Jak napełnić klimatyzator okienny? 3 proste kroki!

Być może jesteś tutaj, aby wiedzieć, jak napełnić klimatyzator okienny, ponieważ powietrze emitowane przez twoje urządzenie nie jest już tak zimne. Ale zanim zaczniesz proces, musisz upewnić się, że rzeczywiście potrzebuje doładowania.

W niektórych przypadkach wystarczy wyczyścić klimatyzator okienny. Urządzenie nie będzie wymagało uzupełniania czynnika chłodniczego, chyba że przecieka.

Jak napełnić klimatyzator okienny? 3 proste kroki!

Ponieważ czynnik chłodniczy zawiera zanieczyszczenia, samodzielne uzupełnianie go nie jest dobrą praktyką.

Napełnianie i usuwanie nieszczelności w przewodzie czynnika chłodniczego najlepiej wykonywać ekspert, aby można było wezwać certyfikowanego specjalistę HVAC.

Czy możesz napełnić system klimatyzacji w oknie?

Tak, możesz sam go uzupełnić. Jest to jednak zalecane tylko wtedy, gdy rozumiemy nawet podstawowy mechanizm klimatyzatora. Chociaż możesz znacznie zaoszczędzić pieniądze dzięki projektom DIY, pamiętaj, że jeśli nie masz doświadczenia w pracy z klimatyzatorem, wszystko może pójść drastycznie nie tak.

Powodem tego jest to, że czynnik chłodniczy jest substancją toksyczną, dlatego podczas uzupełniania należy przestrzegać licznych procedur bezpieczeństwa. Dlatego zaleca się, aby to zadanie wykonywali wyłącznie profesjonaliści. Najlepiej unikać robienia tego samemu, jeśli nie masz licencji.

Czego potrzebujesz, aby napełnić klimatyzator okienny?

Do ponownego napełnienia klimatyzatora potrzebna jest tylko jedna rzecz, którą można łatwo znaleźć w dowolnym lokalnym lub internetowym sklepie konserwacyjnym. Następnie musisz zdobyć zestaw Freon. Ten zestaw składa się ze wszystkiego, czego możesz potrzebować do uzupełnienia.

Pamiętaj, że zestaw musi zawierać instrukcję obsługi. Przeczytaj je uważnie i upewnij się, że przestrzegasz wskazówek, ponieważ czynnik chłodniczy może być trujący. Musisz go używać z dużą ostrożnością.

Pamiętaj też, aby sprawdzić lokalne przepisy obowiązujące w Twoim stanie, ponieważ niektóre stany nie zezwalają na pracę z systemem chłodzenia. Tę pracę należy pozostawić profesjonalistom. Jak więc napełnić klimatyzator okienny?

Kroki napełniania klimatyzatora okiennego

Uzupełnianie czynnika chłodniczego w okiennej jednostce klimatyzacyjnej nie odbywa się zbyt często, ponieważ ludzie zwykle kupują nowy, gdy ich stara jednostka ulegnie awarii. Niemniej jednak można uzupełnić czynnik chłodniczy i przywrócić działanie urządzenia, aby schłodzić pomieszczenie.

Jeśli jesteś pewien, że możesz to zrobić sam, dobrze by było, bo dużo zaoszczędzisz. Pamiętaj jednak, że może to być trudne, zwłaszcza jeśli wcześniej nad tym nie pracowałeś. Więc upewnij się, że najpierw dowiesz się wszystkiego o tym, zanim zaczniesz.

Krok 1. Lokalizowanie i naprawa nieszczelności

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy nie ma wycieku. Być może przeciek jednostki się przedłuża, wtedy wymagane jest tylko niewielkie doładowanie każdego roku. Większość ludzi by to zrobiła i nie ma problemu, jeśli to zrobisz.

Jeśli jednak wyciek jest dość szybki, będziesz musiał go naprawić lub naprawić przed ponownym napełnieniem urządzenia czynnikiem chłodniczym. Możesz użyć różnych sposobów zlokalizowania wycieku, w tym mydła lub azotu, aby sprawdzić system.

W tym celu równie dobrze możesz kupić wykrywacz nieszczelności. Może to łatwo zidentyfikować wyciek czynnika chłodniczego, a następnie wyda wyraźny i szybki sygnał dźwiękowy po wykryciu wycieku.

Zwykle przecieki występują w stawach lub w ich pobliżu. Często będzie to wymagało lutowania w celu ponownej naprawy połączeń.

Krok 2. Instalowanie zaworu Schradera

Małe jednostki AC zwykle nie są zaprojektowane z portem serwisowym, do którego można podłączyć miernik. Ale nie martw się, ponieważ instalacja tego jest łatwa. Wymaga jedynie lutowania. Równie dobrze możesz użyć zestawu do przekłuwania.

Zawór przebijający jest również bardzo łatwy w instalacji. Jest to najczęściej stosowana metoda instalacji zaworu Schradera w systemie klimatyzacji.

Można również zainstalować na linii odpowietrzniki serwisowe, które uwalniają niskie ciśnienie podczas dodawania freonu. Ponownie, możesz łatwo zidentyfikować tę linię, ponieważ jest to ta o większej średnicy.

Krok 3. Uzupełnij jednostkę

Po naprawieniu przecieków i zainstalowaniu portu serwisowego można ponownie napełnić urządzenie czynnikiem chłodniczym. Ponownie będziesz potrzebować do tego freonu i miernika. Obecnie ludzie zwykle używają R410-A. Ale dla pewności zapoznaj się z etykietą swojego urządzenia.

R410-A można kupić w dowolnym lokalnym sklepie internetowym z dostawami prądu przemiennego. Wszystko, co musisz zrobić, to zaczepić miernik na interfejsie serwisowym, a następnie w kierunku zbiornika czynnika chłodniczego urządzenia. Zanim zaczniesz, najpierw przeczytaj i zrozum ustawienia PSI.

To okładka!

Wykonanie tego projektu nie jest trudne, o ile wiesz, jak napełnić klimatyzator okienny i mieć jednostkę chłodzącą. Należy jednak pamiętać, że należy zachować szczególną ostrożność zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu.

Pamiętaj też, jak ważna jest konserwacja każdego urządzenia, które masz w domu, w tym klimatyzatora. Oddanie urządzenia do serwisu byłoby również idealne, aby upewnić się, że wszystko działa idealnie.