Uprawiaj rośliny z powodzeniem: kiedy sadzić sałatę we Włoszech

Wiedza o tym, kiedy sadzić sałatę we Włoszech, jest niezwykle ważna, jeśli chcesz osiągnąć i zebrać zdrową sałatę. Gdziekolwiek jesteś na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii, możesz z łatwością sadzić sałatę w swoim ogrodzie lub szklarni. Uprawa jest stosunkowo łatwa, o ile jest zakopana w środowisku, w którym jest wystarczająco fajna.

Ogrodnicy w Wielkiej Brytanii uważają się za błogosławionych, ponieważ mogą sadzić swoją sałatę w dwóch porach roku: wiosennej i jesiennej. Jednak każdy sezon wymaga szczególnej troski, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Ale jeśli chcesz ją uprawiać przez cały rok, zawsze możesz użyć tunelu foliowego i tam ją uprawiać.

Uprawiaj rośliny z powodzeniem: kiedy sadzić sałatę we Włoszech

We Włoszech istnieje wiele odmian sałaty, które można sadzić. Niezależnie od tego, czy planujesz produkować czerwone, zielone, duże okrągłe liście sałaty, czy też małe i falbaniaste, jedynym sposobem na osiągnięcie najlepszych wyników jest uprawa jej w odpowiednim środowisku.

Najlepsze pory roku na sadzenie sałaty

Sałata jest rodzajem roślin uprawianych na zimno, najlepiej sadzić wczesną wiosną i jesienią w temperaturze od 60 °F do 65 °F. Najlepsza temperatura do kiełkowania nasion sałaty to 75°F. Ważne jest, aby sadzić sałatę w odpowiedniej temperaturze gleby, aby cieszyć się zdrowymi zbiorami.

Sadzenie sałaty jesienią

Chociaż sałata jest rośliną zimną, większość gatunków nie przetrwa ekstremalnych mrozów. Dlatego lepiej zacząć sadzić sałatę pod koniec sierpnia lub na początku września, aby móc je zebrać w październiku. Jesień we Włoszech ma temperaturę od 60 ° F do 70 ° F w ciągu dnia i 45 ° F i 55 ° F w nocy, które są idealnymi temperaturami do kiełkowania i uprawy sałaty.

Poza tym pamiętaj, aby znać strefę odporności swojego obszaru. Pomoże Ci to przewidzieć, kiedy zacznie się lukrowanie w Twojej okolicy i oszacować, kiedy powinieneś zacząć sadzić sałatę. Zbyt duże zimno może spowodować gnicie sałaty, zwłaszcza jeśli odmiana, którą wyhodowałeś, nie jest odporna na zimno, więc pamiętaj, aby zebrać ją przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu zimowego.

Sałata zimowa

Istnieją również odmiany sałaty, które mogą przetrwać zimę we Włoszech. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie brytyjscy ogrodnicy mogą z powodzeniem sadzić sałatę w swoich ogrodach. Jeśli mają szklarnię, mogą również uprawiać sałatę w środku, aby mieć pełną kontrolę nad temperaturą otoczenia i produkować zdrową sałatę.

Jeśli sadzisz sałatę zimą, musisz również zadbać o nią. Wyrywanie chwastów wokół rośliny powinno być najwyższym priorytetem, ponieważ może konkurować z składnikami odżywczymi, których bardzo potrzebuje sałata. Co więcej, gdy zbliża się noc w zimie, pomaga również przykrywać sałatę ogrodniczą wełną, aby rośliny były cieplejsze.

Wiosenna sałata

Sadzenie sałaty wczesną wiosną jest również idealne we Włoszech. Dzieje się tak dlatego, że letnie upały mogą zacząć się już w lutym, a gdy upały stają się silniejsze, mogą uszkodzić całe plony. W związku z tym musisz jak najwcześniej posadzić sałatę wiosną, aby cieszyć się dobrymi zbiorami, zanim zaczną się wkradać letnie upały.

Temperatura we Włoszech na wiosnę waha się od 68 ° F do 80 ° F w ciągu dnia i od 40 ° F do 50 ° F w nocy. To wciąż może być odpowiednia temperatura do wzrostu sałaty, o ile zapewni się im dodatkową opiekę. Co więcej, gdy nadejdzie letnie upał, ważne jest regularne podlewanie sałaty, aby uniknąć wysuszenia i stałego wzrostu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące uprawy sałaty

Jeśli chcesz cieszyć się maksymalnym plonem i wysokiej jakości sałatą, możesz skorzystać z kilku wskazówek. Tutaj są niektóre z nich:

Wskazówka nr 1: umieść je w zacienionym obszarze

Gdy temperatura przekracza 65 ° F, możesz umieścić cień na sałatach, a jeśli są w pojemniku, możesz przenieść je w miejsce, w którym jest cień, aby uniknąć narażenia ich na ekstremalne ciepło.

Wskazówka 2: upewnij się, że gleba jest wilgotna

Jeśli sadzisz sadzonkę lub przesadzasz uprawianą sałatę, ważne jest, aby gleba była wilgotna. Podlewaj ziemię, którą zamierzasz użyć do sadzenia lub przesadzania co najmniej 24 godziny wcześniej. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, aby uniknąć wysuszenia, które może uszkodzić lub zabić sałatę.

Wskazówka 3: Zbiór rano

Kiedy nadejdzie czas na zebranie sałaty, zrób to wcześnie rano. Badania pokazują, że liście sałaty rano zawierają dwa razy więcej składników odżywczych niż późnym popołudniem.

Wskazówka 4: Uprawiaj różne rodzaje sałaty

Sadź różne odmiany sałaty. Niektóre mogą przetrwać ekstremalne upały lub zimno. Mając różne rodzaje, z pewnością będziesz cieszyć się sałatą przez cały rok.

Dlaczego warto używać tunelu foliowego do uprawy sałaty i innych warzyw?

Szklarnie są również znane jako tunele foliowe, są zaprojektowane tak, aby pomieścić prawie każdy rodzaj roślin. Dzięki niej możesz kontrolować środowisko w środku, upewniając się, że Twoje rośliny będą miały idealną temperaturę i dadzą plony wysokiej jakości. Tak, w tym sałaty.

Sałaty są bardzo specyficzne, jeśli chodzi o temperatury. Tunel foliowy pozwala dostosować środowisko, które jest najbardziej idealne do rodzaju sałaty, którą zamierzasz uprawiać. Dzięki jednemu możesz kontrolować takie czynniki, jak światło słoneczne, wentylacja, wilgotność, ciepło i temperatura, dzięki czemu nie musisz się martwić, czy jest to odpowiednia pora roku na sadzenie sałaty.

Dowiedz się, kiedy sadzić sałatę we Włoszech, aby cieszyć się uprawami wysokiej jakości!

Teraz, kiedy już wiesz, kiedy sadzić sałatę we Włoszech, możesz chcieć rozpocząć pracę w swoim ogrodzie. Ale zanim zaczniesz, pamiętaj, że musisz upewnić się, że temperatura na zewnątrz jest idealna do wzrostu tych roślin. Jeśli masz szklarnię, zacznij ją ustawiać, aby stworzyć klimat, który będzie sprzyjał rozwojowi tych roślin.