Dlaczego mój klimatyzator jest tak głośny? 3 szokujące powody!

Może się zdarzyć, że zastanawiasz się „dlaczego mój klimatyzator jest tak głośny?” Twój klimatyzator to złożony element innowacji zbudowany z różnych części współpracujących ze sobą, aby funkcjonować. Dlatego nie możesz uniknąć słyszenia głośnych dźwięków z Twojej klimatyzacji.

Ale jeśli dźwięk jest nieco niepokojący, powinieneś na chwilę wyłączyć klimatyzację i skontaktować się z technikiem. Jednak niektóre problemy niekoniecznie oznaczają, że potrzebujesz pomocy profesjonalisty.

Dlaczego mój klimatyzator jest tak głośny? 3 szokujące powody!

Możesz najpierw sprawdzić klimatyzator, zanim zdecydujesz się wezwać pomoc. Może to zaoszczędzić pieniądze i możesz określić, czy możesz samodzielnie naprawić klimatyzator, czy nie.

Niezależnie od tego, ten artykuł pomoże Ci określić, gdzie hałas pochodzi z klimatyzatora. Więc czytaj dalej.

Dlaczego Twój klimatyzator jest tak głośny?

Aby odpowiedzieć na pytanie „dlaczego mój klimatyzator jest tak głośny?” jest określenie, gdzie jest hałas. Ten jest ważny, ponieważ określiłby, którą część naprawić i jak krytyczny jest stan twojego klimatyzatora.

Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że masz podstawową wiedzę na temat działania klimatyzatorów i ich części. Oto przewodnik, który Ci pomoże:

Źródło #1. Silnik wentylatora

Czy silnik wentylatora wydaje piszczący dźwięk? Może pochodzić z wewnętrznej lub zewnętrznej części dzielonego klimatyzatora. Bez względu na to, gdzie to jest, obaj mają wentylator lub silnik do pracy.

Tak więc nadal jest tak samo, bez względu na to, która część powoduje hałas. Ale zanim wykonasz jakąkolwiek konserwację, ustaw wyłącznik HVAC w pozycji OFF na panelu CB, odłącz i wyłącz klimatyzator za pomocą termostatu.

Teraz, aby sprawdzić, czy silnik wentylatora wymaga naprawy, otwiera klimatyzator z zewnętrznej obudowy, aby zobaczyć wszystkie wewnętrzne części klimatyzatora. Tam zobaczysz wentylator, który znajduje się tuż przed cewkami. Jeśli uważasz, że silnik wentylatora rzeczywiście stanowi problem, usuń wszystkie zanieczyszczenia znalezione w urządzeniu za pomocą odpowiednich narzędzi i sprawdź łopatki wentylatora.

Zidentyfikuj wszelkie wgniecenia, uszkodzenia lub wgniecenia, wszystko, co wymaga naprawy. Czasami łopatki wentylatora nie są uszkodzone, a jedynie zakurzone i brudne.

Zwykle jednak klimatyzator wydaje piskliwy dźwięk z powodu brudu, który osiadł na łopatkach wentylatora, co powoduje brak równowagi, a tym samym głośny i uciążliwy hałas.

Brak równowagi powoduje, że łopatki wentylatora ocierają się o klatkę wentylatora lub obudowę, zapewniając ich czyszczenie. Jeśli jednak znajdziesz uszkodzenia, najlepiej wymienić łopatki wentylatora na nowe.

Z drugiej strony, jeśli łopatki wentylatora nie stanowią problemu, głośny hałas może być spowodowany luźnymi śrubami lub łożyska klimatyzatora wymagają smarowania. Ale załóżmy, że twój AC nadal wydaje dźwięki, mimo że robi wszystko, o czym wspomniano powyżej.

W takim przypadku nadszedł czas, aby wezwać profesjonalistę, zwłaszcza jeśli zacznie on zgrzytać, co wskazuje na awarię łożyska. Nie próbuj tego naprawiać. Zamiast tego zostaw pracę technikowi HVAC.

Źródło nr 2. Zewnętrzny agregat skraplający (agregat pakowany)

Jeśli klimatyzator wydaje grzechoczący dźwięk, zwykle oznacza to, że coś jest luźne wewnątrz urządzenia. Jeśli grzechoczący dźwięk pochodzi z agregatu skraplającego (znajdującego się na zewnątrz) lub zapakowanego urządzenia, wykonaj następujące czynności:

  • Wyłącz klimatyzator, CB i odłącz od termostatu
  • Sprawdź panele od wewnątrz. Zawsze pamiętaj, że podczas pracy z klimatyzatorem dokręcanie paneli zaczyna się od środka
  • Jeśli zauważysz, że jeden z nich jest luźny, dokręć go

Źródło nr 3. Kanały AC

Aby zbadać grzechoczące przewody prądu przemiennego, będziesz potrzebować profesjonalisty, jeśli nie masz doświadczenia. Kanały AC zwykle znajdują się na strychu, więc jeśli chcesz sprawdzić najpierw przed wezwaniem wykonawcy HVAC, upewnij się, że wejdziesz na drewniane elementy lub połączenia wsporcze, które znajdują się między izolacją, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Teraz poszukaj kanałów z luźnymi połączeniami i zabezpiecz je śrubami do kanałów i taśmą HVAC, jeśli ją znalazłeś. Grzechotanie wskazuje na wycieki, więc do tego służy taśma HVAC; uszczelnić wszelkie przecieki. Ale jeśli grzechoczący dźwięk nie zniknie lub nie chcesz iść i naprawić go samodzielnie, zadzwoń do lokalnego wykonawcy lub technika po AC.

Co dźwięk ma wspólnego z moim problemem z AC?

Czy zauważyłeś, że podczas omawiania, która część jest zwykle źródłem hałasu, wspomnieliśmy o konkretnych dźwiękach? Widzisz, musisz określić, jaki dźwięk wydaje twój AC, aby określić, na czym polega problem. Oto przewodnik, który możesz zrozumieć.

Wniosek

Kończąc ten artykuł, „dlaczego mój klimatyzator jest tak głośny”, użyj uszu i najpierw posłuchaj, jaki dźwięk wydaje.

Twój klimatyzator jest głośny, ponieważ panele mogą być uszkodzone, wentylator wymaga czyszczenia, śruby muszą być dokręcone i inne powody hałasują.

Jeśli uważasz, że dźwięk jest bardzo szorstki dla twoich uszu, najlepiej zadzwonić do profesjonalisty, zwłaszcza jeśli masz niewielką wiedzę na temat naprawy klimatyzatora. Niezależnie od tego, jeśli uznasz to za interesujące, ten artykuł może być również pomocny dla Ciebie. Dziękuję za Twój czas!