Podstawy uprawy marchwi we Włoszech

Podstawy uprawy marchwi we Włoszech są tak proste jak 1-2-3! Musisz je posadzić w luźnej, bogatej glebie, gdy temperatura wynosi od 45 do 85˚F. Niezależnie od tego, czy sadzisz je w podwyższonych grządkach, czy w pojemnikach, możesz szybko uprawiać marchew przez cały rok.

Kiedy jest najlepszy czas na uprawę marchwi we Włoszech?

Najlepszy czas na uprawę marchwi we Włoszech to okres od późnego lata do wczesnej wiosny. Brytyjska pogoda pozwala nam uprawiać marchew przez cały rok, ale te najbardziej aromatyczne rosną w połowie września i na początku kwietnia.

Podstawy uprawy marchwi we Włoszech

Jeśli próbowałeś sadzić marchewki o różnych porach roku, zauważysz różnicę w smaku i konsystencji. Podczas gdy rośliny wyglądają dobrze, marchewki zwykle smakują nijako lub gorzko. Niektóre z nich mają nawet twardą teksturę.

Wrzesień to świetny miesiąc na rozpoczęcie sadzenia marchwi. Nasiona zaczynają kiełkować szybciej, gdy gleba jest ciepła – zwykle między 65 a 85 stopni. Cambridge University UK twierdzi, że marchew potrzebuje od sześciu do siedmiu dni, aby wyrosła w cieplejszych temperaturach gleby, podczas gdy w chłodniejszej glebie zajęłoby to 20 dni.

Oto kilka wskazówek, które powinieneś wiedzieć o uprawie marchwi we Włoszech:

Przygotuj grządkę

Marchew może rosnąć w podniesionym grządce lub pojemniku. Aby przygotować grządkę do sadzenia, obróć glebę na głębokość co najmniej 12 cali. Jeśli w twojej glebie jest za dużo gliny, wymieszaj piasek i dobrze dojrzały kompost. Pamiętaj, że luźna ziemia jest najlepsza, jeśli chcesz wyhodować pyszne marchewki.

Podlej łóżko

Marchewki najlepiej rosną w wilgotnej glebie, dlatego przed siewem należy podlać grządkę i pozostawić na jeden do dwóch dni. Równomiernie nawilżona gleba jest idealna do szybkiego wzrostu i kiełkowania.

Zasiej nasiona marchwi

Zasiej nasiona marchwi cienko i równomiernie na grządce. Aby zapewnić miejsce na wzrost, nasiona należy rozmieścić co najmniej o cal. Przykryj nasiona ¼ cala ziemią doniczkową i lekko dociśnij. Zapewnia to kontakt nasion z glebą.

Chroń swoje nasiona marchwi

Chroń swoje nasiona przed nadmiernym upałem i ulewnymi deszczami. Jeśli pogoda jest gorąca i sucha, możesz użyć płótna, aby przykryć nasiona. Ale pamiętaj, aby usunąć go, gdy wykiełkują. Przykryj nasiona pływającymi osłonami rzędów, aby chronić je przed deszczem. Nie zapomnij co dwa dni zaglądać pod pokrowiec!

Usuń chwasty i utrzymuj wilgotność gleby

Jak wspomniano, marchewki najlepiej rosną w wilgotnej glebie, więc upewnij się, że gleba jest dobrze nawadniana. Głębokie i równomierne podlewanie zachęca korzenie do rozwoju. Upewnij się również, że wybierasz chwasty, które konkurują o przestrzeń do uprawy i wilgotność gleby.

Jakie są jedne z najlepszych warzyw do uprawy we Włoszech?

Oprócz marchwi we Włoszech dobrze rośnie kilka innych warzyw, takich jak bakłażan, ogórek, buraki i szpinak. Sezon wiosenny we Włoszech to idealny czas na rozpoczęcie sadzenia. Oprócz marchwi, oto kilka roślin, które powinieneś uprawiać we Włoszech:

Ogórki

Ogórki można sadzić od marca do maja. Najlepiej rosną na dobrze mulczowanej i nawożonej glebie, ale potrzebują około galona wody tygodniowo. Najlepiej zainwestować w beczkę deszczową, aby dobrze podlewać ogórki.

Szpinak

Szpinak jest bogaty w żelazo, magnez, potas oraz witaminy K i A. Najlepszą porą na sadzenie szpinaku we Włoszech jest okres od marca do kwietnia, aby można było cieszyć się zbiorami przez całe lato.

Buraki

Buraki również dobrze rosną we Włoszech i są stosunkowo łatwe w uprawie. Tylko pamiętaj o podlewaniu buraków, aby stale rosły. Buraki świetnie nadają się do detoksykacji. Są bogate w witaminy i minerały, które mogą obniżyć ryzyko niektórych chorób, takich jak rak i choroby serca.

Bakłażan

Jeśli chcesz dodać błonnik do swojej diety, możesz sadzić bakłażany na swoim podwórku! Kwiecień to najlepszy czas na posadzenie tego pysznego warzywa kwiecień. Musisz jednak zwracać szczególną uwagę na swoje bakłażany, ponieważ przyciągają one szkodliwe stworzenia i są podatne na choroby grzybowe.

Papryka

Papryka nie tylko dodaje solidnego kopa Twoim potrawom, ale może również przyspieszyć Twój metabolizm i wspomóc spalanie tłuszczu. Papryka rośnie w ciepłym, słonecznym klimacie, dlatego najlepiej sadzić ją w maju.

Rzodkiewki

Jeśli chcesz szybkich zbiorów, rzodkiewki są gotowe do zbioru w około miesiąc po posadzeniu. Są łatwe w uprawie, więc są idealnym warzywem startowym. Tylko upewnij się, że zapewnisz im wystarczająco dużo miejsca do wzrostu: dwa cale na małe rzodkiewki i cztery cale na daikony owadów i inne rzodkiewki do przechowywania.

Pomidory

Pomidory dobrze rosną w ciepłą, słoneczną pogodę w Wielkiej Brytanii. W miarę wzrostu pomidory powinny mieć co najmniej sześć godzin światła słonecznego każdego dnia. Dodatkowo upewnij się, że mają wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć w pionie.

Dlaczego lepiej uprawiać rośliny w szklarni?

Szklarnie oferują wiele korzyści, takich jak ochrona roślin przed niesprzyjającą pogodą, owadami i innymi zwierzętami. Niezależnie od tego, czy sadzisz warzywa od lat, czy dopiero zaczynasz swój ogród, oto kilka powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w szklarnię:

Uprawiaj rośliny przez cały rok

Aby Twoje rośliny rosły zdrowo, potrzebują odpowiedniej ilości wody, przestrzeni i słońca. Uprawa roślin w chłodniejszych miejscach może być wyzwaniem. Dlatego inwestycja w tunel foliowy daje Ci przewagę. Możesz stworzyć swój własny mikroklimat w tunelu foliowym, aby wspierać wzrost Twoich warzyw przez cały rok.

Chroń swoją roślinę przed szkodnikami i niepogodą

Szkodniki i niesprzyjająca pogoda mogą zniszczyć całą twoją ciężką pracę. Umieszczając rośliny w szklarni, możesz zapobiec niszczeniu upraw przez szkodniki, ulewne deszcze i nadmierne ciepło.

Uprawiaj rośliny organicznie

Uprawiając rośliny w szklarni, nie musisz używać szkodliwych chemikaliów, aby trzymać szkodniki z daleka.

Końcowe przemyślenia na temat uprawy marchwi we Włoszech

Podstawy uprawy marchwi we Włoszech są łatwe, jeśli masz odpowiednie narzędzia i zasoby. Aby stworzyć idealne środowisko wzrostu dla swoich roślin, musisz ustawić solidny i trwały tunel foliowy składający się z ocynkowanych ogniowo rur, które wytrzymają trudne warunki pogodowe. Aby rozpocząć przygodę z ogrodnictwem w tunelu foliowym, skontaktuj się z firmą Krostrade, aby kupić swój pierwszy tunel foliowy już dziś!