Echinacea (zwana również jeżówką) to doskonały dodatek do Twojego ogrodu. Jeśli zastanawiasz się, jak zbierać jeżówkę, ten artykuł przedstawia tajniki udanego sadzenia i zbierania jeżówek.
Table of Contents
Siew lub przesadzanie
Możesz przesadzić Echinaceę lub zasiać je bezpośrednio na grządce ogrodowej. Jeśli wolisz zacząć od nasion, możesz początkowo hodować je w pomieszczeniu przez sześć do ośmiu tygodni przed ostatnimi przymrozkami na twoim obszarze lub możesz zasiać je w ziemi jesienią lub zimą. Pamiętaj jednak, że zakwitnięcie roślin może zająć dwa lata.
Na szczęście Echinaceę można znaleźć w prawie każdym lokalnym sklepie ogrodniczym. Jest tańszy w porównaniu z innymi rodzajami kwiatów ogrodowych, ale jest równie piękny.
Przesadzanie i kiełkowanie
Większość nasion jeżówki może wymagać zimnej stratyfikacji przez około miesiąc, aby skutecznie wyprodukować kwiaty. Stratyfikacja na zimno to proces umieszczania nasion w zimnych warunkach, aby zachęcić do kiełkowania.
Jednak kiełkowanie Echinacei często zajmuje trochę czasu, więc nie można oczekiwać rezultatów z dnia na dzień. Twoje nasiona zaczną kiełkować za około 20 dni.
Zasiej nasiona na głębokość cala przy temperaturze gleby około 68 stopni F i upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Gdy sadzonki osiągną wysokość trzech cali, przerzedź je i stwardnij przed przesadzeniem do ogrodu, przenieś rośliny tylko wtedy, gdy minie ostatnie mrozy, a temperatura gleby wynosi co najmniej 60 stopni F.
Zapotrzebowanie na słońce i glebę
Echinacea najlepiej rozwija się w glebie o neutralnym pH (6,0 do 7,0). Możesz również dodać świeży kompost tuż przed zasianiem nasion. Jeżówki są bardzo łatwe w uprawie. W rzeczywistości mogą przetrwać nawet w suchej, skalistej glebie. Ale podobnie jak inne rodzaje roślin, Echinacea najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie.
Dbanie o Echinaceę
Mimo że Echinacea nie wymaga konserwacji, ten kwiat ogrodowy nadal potrzebuje trochę TLC. Oto, co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji jeżówek:
Temperatura
Rośliny te mogą rosnąć nawet w ekstremalnych upałach. Jeśli jednak mieszkasz w miejscach, w których lata są naprawdę gorące, lepiej sadzić Echinaceę w miejscach częściowo zacienionych.
Przycinanie
Jeśli niektóre z twoich kwiatów opadają, a podlewanie nie wystarczy, najlepiej przyciąć wiotkie i martwe kwiaty. W ten sposób zakwitnie więcej kwiatów, a unikniesz agresywnego rozprzestrzeniania się więdnięcia lub jakichkolwiek chorób.
Podlewanie
Jeżówki to jedna z nielicznych roślin ogrodowych, które tolerują suszę. Ale aby uzyskać najlepsze wyniki, nadal należy je regularnie podlewać. Jeśli mieszkasz na obszarach deszczowych, być może nie będziesz musiał podlewać Echinacei tak często, jak powinieneś podczas gorących, suchych letnich sezonów.
Nawożenie
Umieszczenie kompostu wokół podstawy jeżówki zachęca do zdrowego wzrostu roślin. Możesz dodać nawóz wokół swoich roślin co najmniej dwa razy w ciągu pierwszego sezonu wegetacyjnego.
Zbieranie Echinacei
Najlepszym sposobem zbierania kwiatów Echinacea do dekoracji jest cięcie łodyg. Ponieważ często tniesz i zbierasz, twoje rośliny będą kwitnąć przez cały sezon.
Jeśli planujesz użyć go do herbaty, zbieraj rosnące liście, odcinając garść z każdej rośliny. Możesz zrobić herbatę ze świeżych liści lub możesz je wysuszyć i przechowywać w spiżarni.
Jeśli chcesz zbierać korzenie, możesz delikatnie przekopać się wokół linii kroplowej jeżówki i ostrożnie wyjąć roślinę z gleby. Odetnij korzenie – możesz wziąć część korzeni i umieścić roślinę z powrotem w ziemi.
Dlaczego uprawiać jeżówkę w szklarni?
Chociaż Echinacea jest ładna do oglądania w każdym ogrodzie na świeżym powietrzu, istnieje kilka powodów, dla których warto sadzić je w szklarni, takie jak:
Chroń swoje kwiaty przed szkodnikami i chorobami
Kopacze liści, japońskie chrząszcze, wołkowce, mszyce, roztocza eriophyid i mączliki ziemniaczane to tylko niektóre ze szkodliwych szkodników, które mogą uszkodzić rośliny Echinacea. Te szkodniki mogą również przenosić choroby, takie jak mączniak prawdziwy, szara pleśń, aster żółty, zgnilizna łodyg i plamy bakteryjne. Trzymanie roślin w szczelnym, ale dobrze wentylowanym tunelu foliowym chroni je przed szkodnikami i chorobami.
Chroń swoje jeżówki przed niepogodą
Burze, grad i zamiecie mogą w jednej chwili zniszczyć Twój ogród. Umieszczając je w szklarni, ogrodnikom takim jak Ty łatwiej będzie uprawiać rośliny w nieprzewidywalnym klimacie.
Idealne dla osób bez miejsca w ogrodzie
Jeśli chcesz uprawiać świeże produkty lub kwiaty, takie jak Echinacea, ale masz ograniczoną przestrzeń, minitunel foliowy jest świetną alternatywą. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom można postawić minitunel foliowy na balkonach, tarasach, tarasach, a czasem nawet na blatach.
Rozpocznij sadzenie wcześniej niż zwykle
Dzięki mini szklarni możesz zacząć sadzić jeżówki jeszcze przed nastaniem zimnej pory roku. Jak tylko minie niebezpieczeństwo mrozu, możesz posadzić Echinaceę w swoim ogrodzie.
Końcowe przemyślenia na temat zbierania Echinacei
Gdy już wiesz, jak zbierać jeżówkę, będziesz mógł je hodować na swoim podwórku lub w mini szklarni. Echinacea ma właściwości lecznicze, z jej liści można zrobić herbatę, a świeżych kwiatów można udekorować swój dom. Ze względu na zalety i zastosowania jeżówek, nie ma powodu, dla którego nie powinieneś ich sadzić.