Wszystko o różnicy temperatur w tunelu foliowym

Dzięki różnicy temperatur w tunelu foliowym możesz mieć swój mikroklimat niezależnie od pogody na zewnątrz. Szklarnie to o wiele więcej niż przedłużenie sezonu wegetacyjnego i ochrona roślin przed żywiołami. To idealna przestrzeń do uprawy roślin poza sezonem przez cały rok – nawet w najzimniejszych miesiącach roku!

Czy musisz ogrzać szklarnię?

To zależy od tego, gdzie się znajdujesz. Do przetrwania rośliny potrzebują głównie czterech rzeczy: wody, światła słonecznego, powietrza i składników odżywczych. Aby zdrowo się rozwijać, przechodzą reakcje chemiczne (oddychanie i fotosynteza). Aby to zrobić, twoje rośliny potrzebują energii w postaci ciepła/światła słonecznego. Jeśli temperatura jest zbyt niska, wzrost twoich roślin spowalnia.

Wszystko o różnicy temperatur w tunelu foliowym

Ogrodnicy w cieplejszym klimacie z umiarkowanymi spadkami temperatury w zimie mogą korzystać z nieogrzewanej szklarni. Światło słoneczne wystarczyłoby, aby podnieść temperaturę, ale upewnij się, że nie przegrzewa się w dni o dużej wilgotności.

Z drugiej strony, jeśli pogoda jest poniżej zera, cienka warstwa plastiku lub szkła nie wystarczy, aby chronić rośliny. Być może będziesz musiał go zaizolować, aby twoje rośliny były szczęśliwe. Podczas gdy niektóre obszary nadal są mocno nasłonecznione w zimowe dni, nieizolowany tunel foliowy ochładza się w nocy. W takim przypadku może być konieczne zainstalowanie systemu grzewczego.

Jak zimno jest za zimno dla szklarni?

Ponieważ do stworzenia swojego mikroklimatu można wykorzystać tunel polifoliowy, można go używać jako cieplarni lub chłodni. Możesz mieć nawet dwa klimaty w jednej szklarni!

Jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach, takich jak Montana, Północna Dakota i Maine, być może wolisz, aby tunel foliowy był ciepły i ogrzewany. Minimalna temperatura w nocy powinna wynosić co najmniej 55 stopni F.

Dla tych, którzy mieszkają w cieplejszych regionach i wolą chłodniejszą szklarnię, możesz ustawić temperaturę na 45 stopni F. Maksymalna temperatura w tunelu foliowym powinna wynosić 90 stopni F w ciągu dnia, przez cały rok.

Aby utrzymać tę temperaturę, niezależnie od pogody na zewnątrz, istnieją sposoby na utrzymywanie tunelu foliowego w cieple w okresie zimowym. Z drugiej strony zbyt dużo ciepła może również uszkodzić twoje rośliny. Jeśli świeci słońce, możesz narysować cień na górze, aby zablokować ciepło.

Jakie są opłacalne sposoby ogrzewania szklarni?

Istnieją różne ekonomiczne sposoby na utrzymywanie tunelu foliowego w cieple. Ponieważ szklarnie nie utrzymują ciepła w zimie, zwłaszcza szklarnia w całości ze szkła, chcesz chronić swoje rośliny przed surową zimową pogodą.

Oto niektóre z najbardziej opłacalnych sposobów, aby to zrobić:

Izolacja

Izolacja tunelu foliowego jest niezbędna do utrzymania roślin przy życiu w okresie zimowym. Możesz pokryć okna i drzwi folią bąbelkową, aby zatrzymać ciepło. Im większe bąbelki, tym skuteczniejsza izolacja.

Zainstaluj oszczędną grzałkę

Nie musisz wydawać tysięcy, aby zainstalować system grzewczy w swojej szklarni. Grzejnik działający przez całą zimę zapewni Twoim roślinom ciepło przez cały sezon. Do monitorowania i określania różnicy temperatur w tunelu foliowym można użyć termometru cyfrowego.

Wentylacja

Aby zapobiec przegrzaniu tunelu foliowego, upewnij się, że w całym obszarze jest wystarczająca wentylacja.

Cień

Jeśli słońce pada bezpośrednio na tunel foliowy, a mieszkasz na obszarze o wilgotnym okresie letnim, osłanianie roślin przed słońcem zapobiega ich poparzeniom. Możesz użyć zwijanych ekranów wykonanych z aluminium lub drewna, materiałów do malowania, polipropylenowej tkaniny kloszowej i klosza z tworzywa winylowego.

Podnieś swoje rośliny z ziemi

Większość roślin nie może przetrwać w niskich temperaturach gleby. Podniesienie ich z ziemi to najlepsze rozwiązanie, aby chłód gleby nie przeniósł się na rośliny. Możesz poddać recyklingowi stare garnki lub dowolny inny pojemnik.

Dlaczego szklarnie są warte inwestycji?

Szklarnie to jedna z najlepszych inwestycji, które każdy ogrodnik powinien rozważyć. Oto niektóre z wielu powodów, dla których szklarnie są doskonałą inwestycją:

Idealne środowisko do uprawy

Niezależnie od tego, czy chcesz uprawiać owoce, warzywa czy rośliny ozdobne, hodowanie ich w apolitunelu zapewnia im ciepło i wilgotność przez cały rok.

Możesz dostosować swój tunel foliowy, aby zapewnić roślinom idealne środowisko wzrostu. Dzięki szklarni będziesz mieć wystarczająco dużo ciepła i pary wodnej, aby utrzymać ciepły klimat, nawet jeśli na zewnątrz pada śnieg.

Chroń swoje rośliny

Trzymanie ich w tunelu apolitowym chroni rośliny przed surową pogodą, plagą sezonowych szkodników, takich jak przędziorki, roje szarańczy i nie tylko. Dbaj o bezpieczeństwo i zdrowie swoich roślin przez cały rok.

Uprawiaj rośliny przez cały sezon

Chcesz wyhodować egzotyczną roślinę? A może chcesz posadzić tropikalne owoce w swojej okolicy? Wielu ogrodników wie, że niektóre rośliny najlepiej rozwijają się w określonych porach roku. Jeśli zainwestujesz w szklarnię, nie musisz czekać miesiącami, zanim będziesz mógł sadzić pomidory, truskawki lub egzotyczne rośliny.

Dzięki szklarni możesz kontrolować klimat i temperaturę. Oznacza to, że możesz zacząć sadzić rośliny sezonowe w dowolnym momencie.

Utrzymywanie apolitunelu Różnica temperatur nie wypali dziury w kieszeni

Nie musisz wydawać fortuny, aby utrzymać różnicę temperatur w tunelu polifoliowym. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz tunel foliowy do wiosennego, czy zimowego ogrodnictwa, pamiętaj o tych wskazówkach.