Jak umieścić freon w klimatyzatorze okiennym? 6 prostych kroków!

Pytanie brzmi: jak umieścić freon w klimatyzatorze okiennym? Samodzielne wykonanie tego wymaga pewnych konkretnych narzędzi i wiedzy na temat klimatyzatorów, aby upewnić się, że zrobisz to poprawnie.

Jeśli nie masz pewności, co zamierzasz zrobić, lepiej zatrudnić specjalistę HVAC, ponieważ ten proces jest uważany za niebezpieczny.

Jak umieścić freon w klimatyzatorze okiennym? 6 prostych kroków!

W przeciwnym razie możesz zacząć od zdiagnozowania swojego urządzenia. Ma to na celu upewnienie się, że problem z jednostką klimatyzacyjną jest rzeczywiście niski w czynniku chłodniczym.

Jest o wiele więcej rzeczy, które powinieneś wiedzieć o umieszczaniu freonu w twoim AC. Bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

 Oznaki, że Twój AC potrzebuje freonu

Pomogłoby, gdybyś miał pewność co do problemu z urządzeniem przed wezwaniem technika. Następujące znaki informują, że może być niski poziom czynnika chłodniczego.

Znak #1. Klimatyzator nie chłodzi domu

Freon to ten, który pochłania ciepłe powietrze w Twoim domu. Jeśli poziom czynnika chłodniczego jest niski, klimatyzator nie może już pochłaniać ciepła w celu schłodzenia domu.

Jeśli więc używasz klimatyzatora przez cały dzień, ale zauważysz, że nie robi się zimno, może to być spowodowane niskim poziomem czynnika chłodniczego r-22.

Znak 2. Wyższe rachunki za prąd

Jeśli zauważyłeś, że twój rachunek za prąd jest znacznie wyższy niż normalnie, może to również wskazywać, że urządzenie wymaga więcej freonu.

Znak #3. Otwory nawiewają ciepłe powietrze

Ponownie, jeśli czynnik chłodniczy jest niewystarczający, klimatyzator nie wchłonie ciepłego powietrza. W rezultacie powietrze, które będzie wydobywać się z otworów wentylacyjnych, może nie być zimne, a nawet może być ciepłe. Czasami mniej powietrza będzie wydmuchiwane przez otwory wentylacyjne.

Znak #4. Nagromadzenie lodu w przewodzie czynnika chłodniczego

Sprawdź swoją jednostkę klimatyzacyjną na zewnątrz; jeśli zauważysz nagromadzenie lodu na przewodzie czynnika chłodniczego, to Freon może nie wystarczyć. Jeśli w układzie klimatyzacji jest mało czynnika chłodniczego, wężownice parownika będą znacznie chłodniejsze.

Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, czynnik chłodniczy dostanie się do sprężarki.

W takim przypadku sprężarka zostanie zniszczona lub uszkodzona, a rozwiązanie tego problemu jest nawet kosztowne. Albo gorzej, będziesz musiał wymienić swój system klimatyzacji.

Znak nr 5. Bulgotanie lub syczenie pochodzące z linii Freon

Wycieki na linii Freon zwykle powodują utratę czynnika chłodniczego. W przypadku wycieku usłyszysz słaby dźwięk wyciekającego czynnika chłodniczego z przewodu. Może to brzmieć jak syk, a nawet bulgotanie.

Kroki, jak umieścić freon w klimatyzatorze okiennym

Jeśli masz pewność, że problem z twoją jednostką ma niski poziom freonu, wykonaj poniższe czynności. Jak więc umieścić freon w klimatyzatorze okiennym?

Krok 1. Sprawdzanie temperatury

Należy najpierw sprawdzić, czy powietrze nawiewane przez urządzenie jest wystarczająco zimne. Jeśli wydaje się, że nie jest tak chłodno jak wcześniej, użyj termometru, aby poznać jego temperaturę podczas pracy.

Pamiętaj, aby zapisać temperaturę. Należy również sprawdzić temperaturę, którą pochłania urządzenie. Po prostu trzymaj termometr przed urządzeniem. Zapisz również temperaturę.

Krok 2. Obliczanie różnicy dwóch temperatur

Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to znaleźć różnicę między tymi dwiema liczbami. Jeśli różnica jest większa niż dwadzieścia stopni, urządzenie wymaga czyszczenia. Ale jeśli jest niższy o 15 stopni, może potrzebować więcej freonu.

Krok 3. Wyjmowanie jednostki

Musisz zdjąć jednostkę z okna, aby ją naprawić. Najpierw użyj śrubokręta, aby zdjąć panel. Następnie zlokalizuj linię, która jest podłączona do sprężarki.

Krok 4. Mocowanie rur

Zobaczysz dwie linie. Wybierz większy, ponieważ jest to linia, w której musisz uzupełnić freon. Następnie przymocuj zawór do linii. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi w instrukcji zaworu. Najpierw sprawdź, czy wskaźniki są wyłączone. Następnie przymocuj zarówno rurkę, jak i manometr do zaworu, który założyłeś wcześniej.

Krok 5. Podłącz butelkę z freonem do probówki

Włącz klimatyzator i na chwilę ustaw go na wysokim poziomie. Następnie weź butelkę freonu i podłącz ją do żółtej rurki.

Następnie otwórz zawór i pozwól żółtej rurce poluzować się i dokręć ponownie po kilku sekundach. Odbywa się to tak, że uwalnia trochę powietrza do rurki.

Krok 6. Zamykanie zaworów

Aby umożliwić przepływ freonu, musisz otworzyć zawór na manometrze. Gdy urządzenie osiągnie ładunek 70 psi, należy wyłączyć wskaźniki i freon. Na koniec wyjmij te rurki i zatkaj zawór.

To okładka!

Jak umieścić freon w klimatyzatorze okiennym? Niestety większość okienka AC nie ma zainstalowanego portu, który pozwoli Ci dodać Freon. Ale jeśli wykonasz powyższe kroki, możesz rozwiązać problem z jednostką AC, która ma niski poziom freonu.