Uprawa nasion bazylii: kiedy przesadzać sadzonki bazylii

Wiedza o tym, kiedy przesadzać sadzonki bazylii, to kolejny krok, który musisz zrobić, gdy delikatne sadzonki, które posadziłeś w glebie bogatej w składniki odżywcze, już wyrosły. To aromatyczne zioło, które dodaje smaku sosom do spaghetti, zupom, sałatkom, gulaszom i dressingom z kurczaka, jest niezwykle łatwe w uprawie, ponieważ nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.

Nasiona doniczkowe są uważane za rośliny jednoroczne, ponieważ okres wzrostu od nasion do zbiorów może trwać około 4 do 6 tygodni. To sprawia, że ​​jest to idealny wybór dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy są jeszcze na etapie poznawania i poznawania sztuki ogrodniczej. Ponieważ bazylia jest rośliną wszechstronną, można ją uprawiać zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

Uprawa nasion bazylii: kiedy przesadzać sadzonki bazylii

Kiedy należy przesadzać sadzonki bazylii?

Nawet jeśli bazylia jest łatwa w pielęgnacji i wszechstronna w różnych środowiskach, nadal jest tak samo delikatna jak inne rośliny, jeśli chodzi o przesadzanie. Przed podjęciem decyzji o przesadzeniu bazylii musisz ocenić, czy są one wystarczająco silne, aby poradzić sobie ze stresem związanym z przeszczepem. Podczas gdy większość instrukcji w Internecie mówi, że najlepszy czas na przesadzenie bazylii to 5 do 6 tygodni po posadzeniu sadzonek, niektóre wskaźniki mogą powiedzieć, że Twoje sadzonki bazylii są gotowe do przesadzenia.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby wiedzieć, że twoje sadzonki bazylii są gotowe do przeniesienia do stałego domu:

Przesadzaj bazylię, gdy wyrosną „prawdziwe liście”

Czym są prawdziwe liście i skąd wiesz, że twoje sadzonki bazylii wyrosły? Po kilku dniach od posadzenia nasion bazylii liście nasion wyrosną z liścieni sadzonek. Gdy korzeń osiedli się w glebie, dopiero wtedy wyłoni się drugi zestaw liści lub „prawdziwe liście”.

Od momentu, w którym nasiona zaczynają kiełkować do pojawienia się pierwszych prawdziwych liści, rośliny bazylii tak naprawdę nie potrzebują światła słonecznego. W tym czasie głównymi rzeczami dostarczającymi im składniki odżywcze są liścienie i gleba. Z tego powodu upewnij się, że przesadzasz sadzonki, gdy zobaczysz, jak rosną ich prawdziwe liście.

Gdy mają co najmniej 3 cale wzrostu

Jedną z oznak, że nasiona bazylii są gotowe do przesadzenia, jest to, że osiągną wysokość 3 cali. Jednak nie powinieneś całkowicie polegać na wysokości swojej rośliny przed podjęciem decyzji, że jest ona gotowa do przesadzenia. Powinien również mieć co najmniej dwa zestawy prawdziwych liści, zanim przeniesiesz go na inny obszar, aby wyrosnąć.

Inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę…

Oprócz wysokości i prawdziwych liści należy również sprawdzić, czy w donicy nie ma przepełnienia. Być może początkowo myślałeś, że twoje nasiona bazylii mają dużo miejsca do wzrostu, kiedy zacząłeś je sadzić. Jednakże, gdybyś używał małej doniczki, byłoby tylko kwestią czasu, zanim nasiona zaczną konkurować o dostępne składniki odżywcze, a ich korzenie zaczną wyrastać z dna doniczki.

Jeśli są przepełnione i zauważysz ich prawdziwe liście, nie marnuj czasu na debatowanie w sobie, czy powinieneś je przesadzić, czy nie. Od razu przygotuj bazylię do przeszczepu.

Dlaczego powinieneś używać minitunelu do uprawy roślin

Mini szklarnie to świetne zasoby zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Zapewni ci dobrą przestrzeń do przechowywania roślin, gdy pogoda stanie się zbyt ekstremalna, aby mogły przetrwać. Szklarnie dają również szansę ochrony delikatnych roślin przed szkodnikami i chorobami.

Oto inne korzyści płynące z posiadania minitunelowego do uprawy i przechowywania ulubionych ziół w:

Przedłużony sezon wegetacyjny

Jedną z największych zalet mini szklarni jest możliwość zapewnienia ogrodnikom wydłużonego okresu wegetacji. Narażenie na rosnące i zmieniające się temperatury otoczenia może narazić wiele rodzajów roślin na ryzyko śmierci. Jednak dzięki mini szklarni będziesz w stanie zapewnić im optymalne środowisko, które pomoże im żyć dłużej i wydłużyć okres wegetacji.

Możesz uprawiać szerszą gamę roślin

Ponieważ minitunel polietylenowy zapewnia Twoim roślinom kontrolowane środowisko wzrostu, jest to idealne miejsce do wzrostu roślin dowolnego typu. Jeśli chcesz wyhodować roślinę na ciepły sezon jesienią lub zimą, możesz to zrobić za pomocą mini szklarni. Będziesz mieć pełną kontrolę nad środowiskiem, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje rośliny będą rosły pomyślnie bez względu na klimat.

Uprawiaj rośliny bez pestycydów

Ponieważ mini-szklarnie zapewniają również środowisko wolne od szkodników i chorób dla twoich roślin, nie będziesz musiał używać wielu pestycydów do kontrolowania inwazji. W ten sposób możesz zredukować lub wyeliminować toksyczne substancje, które rozpylasz w swoich roślinach, zapewniając, że Ty i Twoja rodzina będziecie mogli cieszyć się organicznymi i wolnymi od pestycydów owocami i warzywami.

Kiedy przesadzać sadzonki bazylii: wnioski

Tempo wzrostu rośliny zależy od obfitości składników odżywczych, które otrzymują każdego dnia. Jeśli chodzi o przesadzanie nasion bazylii, musisz zwracać uwagę na oznaki, że są gotowe do przesadzenia – wzrost ich prawdziwych liści i kiedy osiągną co najmniej 3 cale wzrostu.

Teraz, gdy już wiesz, kiedy przesadzić sadzonki bazylii, nadszedł czas, aby wykorzystać swoją wiedzę w działaniu. Postępuj zgodnie z powyższymi radami, aby upewnić się, że twoje sadzonki bazylii przetrwają i przetrwają długo. Aby uzyskać najlepsze wyniki, posadź je w mini szklarni!