Gdzie jest bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym? 4 proste kroki!

Oczywiście chciałbyś wiedzieć, gdzie jest bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym, zwłaszcza jeśli coś złego stało się z twoją jednostką klimatyzacyjną. Bezpiecznik jest tym, który jest odpowiedzialny za ochronę elektronicznego sterowania urządzenia.

Musisz odłączyć jednostkę AC, jeśli jej zasilanie nie jest dobre. Następnie zdejmij pokrywę szafki. Jeśli chcesz sprawdzić swoją płytkę drukowaną, użycie multimetru może pomóc w ustaleniu, czy bezpiecznik się przepalił.

Gdzie jest bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym? 4 proste kroki!

Jest o wiele więcej rzeczy, które powinieneś wiedzieć o bezpieczniku klimatyzatora. Co najważniejsze, powinieneś wiedzieć, jak znaleźć bezpiecznik w klimatyzatorze.

Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Więcej informacji o bezpieczniku klimatyzatora

W gorącym sezonie letnim klimatyzator musi ciężej pracować, aby utrzymać niską temperaturę w domu. Czasami urządzenie może się nawet przepracować, zwłaszcza gdy używasz go nieprzerwanie przez wiele godzin.

W takim przypadku może dojść do wyzwolenia wyłącznika lub przepalenia bezpiecznika AC. Odbywa się to przez system, aby zapobiec jeszcze gorszym uszkodzeniom AC. Innymi słowy, przepalenie bezpiecznika jest tylko środkiem ostrożności w ochronie systemu.

Bezpiecznik jest wrażliwy na ciepło. W przypadku skoków napięcia lub nadmiernego nagrzewania się urządzenia spowoduje stopienie żarnika bezpiecznika. Bezpieczniki są specjalnie zaprojektowane do przenoszenia tylko stałego obciążenia amperowego.

Więc kiedy napięcie przekroczy tę pojemność w prądzie, bezpiecznik się przepali. Zasadniczo, jeśli bezpiecznik się przepalił, zasilanie zostanie odcięte, aby urządzenie zostało uratowane przed dalszymi uszkodzeniami.

Jak możesz stwierdzić, że bezpiecznik się przepalił?

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jeśli przepalił się bezpiecznik AC, jest to, że Twoja zewnętrzna jednostka AC w ​​ogóle nic nie robi. Zwykle usłyszysz tylko trywialny dźwięk brzęczenia.

Ten dźwięk jest wytwarzany, ponieważ AC nadal działa, nawet jeśli nie jest do niego dostarczane zasilanie.

Kroki, jak znaleźć bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym

Samodzielne sprawdzanie bezpiecznika może być niebezpieczne, zwłaszcza gdy nie masz wiedzy lub nawet nie wiesz, gdzie znajduje się bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym.

Jeśli nie masz pewności, co zrobić, najlepiej skontaktować się z lokalną firmą HVAC w celu sprawdzenia klimatyzatora. Jeśli jednak chcesz zrobić to sam, najlepiej jest użyć woltomierza.

A więc gdzie jest bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym? Oto kroki poniżej:

Krok 1. Lokalizowanie skrzynki rozłączającej

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, sprawdzając, czy bezpiecznik się przepalił, jest sprawdzenie, gdzie znajduje się bezpiecznik. Zazwyczaj ma kolor szary i jest montowany blisko jednostki zewnętrznej.

Krok 2. Znajdź kable

Obróć lub podnieś zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną pokrywę, aby otworzyć skrzynkę rozłączającą. Spowoduje to odsłonięcie przewodów znajdujących się w jego wnętrzu. Musisz zlokalizować obciążenie wychodzące, a także przychodzące przewody linii. Zachowaj ostrożność, ponieważ oba kable są pod napięciem 110 woltów.

Krok 3. Sprawdź woltomierz

Musisz najpierw sprawdzić, czy woltomierz działa prawidłowo. Powinien zostać wyświetlony odczyt zero woltów. Niektóre modele wyświetlałyby również nieskończoność.

Krok 4. Przetestuj przewody

Teraz przymocuj wyprowadzenia woltomierzy do końcówek łączących przewody w kroku #2. Odczyt woltomierza musi wynosić od 220 do 240 woltów. Oznacza to, że moc pochodzi z bezpieczników. Jeśli jednak woltomierz nic nie odczytuje, oznacza to, że problem nie dotyczy bezpiecznika.

Co zrobić, jeśli nie masz woltomierza?

Jednak nie wszyscy posiadają woltomierz. Ale nie martw się, ponieważ nadal będziesz mógł sprawdzić, czy bezpiecznik się przepalił. Możesz sprawdzić jego pojemność woltową bezpośrednio ze skrzynki rozłączającej. Następnie kup nowy o podobnej pojemności i wymień stary. Jeśli klimatyzator już działa, to rzeczywiście przepalił się bezpiecznik.

Kilka wskazówek do zapamiętania

Zawsze pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Jeśli naprawdę chcesz samodzielnie sprawdzić bezpiecznik, upewnij się, że masz suche stopy i dłonie. Upewnij się również, że podłoga jest sucha.
  • W przypadku przepalania się bezpiecznika w Twojej jednostce klimatyzacyjnej, należy rozwiązać inny problem.
  • Zrobienie zdjęcia skrzynki rozłączającej po jej otwarciu pomoże, gdy później nadejdzie czas na ponowne założenie bezpiecznika. W ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy umieściłeś przewody lub sam bezpiecznik tam, gdzie powinien.
  • Najlepiej zlecić technikowi HVAC sprawdzenie klimatyzatora. Będą mogli od razu znaleźć problem i go rozwiązać.

To okładka!

Ten post zawierał informacje na temat bezpiecznika w Twoim urządzeniu klimatyzacyjnym. Dotknęliśmy tego, jak zamierzasz zidentyfikować, że to wybuchło. Do tej pory prawdopodobnie wiesz, gdzie znajduje się bezpiecznik w klimatyzatorze okiennym.

Jeśli bezpiecznik rzeczywiście się przepalił, wezwij technika. Ale jeśli masz wiedzę i pewność, że możesz to zrobić sam, dlaczego nie. Po prostu zachowaj szczególną ostrożność.