Wiedza, kiedy i jak zbierać brokuły

Czy wiesz, że niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zawsze szukają wskazówek, kiedy i jak z powodzeniem zbierać brokuły? Broccolini to hybryda pomiędzy standardowymi amerykańskimi brokułami a Gai Lan, rodzajem chińskich brokułów.

Jednak w porównaniu ze zwykłymi brokułami jego łodygi są dłuższe i delikatniejsze. Znane jako jedno z najpopularniejszych warzyw na wykwintnych stołach, broccolini słynie z wyrazistego słodko-pieprznego smaku oraz delikatnej konsystencji.

Wiedza

Podczas gdy inni mogą sugerować sadzenie brokułów w chłodniejszych porach roku, najlepiej sadzić je wczesną wiosną, gdy minie mróz. Jeśli nie wiesz, brokuły są uważane za uprawę wrażliwą na temperaturę. Jeśli chcesz z powodzeniem uprawiać brokuły, możesz poeksperymentować i dowiedzieć się, jaki czas sadzenia najlepiej sprawdza się w Twojej okolicy.

Uprawa i zbieranie brokułów

Broccolini rośnie lepiej, jeśli zostanie przesadzony, a nie zasiany z nasion. Po ustawieniu utwardź nowe rośliny i wystaw je na zewnątrz przez dłuższy czas w ciągu tygodnia.

Broccolini potrzebuje pełnego słońca i gleby bogatej w składniki odżywcze, aby się rozwijać. pH gleby powinno wynosić od 6,0 ​​do 7,0, aby zapewnić optymalny wzrost. Możesz również dodać do gleby obornik lub kompost, aby zapewnić roślinie jak najwięcej składników odżywczych i zapewnić zdrowy wzrost.

Co więcej, broccolini potrzebuje co najmniej 1 do 2 cali wody każdego tygodnia. Powinieneś upewnić się, że gleba jest wilgotna i podlać roślinę, gdy tylko zauważysz, że gleba zaczyna wysychać. Podlewaj roślinę na tyle, aby zwilżyła glebę, ale upewnij się, że nie jest podmokła.

Zazwyczaj brokuły sadzone z przeszczepów przyjdą do zbioru w ciągu 50 do 60 dni po posadzeniu. Powinny być zbierane, gdy główki są w pełni uformowane, ale przed rozpoczęciem kwitnienia.

Jak zbierać brokuły

Kiedy widzisz, że małe różyczki (pąki kwiatowe) twoich brokułów są ciasne, zwykle jest to najlepszy czas na zebranie brokułów, ponieważ jest to etap, w którym są najsmaczniejsze. Inną oznaką, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że łodygi rośliny zaczynają się miotać, ponieważ jest to wskazówka, że ​​roślina wkrótce zacznie kwitnąć. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, twoje brokuły zaczną kwitnąć i nie będą miały tego samego smaku, co zebrane przed kwitnieniem.

Aby zebrać brokuły, upewnij się, że liście są nadal zielone i nie żółte, ponieważ może to oznaczać, że roślina już zwiędła. Za pomocą ostrego sekatora lub nożyc pokrój brokuły u podstawy łodygi. Dobrą rzeczą w brokułach jest to, że nadal będą rosły pędy, nawet gdy głowa zostanie ścięta, dopóki jest zimno.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji brokułów

Aby mieć pewność, że będziesz cieszyć się najlepszą jakością broccolini, zastosuj się do poniższych wskazówek pielęgnacyjnych.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 1

Nie sadź brokułów na obszarach, na których w ciągu ostatnich czterech lat uprawiano rośliny takie jak brokuły, kalafior, kapusta i jarmuż. Te rodzaje upraw są podatne na szkodniki i choroby. Kiedy hodujesz brokuły w tym samym miejscu, one również staną się podatne na te same szkodniki i choroby, które wpływają na te uprawy.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 2

Uważaj na oznaki niedoboru azotu. Najczęstszym objawem tego jest żółknięcie liści. Gdy to zauważysz, pamiętaj, aby regularnie karmić rośliny co kilka tygodni, aby zapewnić roślinom dodatkowy zastrzyk azotu.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 3

Popchnij glebę w górę łodyg, gdy wysokość brokułów osiągnie około 8 do 10 cali. Pomoże to zachęcić do tworzenia nowych pędów bocznych, zwłaszcza gdy właśnie zebrałeś w pełni wyrośnięte różyczki.

Czy powinieneś sadzić brokuły w swojej półprofesjonalnej szklarni?

Prostą odpowiedzią jest tak. Chociaż brokuły to roślina kochająca zimno, większość jej gatunków nie toleruje mrozu. Tak więc, jeśli planujesz sadzić brokuły zimą lub w środku lata, lepiej będzie, jeśli umieścisz je w półprofesjonalnej szklarni.

Sprawdź, jakie korzyści daje uprawa brokułów w szklarni semi-pro:

Przedłużony sezon wzrostu

Jak wspomniano, broccolini najlepiej rozwija się w niższych temperaturach, ale nie toleruje mrozu. Jeśli planujesz cieszyć się smacznymi różyczkami broccolini w środku zimy, możesz upewnić się, że Twoje broccolini nadal będzie produkować pędy w zimie, umieszczając je w półprofesjonalnej szklarni. Dzięki temu będziesz mieć lepszą kontrolę nad warunkami wzrostu.

Ochrona przed szkodnikami

Podobnie jak jego krewny, brokuły, brokuły są niezwykle podatne na szkodniki. Umieszczenie go w półtunelu z propolitu pomoże zapobiec wyżeraniu przez szkodniki twojej pięknej rośliny. Ponieważ szklarnie semi-pro są osłonięte folią z tworzywa sztucznego lub włóknem szklanym, problemy pochodzące z zewnątrz nie przenikają przez barierę i nie infekują brokułów.

Ochrona przed niepogodą

Rośliny Broccolini mają smukłe łodygi i mogą łatwo pękać podczas silnych wiatrów. Sadzenie brokułów w półtunelu z propolitu pozwala chronić je przed wiatrami, tajfunami i ulewnymi deszczami, zapewniając przetrwanie brokułów.

Ostatnie słowa o tym, jak zbierać brokuły

Broccolini to jedno z najsmaczniejszych warzyw, jakie możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Teraz, gdy już wiesz, jak zbierać brokuły, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyhodował całą masę w swoim ogrodzie lub w swojej półprofesjonalnej szklarni. Tylko pamiętaj, aby zapewnić im odpowiednią opiekę (1 do 2 cali wody, pełne światło słoneczne i wilgotną glebę), aby zapewnić pomyślny wzrost.