Jak czyścić pleśń z cewek klimatyzatora? 5 prostych kroków!

Istotną częścią konserwacji klimatyzatora jest utrzymywanie jego cewek w czystości, więc możesz chcieć wiedzieć, jak wyczyścić pleśń z cewek klimatyzatora. Co jest nawet ważne, to powstrzymanie ich od dalszego wzrostu.

Jeżeli wężownice nie są czyste i brudne, przepływ powietrza przechodzący przez wężownice będzie ograniczony. W takim przypadku system klimatyzacji będzie musiał ciężej pracować, aby schłodzić pomieszczenie.

Jak czyścić pleśń z cewek klimatyzatora? 5 prostych kroków!

W niektórych przypadkach po takiej pracy nawet się spali. Gruz, kurz i brud są również idealną pożywką dla rozwoju pleśni, pleśni i bakterii. Spowoduje to problemy zdrowotne, ponieważ zwiększy krążenie zarodników pleśni w powietrzu w twoim domu.

Nie tylko to, ale spowoduje to również wzrost rachunków za prąd. Biofilm zacznie się rozwijać na cewkach, jeśli powietrze jest ograniczone i gromadzi się pleśń. Stworzy to barierę wewnątrz cewek. W rezultacie jednostka nie będzie wymieniać ciepła tak jak zwykle.

Mając to na uwadze, ważne jest, aby usunąć pleśń z cewek.

Kroki czyszczenia pleśni z cewek klimatyzatora

Bez względu na rodzaj klimatyzatora, którego używasz w domu, jego cewki wymagają regularnego czyszczenia, aby uniknąć rozwoju pleśni. Gdy tylko zauważysz pleśń w cewkach, dobrze byłoby, gdybyś się ich natychmiast pozbył.

Jak więc wyczyścić pleśń z cewek klimatyzatora? Wykonaj poniższe kroki!

Krok 1. Wyjmowanie filtra

Pomogłoby, gdybyś zaczął od usunięcia filtra powietrza. Pamiętaj, aby odłożyć na bok wszystkie wykręcone śruby. Niektóre filtry są przeznaczone do ponownego użycia po oczyszczeniu, inne są jednorazowego użytku.

Jeśli ten pierwszy jest filtrem twojego klimatyzatora, podczas czyszczenia należy go zanurzyć w ciepłej wodzie zmieszanej z mydłem. Ale jeśli filtr jest jednorazowy, pamiętaj, aby go właściwie zutylizować.

Krok 2. Zdejmowanie pokrywy i grilla

Po wyjęciu filtra zdejmij pokrywę i kratkę.

Podobnie jak w poprzednim kroku, musisz odłożyć wszystkie śruby, aby móc je później łatwo zwrócić.

Krok 3. Zdejmowanie tylnej ramy

Ten krok będzie zależał od typu twojego klimatyzatora.

Ponownie zwróć uwagę, aby zabezpieczyć śruby i znaleźć silnik wentylatora, żebra i cewki.

Krok 4. Czyszczenie wnętrzności

W tym kroku będziesz musiał wyczyścić wnętrze urządzenia. Obejmuje to pozbycie się wszelkiej pleśni, którą tam znajdziesz.

Ale najpierw odkurz kurz i zanieczyszczenia. Następnie spryskaj szmatkę wybranym środkiem czyszczącym. Na koniec delikatnie wytrzyj pleśń, kurz i wodę, która się nagromadziła. W razie potrzeby powtórz ten sam proces.

Możesz również użyć szczotki do czyszczenia z miękkim włosiem, aby usunąć brud i pleśń, które są nieco uparte. Ale upewnij się, że robisz to delikatnie.

Teraz zdobądź kolejną szmatkę, która jest ciepła i czysta. Użyj tego do zmywania środka czyszczącego.

Po dokładnym oczyszczeniu należy wysuszyć wszystkie części płetw i cewek. Następnie, na koniec, przekształć wszystkie elementy, które zostały wygięte w procesie.

Krok 5. Ponowny montaż jednostki

Zanim złożysz je z powrotem razem z elementami klimatyzatora, upewnij się, że są przypalone. Jest to ważne, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni w cewkach.

Teraz użyj śrub wcześniej przy wymianie ramy, a także innych części. Jeśli urządzenie wymaga nowego filtra powietrza, zaopatrz się w nowy, aby go wymienić. W przeciwnym razie dołącz ten, który wyczyściłeś.

Generalnie systemy klimatyzacyjne wymagają jednego czyszczenia rocznie. Dzieje się tak dlatego, że należy go dokładnie wyczyścić przed oddaniem go do przechowywania na sezon.

Ponadto wszelkie wycieki z układu powietrznego należy jak najszybciej naprawić, aby zapobiec pleśni.

Inne wskazówki do rozważenia

  • Użyj wody pod ciśnieniem i alkalicznego środka do czyszczenia wężownic, aby zwilżyć czyste wężownice.
  • Gdy cewki są wolne od brudu, należy nałożyć trochę inhibitora pleśni na cewki i otaczające je obszary, aby zapobiec ponownemu wzrostowi.
  • Spróbuj zastosować produkty kontrolujące zapachy do klimatyzatorów, aby Twój dom lub biuro miały wspaniały zapach.

To okładka!

Umiejętność czyszczenia pleśni z cewek klimatyzatora jest ważna w zapobieganiu problemom zdrowotnym. Pamiętaj, że jeśli się ich nie pozbędziesz, mogą bardzo szybko rosnąć, więc musisz je od razu leczyć.

Jeśli zostawisz pleśń w klimatyzatorze, po włączeniu rozprzestrzeni się po całym domu i może to nastąpić szybko, jeśli w domu panuje wysoka wilgotność. Ale jeśli skorzystasz z powyższych wskazówek i kroków, zapobiegniesz dalszemu gromadzeniu się pleśni.

Pamiętaj też, że rutynowe utrzymywanie cewek jest korzystne nie tylko dla płuc Twojej rodziny, ale także dla Twojego portfela.