Jak dodać freon do klimatyzatora? 10 prostych kroków!

Czy Twój klimatyzator nie wydmuchuje chłodnego powietrza i chcesz to naprawić, ucząc się, jak dodać freon do klimatyzatora? Cóż, masz szczęście! Wystarczyłoby do tego dziesięć kroków.

Niski poziom freonu jest jednym z powodów, dla których klimatyzator nie chłodzi wystarczająco. Do skraplacza nie ma czynnika chłodniczego, ponieważ nic nie zostało.

Jak dodać freon do klimatyzatora? 10 prostych kroków!

Lub może wystąpić wyciek, który spowodował zmniejszenie ilości freonu.

Ale nie martw się, ponieważ ten artykuł nauczy Cię, jak dodawać czynniki chłodnicze do jednostki klimatyzacyjnej.

Więc czytaj dalej!

Kroki, aby dodać freon do klimatyzatora

Freon w twojej jednostce powinien trwać wiecznie, chyba że nastąpi wyciek. Tak więc, bez wycieku, ciepłe powietrze może być spowodowane innymi sytuacjami, takimi jak gromadzenie się brudu w filtrze lub zablokowany siłownik drzwi.

Aby rozwiązać Twój problem, zebraliśmy kroki, jak dodać freon do klimatyzatora.

Krok 1. Obserwuj

Są więc czynniki, które należy uwzględnić przed zakupem czynnika chłodniczego.

Ten krok zapewnia, że ​​ciepłe powietrze jest spowodowane niską zawartością freonu.

Czynnik nr 1. Ciepłe powietrze

Jeśli powietrze wypuszczane przez klimatyzator robi się cieplejsze, możesz stwierdzić, że są przecieki. Możesz również wyczyścić filtr, aby sprawdzić, czy jest jakaś różnica w temperaturze powietrza.

Czynnik nr 2. Zamrożone kręgi

Cewki skraplacza byłyby obciążone cząsteczkami lodu z powodu nieszczelności lub braku freonu. Możesz sprawdzić przez przednią szybę, czy rury są oszronione.

Powinieneś jednak wezwać specjalistę w celu dalszego zbadania. Jeśli dodasz sam freon i pojawią się nieszczelności, których nie naprawiłeś, uszkodzisz swoje urządzenie.

Czynnik nr 3. Wyciek wody na ścianach

W wilgotnych temperaturach lód na wężownicach i rurach najprawdopodobniej się stopi. Spowodowałoby to powstanie kałuży wody na powierzchni podłogi. Podobnie jak w przypadku poprzedniego czynnika, nie działaj bez konsultacji z technikiem.

Krok 2. Przygotowanie

Na tym etapie zrobisz wiele rzeczy, które wymagają Twojego czasu i wysiłku. Nie bądź leniwy, bo nie chcesz uszkodzić AC.

Tak więc pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dokładnie wyczyścić całą jednostkę. Następnie możesz zrobić to sam lub zatrudnić profesjonalistę.

Ten krok powinien obejmować czyszczenie skraplacza, turbiny, filtra i innych elementów.

Krok 3. Kup czynnik chłodniczy

Jeśli używany freon nie jest określony w instrukcji obsługi klimatyzatora, zalecamy jego sprawdzenie. Jeśli nie jest tam wymieniony, możesz zapytać producenta swojego klimatyzatora.

Kupienie niewłaściwego spowodowałoby znaczne uszkodzenie nie tylko twojego urządzenia, ale całego domu. Może to spowodować spalanie.

Spróbuj wyszukać najczęstsze czynniki chłodnicze stosowane w domowych klimatyzatorach. Niektóre z nich to R-22 i R410A.

Krok 4. Chroń się

Przed dodaniem czynnika chłodniczego należy się zabezpieczyć, dzwoniąc do technika HVAC w celu nadzoru i pomocy w procesie. Podczas obchodzenia się z czynnikiem chłodniczym należy nosić grube rękawice, maski i okulary. Są niezwykle niebezpieczne i mogą podrażniać skórę w kontakcie.

Krok 5. Poszukaj pomocy profesjonalisty

Zalecamy pozostawienie głównej operacji profesjonaliście, ale nadal możesz mu asystować, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Robili to wiele razy i wiedzą, jakie to niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nalegasz na wykonanie całego procesu.

Chroń siebie, swoją rodzinę i swój dom.

Krok 6. Wyłącz jednostkę centralną

Kliknij przycisk na pilocie lub termostacie klimatyzatora. Nie zapomnij wyłączyć bezpiecznika i odłączyć kabel z gniazdka. Ten krok powinien zapobiec uszkodzeniom elektrycznym i zwiększonym prawdopodobieństwu zapłonu.

Krok 7. Podłącz kable zaworów do wskaźników czynnika chłodniczego

Po otwarciu jednostki centralnej powinieneś zaobserwować trzy zawory.

W miernikach czynnika chłodniczego musi znajdować się miernik z niebieskim i czerwonym wężem. Podłącz niebieski do zaworu niskiego ciśnienia, który znajduje się głównie po lewej stronie. Podłącz czerwony wąż po prawej stronie zaworu wysokociśnieniowego. Centralnym zaworem zajmiemy się później.

Krok 8. Ustabilizuj swój klimatyzator

Z wężami podłączonymi do zaworów, technik może poprosić o włączenie klimatyzatora. Aby ustabilizować urządzenie, pozostaw je na około 15 minut po włączeniu przed kontynuowaniem procedury. Stabilizacja przyda się później, zwłaszcza przy odczytywaniu wskaźników czynnika chłodniczego.

Krok #9. Dodaj czynnik chłodniczy

Podłącz żółty wąż czynnika chłodniczego do środkowego zaworu. Upewnij się, że mocno go zabezpieczyłeś, ponieważ miałeś do czynienia z freonem.

Przekręć pokrętło w kanistrze, aby uwolnić freon. Otwórz zawór niskiego ciśnienia i ponownie go zamknij. Wykonaj ten krok wielokrotnie, aż odczyty powiedzą, że osiągnąłeś docelową temperaturę dochładzania.

Krok 10. Zamknij kanister

Po osiągnięciu temperatury docelowej możesz teraz zamknąć pojemnik. Delikatnie odłącz węże od zaworów.

Ponieważ już wcześniej włączyłeś klimatyzację, nie ma potrzeby jej restartowania. Aby zagwarantować bezpieczne funkcjonowanie, przeprowadź elektroniczny test szczelności.

To okład

I tak dodać freon do klimatyzatora.

Przed wykonaniem wszystkich powyższych kroków konsultowany specjalista powinien mieć zaświadczenie, że może zdiagnozować i naprawić ten problem.

Upewnij się, że wykonujesz to z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Trzymaj się!