Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje: 3 oznaki, na które należy zwrócić uwagę?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie ludzie zadają podczas uprawy i pielęgnacji storczyków, jest: „Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea jest martwa, czy po prostu uśpiona?”. Czasami hodowcy mogą być zaniepokojeni, ponieważ storczyki zrzucają płatki lub cały kwiat; jednak niekoniecznie oznacza to, że twoja roślina jest martwa. Storczyki w naturalny sposób przechodzą w stan uśpienia, gdy nie są w cyklu kwitnienia.

Z ponad 30 000 gatunków i 200 000 hybryd, storczyki są największą rodziną roślin kwiatowych na ziemi. Niezależnie od tego, czy uprawiasz ją na parapecie, czy w pełnowymiarowej szklarni, te egzotyczne rośliny kwitnące prezentują niezrównane piękno, co jest głównym powodem, dla którego stanowią piękny dodatek do Twojego ogrodu lub szklarni. Chociaż storczyki są wszechstronne i potrafią przystosować się do różnych środowisk, przetrwają tylko wtedy, gdy otrzymają odpowiednie odżywianie i światło, których potrzebują.

Skąd mam wiedzieć

To normalne, że rośliny takie jak storczyki nie produkują kwiatów przez wiele miesięcy. Jeśli nie wiesz, storczyki potrzebują trochę czasu na odpoczynek, regenerację i uzupełnienie składników odżywczych przed ponownym rozpoczęciem cyklu kwitnienia. W ten sposób miałyby wystarczającą ilość składników odżywczych, aby wyhodować kolejną porcję zdrowych kwiatów.

3 znaki ostrzegawcze, że twoja orchidea nie żyje

Uprawa storczyków może być wyzwaniem i wyzwaniem dla wielu hodowców, ponieważ zazwyczaj wymagają one więcej opieki niż inne. Jeśli nadal jesteś na wczesnym etapie ogrodnictwa, może być ci trudno określić, jak wygląda hibernująca lub martwa orchidea. Jeśli uprawiasz orchideę w swoim ogrodzie i podejrzewasz jej śmierć, oto kilka znaków, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Oceń koronę

W twoich storczykach, jeśli widzisz, że korona (część orchidei, która łączy liście z podstawą) brązowieje, a tekstura jest rozmoczona i papkowata, prawdopodobnie jest zgniła. Zgnilizny szybko rozprzestrzeniają się na inne części rośliny Orchidei i zwykle nie są zauważalne, dopóki jej liście nie zmienią się w żółte lub czarne. Z drugiej strony, jeśli twoja Orchidea jest w stanie hibernacji, jej korona będzie zielona i pulchna.

Obserwuj oznaki zgnilizny korzeni

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi boryka się wielu hodowców storczyków, jest zgnilizna korzeni. Dzieje się tak często w przypadku przelanych roślin lub gdy właściciele nie przesadzają tak często, jak to konieczne, ponieważ nie będą w stanie usunąć martwych lub chorych korzeni. Ponadto, gdy storczykom brakuje przesadzania, doprowadzi to do mniejszej penetracji tlenu przez korzenie storczyków.

Miękkie i papkowate korzenie mogą przejawiać zgniliznę korzeni. Zazwyczaj, gdy Twoja Orchidea osiągnie ten etap, nie będziesz w stanie wiele zrobić, aby ją ożywić. Najprawdopodobniej, gdy korzenie zaczną się rozkładać, cała twoja Orchidea również zacznie więdnąć i umierać.

Żółte liście, które odpadają

Chociaż można się spodziewać, że storczyki zrzucają liście w okresie uśpienia, kiedy hodowcy zaczynają zauważać, że ich liście żółkną i całkowicie opadają, zwykle oznacza to, że są one martwe lub umierające. Najlepszym sposobem na potwierdzenie jest sprawdzenie korzeni rośliny pod kątem zgnilizny. Jeśli korzenie są zgniłe, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o pozbyciu się Twojej rośliny Orchidei.

Korzyści z używania apolytunnelto Grow Orchids

Storczyki stanowią piękny dodatek do Twojego ogrodu, zwłaszcza gdy zaczną kwitnąć. Ale dbanie o nie może być trudne, jeśli hodujesz je na otwartej przestrzeni. Stają się bardziej podatne na szkodniki, ulewne deszcze i wiatry.

Na szczęście jest jeden sposób, aby Twoje storczyki pięknie rosły i kwitły – szklarnie. Uprawa cennych storczyków w apolitunelu pozwala regulować środowisko i sprawia, że ​​jest ono odpowiednie dla wzrostu tych roślin. Istnieją inne zalety uprawy storczyków w szklarni, w tym:

Możesz kontrolować wilgotność

Storczyki najlepiej rosną w bardzo wilgotnych warunkach środowiskowych, ponieważ ruch powietrza jest mniejszy, a zatem parowanie wody jest mniejsze. Idealnie, jeśli hodujesz storczyki, wilgotność otoczenia powinna wynosić od 60% do 80%. Posiadając szklarnię, będziesz mieć większą kontrolę nad poziomem wilgotności i zapewnisz, że twoje rośliny wchłoną odpowiednią ilość wilgoci potrzebną do uniknięcia odwodnienia.

Lepsza kontrola światła

Aby przetrwać, storczyki potrzebują światła, ale nie lubią bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, dlatego ważne jest, aby umieścić je w cieniu, który zapewni im odpowiednie wymagania dotyczące światła. W szklarniach możesz używać chusteczek zacieniających lub rolet, aby chronić rośliny przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Lepszy przepływ powietrza

Uszkodzenia i śmierć storczyków są czasami spowodowane nadmiernym lub zbyt małym przepływem powietrza, na który narażone były storczyki. Uprawa storczyków w szklarniach pozwala kontrolować ilość powietrza przemieszczającego się w obrębie zagrody. Dzięki wentylatorom z tunelem foliowym możesz zapewnić stały ruch powietrza, co pozwoli storczykom na odparowanie stojącej i nadmiaru wody, w której mogłyby się rozmnażać szkodliwe mikroorganizmy.

Końcowe przemyślenia na temat „Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje?”

Uprawa różnych rodzajów storczyków może być świetnym sposobem na dodanie koloru i różnorodności do ogrodu lub szklarni. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami przez lata, dowiedz się więcej o wymaganiach wzrostu storczyków, które pomogą Ci określić, czego potrzebują do rozwoju. Przy odpowiedniej wiedzy odpowiedź na często zadawane pytanie: „Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea jest martwa?” również przyjdzie naturalnie.