ma luźnych łopatek wentylatora, ponieważ ta sytuacja może również prowadzić do nieprawidłowego działania AC. Załóżmy, że masz problem z oceną, co poszło nie tak w twoim samochodzie. W takim przypadku możesz również poprosić o pomoc mechanika samochodowego lub innych specjalistów.

Powód #4. W Twoim klimatyzatorze mogą znajdować się zanieczyszczenia

Jeśli powyższe powody nie stanowią problemu, cofnij się o kilka kroków i sprawdź, czy w twoim AC nie ma żadnych zanieczyszczeń.

Jeśli tak, musisz wyczyścić zatkany skraplacz.

Zawijanie

Posiadanie samochodu to kamień milowy, ale dbanie o niego to kolejne wyzwanie, które musisz wykonać.

Ucząc się, dlaczego Twój klimatyzator działa tylko wtedy, gdy samochód jest w ruchu, utrzymasz sprawność swojego samochodu i będziesz jeździł w różne miejsca.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz tutaj!

Do zobaczenia w następnym artykule.