Rośliny domowe: kiedy należy wywołać kwitnienie

Ci, którzy są nowicjuszami w ogrodnictwie, często zastanawiają się, „kiedy należy wywołać kwitnienie?” Podczas uprawy roślin jedną z rzeczy, na które będziesz czekał, jest dzień, w którym zaczną kwitnąć. Musisz jednak nauczyć się, jak wywołać kwitnienie, jeśli jesteś kimś, kto zarabia na życie ze swoich roślin i chcesz zbierać plony nieco wcześniej niż oczekiwano lub po prostu chcesz sadzić je w pomieszczeniu.

Kilka czynników wpływa na zdolność rośliny do wytwarzania kwiatów – jednym z nich jest światło i ciemność. Zazwyczaj rośliny są podzielone na dwie kategorie w zależności od ich wymagań dotyczących okresu światła i ciemności, czyli fotoperiodów. Rośliny o krótkim dniu (konopie indyjskie, ryż, soja), jak sama nazwa wskazuje, kwitną tylko w czasie, gdy dni są krótsze, a noce dłuższe, podczas gdy rośliny o długim dniu (goździk, groch, sałata) kwitną tylko w dni gdzie dni są dłuższe, a noc krótsza.

Rośliny domowe: kiedy należy wywołać kwitnienie

Rośliny wyhodowane na zewnątrz w naturalny sposób zaczną swój etap kwitnienia. Jeśli sadzisz w pomieszczeniu, musisz wywołać fazę kwitnienia rośliny, aby upewnić się, że przyniesie obfite plony.

Najlepszy czas na wywołanie kwitnienia roślin w pomieszczeniach

Nowi hodowcy lub początkujący ogrodnicy często zastanawiają się, kiedy rozpocząć indukcję kwiatów w swoich roślinach. Nie ma na to standardowej reguły, ponieważ idealny czas na wywołanie kwitnienia zależy przede wszystkim od samych hodowców. Zazwyczaj idealnym momentem, w którym należy wywołać kwitnienie u roślin, jest ugruntowanie przez nie mocnego systemu korzeniowego.

Umożliwienie roślinie wegetacji pomoże upewnić się, że prawidłowo zakorzenia się, aby mogła skutecznie pobierać i przechowywać składniki odżywcze, wspierając etap kwitnienia. W szczególności etap kwitnienia może być wymagający i wymaga wszystkich składników odżywczych, które może uzyskać z gleby lub nawozów. Jeśli jednak spieszysz się z zebraniem kwiatów, możesz rozpocząć indukcję florystyczną wcześniej, ale nie będzie ona w stanie wyprodukować tylu kwiatów, jak wtedy, gdy pozwolisz swoim roślinom urosnąć.

Rośliny o krótkim dniu, takie jak na przykład konopie indyjskie, mogą mieć średni czas wegetacji wynoszący co najmniej 2-4 tygodnie. Po 4 tygodniach roślina rozszerzy się i utworzy silne korzenie, dzięki czemu jest gotowa do indukcji kwitnienia. Jednak niektórzy hodowcy woleliby również, aby ich rośliny pozostawały w stanie wegetatywnym dłużej, aby dać roślinie więcej czasu na wzrost i rozwój przed rozpoczęciem etapu kwitnienia.

W roślinach całodniowych ogrodnicy zwykle indukują kwitnienie, wystawiając je dłużej na światło. Oznacza to, że jeśli dni są krótsze, zwykle umieszcza się je pod sztucznym oświetleniem. Z drugiej strony rośliny o krótkim dniu są pokryte nieprzezroczystą czarną tkaniną, aby wywołać kwitnienie.

Jakie są zalety uprawy roślin w hobbystycznej szklarni?

Szklarnie hobbystyczne są znane jako jedne z najlepszych miejsc do uprawy roślin. Zapewniają wiele korzyści, których nie uzyskasz przy tradycyjnym sadzeniu lub w ogrodzie. Dzięki szklarni możesz zapewnić optymalne środowisko dla swoich upraw, zachęcając w ten sposób do szybszego i lepszego procesu wzrostu i rozwoju.

Czy masz półpro

szklarnia lub mała funkcjonalna, możesz wiele skorzystać z uprawy roślin w szklarni. Oto niektóre z wielu zalet uprawy roślin w szklarni:

Przedłużony okres wegetacji

Szklarnie oferują hodowcom możliwość przedłużenia sezonu wegetacyjnego danej rośliny poprzez manipulowanie warunkami środowiskowymi wewnątrz szklarni. Sadzenie roślin w tunelu polifoliowym pozwala kontrolować temperaturę, wilgotność i inne czynniki środowiskowe, które będą odgrywać rolę w przetrwaniu i produktywności Twojej rośliny. Jeśli latem chcą cieszyć się świeżymi plonami w zimnych porach roku, mogą umieścić roślinę w tunelu foliowym, aby nadal produkowała kwiaty i owoce.

Ochrona przed inwazją szkodników roślin i drapieżnikami

Wśród wielu korzyści płynących z uprawy apolituneli, jest to, że umożliwia ochronę przed szkodnikami i drapieżnikami roślin, takimi jak gryzonie. Ponieważ obszar jest ogrodzony specjalnym plastikiem lub włóknem szklanym, chore rośliny na zewnątrz nie będą miały szansy na zainfekowanie roślin wewnątrz szklarni. Poza tym obudowa pomoże również chronić rośliny przed drapieżnikami odżywiającymi się roślinami, takimi jak krety, wiewiórki, ptaki czy jelenie.

Z tym wiąże się również korzyść polegająca na konieczności stosowania niewielkiej ilości pestycydów lub ich braku. Ponieważ zapewniłeś swoim roślinom ochronę przed chorobami, nie będziesz musiał używać pestycydów do ich leczenia. To z kolei przekłada się na zdrowsze produkty.

Lepsza jakość upraw

Ponieważ zamknięte szklarnie chronią przed szkodnikami, chorobami i drapieżnikami, prowadziłoby to również do lepszej jakości plonów. Rośliny nienarażone na stres będą w stanie rosnąć silniej i produkować dobre owoce. Jeśli masz szczęście, może to nawet doprowadzić do wzrostu plonów.

Unikanie uszkodzeń roślin spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Jedną z rzeczy, które niszczą twoje plony, są ekstremalne warunki pogodowe. Rosnąc na zadaszonym obszarze, ochronisz swoje rośliny przed silnymi wiatrami lub burzami gradowymi. Tunel foliowy zapewni również ciepło Twoim roślinom w okresach, w których temperatury znacznie spadają.

Kiedy należy wywołać kwitnienie? Czas jest kluczem

Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny krótkie, czy długie, indukcja kwiatów może być świetnym sposobem na przyspieszenie czasu zbiorów dla twoich roślin. Jeśli chodzi o to, kiedy należy wywołać kwitnienie, najlepszym momentem na to jest, gdy rośliny mają już silne korzenie. Dzięki mocniejszym i wydajniejszym korzeniom roślina będzie w stanie dostarczyć potrzebne składniki odżywcze, aby wesprzeć fazę kwitnienia.