Jak naładować klimatyzator okienny? 9 prostych kroków!

Nie trzeba się uczyć, jak ładować klimatyzator okienny, ponieważ większość ludzi po prostu kupiłaby nowy, gdy ich urządzenie zostanie uszkodzone. Ale jeśli chcesz to zrobić, nie jest to takie trudne, o ile znasz podstawy.

Po pierwsze, upewnij się, że robienie tego na swoim miejscu jest legalne, ponieważ niektóre kraje nie pozwalają osobie bez licencji na ładowanie AC. Ale jeśli jest to legalne, skonsultuj się ze specjalistą HVAC.

Jak naładować klimatyzator okienny? 9 prostych kroków!

Poza tym ładuj tylko tyle, ile potrzebuje Twoja jednostka. Jeśli przeładujesz swój system, tendencja jest taka, że ​​znów zacznie wyciekać. Z drugiej strony niedoładowane jednostki będą mniej wydajne i poniosą wyższe koszty eksploatacji.

Czytaj dalej, ponieważ przedstawimy Ci krok po kroku proces ładowania jednostki AC.

Kroki ładowania klimatyzatora okiennego

Jak więc naładować klimatyzator okienny? Nie trzeba czekać dłużej, poniżej znajdują się kroki, które należy wykonać podczas ładowania urządzenia.

Krok 1. Przygotuj potrzebne rzeczy

Przede wszystkim będziesz musiał przygotować potrzebne materiały, w tym zestaw freonu, czynnik chłodniczy, wykrywacz nieszczelności, śrubokręt, okulary ochronne i rękawiczki.

Krok 2. Odłącz urządzenie

W przeciwieństwie do centralnej jednostki klimatyzacyjnej, wystarczy odłączyć okienną jednostkę klimatyzacyjną od gniazdka ściennego, aby przestała działać. Następnie możesz go już rozebrać i zacząć sprawdzać jego wewnętrzne działanie.

Krok 3. Noszenie odzieży ochronnej

Nie możesz przejść do następnego kroku bez okularów ochronnych i rękawiczek. Pamiętaj, że Freon jest toksyczny, więc musisz podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności.

Krok 4. Otwórz urządzenie

Wystarczy przesunąć przód większości starszych klimatyzatorów okiennych, aby zobaczyć ich wnętrza. Ale nowsze modele wymagają śrubokręta do jego rozłożenia. Jeśli nie masz pewności, co zrobić, zawsze zapoznaj się z dołączoną do niego instrukcją obsługi.

Krok 5. Sprawdzanie pod kątem wycieków

Wycieki można sprawdzić różnymi metodami. Po pierwsze, możesz użyć mydła. Wystarczy wymieszać wodę i mydło. Następnie nasmaruj wszystkie koła zębate związane z transmisją czynnika chłodniczego, w tym rurę, węże, a także zawory i włącz system. Jeśli utworzą się bąbelki, prawdopodobnie jest przeciek.

Możesz również skorzystać z wykrywacza nieszczelności. Najpierw włącz urządzenie i zakryj jego zewnętrzną część, aby chronić je przed przeciągami. Następnie włącz wykrywacz nieszczelności.

Następną rzeczą, którą należy zrobić, jest umieszczenie sondy w pobliżu jednostki zewnętrznej. Twój wykrywacz nieszczelności będzie dawać sygnały wizualne lub dźwiękowe w przypadku wystąpienia nieszczelności. Ale będzie to zależeć od rodzaju używanego wykrywacza nieszczelności.

Można również użyć azotu. Nie powinieneś jednak używać tej metody, jeśli nie jesteś ekspertem. Obejmuje to zamknięcie wszystkich zaworów, które łączą się z urządzeniami dolnymi lub górnymi.

Powinieneś ciśnieniować urządzenie za pomocą azotu i monitorować ciśnienie. W przypadku wycieku zauważysz znaczny spadek ciśnienia. Innym sposobem na to jest użycie barwnika fluorescencyjnego. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem, możesz skorzystać z tej metody. Wystarczy napełnić system niewielką ilością barwnika fluorescencyjnego przed włączeniem urządzenia.

Barwnik będzie krążył wraz z freonem i zobaczysz, jak gromadzą się w wycieku. Niektórzy używaliby również latarki ultrafioletowej lub latarki do wykrywania wycieków, aby ustalić wyciek. Będzie świecić w przypadku wycieku.

Krok 6. Naprawienie wycieku

Być może wyciek jest bardzo powolny; wtedy możesz nie potrzebować tego naprawiać. Dzieje się tak, ponieważ samo wzmocnienie systemu wystarczy, aby zrekompensować przeciek. Jednak w przypadku szybkiego wycieku konieczne jest przylutowanie powierzchni.

Krok 7. Podłącz kompresor i zawory

Zlokalizuj sprężarkę oraz podłączone do niej przewody. Następnie podłącz zawór do tej linii. Podłącz również przewód do dołączonego zaworu kranowego.

Krok 8. Podłączanie zaworów i zestawu freonowego

Zapoznaj się ze schematem dołączonym do zestawu, aby dowiedzieć się, jak wykonać ten krok. Schemat poprowadzi Cię przez prawidłowe umieszczenie zbiornika freonu na zaworach.

Krok #9. Naładuj

Musisz upewnić się, że wszystkie części są dobrze połączone. Nie powinno być żadnej szansy na wyciek. Następnie włącz urządzenie i ustaw je na najwyższą moc. Teraz, gdy kran i zawory serwisowe połączą zbiornik czynnika chłodniczego z urządzeniem, czynnik chłodniczy popłynie ze zbiornika w kierunku urządzenia.

Sprawdź instrukcję, aby dowiedzieć się, ile czynnika chłodniczego jest wymagane dla urządzenia. Wyłącz swoją jednostkę AC, gdy limit na wskaźniku zbiornika freonu zostanie już osiągnięty.

Odłącz ponownie urządzenie i wyjmij dwa zawory. Wreszcie możesz włączyć klimatyzację i cieszyć się komfortem jej chłodzenia.

To okładka!

Zanim wykonasz czynności związane z ładowaniem klimatyzatora okiennego, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Cóż, znasz już kroki wymienione powyżej.

Mam nadzieję, że dużo się nauczyliście, moi przyjaciele.

Miłego dnia!