Pielęgnacja storczyków: jak uratować martwą orchideę

Chcesz wiedzieć, jak uratować martwą orchideę? Niestety, nie ma mowy o zachowaniu orchidei, jeśli jest już martwa. Ale możesz Orchidee są niewątpliwie piękne, ale mogą wyglądać na obdarte, kiedy zaczynają więdnąć. Zauważysz, że ich liście zaczną więdnąć i żółkną, pąki mogą zacząć opadać lub twoje rośliny w ogóle nie zakwitną.

Może to być zniechęcające, jeśli twoje rośliny zaczną więdnąć, ale zanim je wyrzucisz, sprawdź, czy nie ma oznak życia i zidentyfikuj potencjalne problemy. Po zidentyfikowaniu możesz spróbować rozwiązać problemy, takie jak inwazje szkodników i choroby. W ten sposób możesz przywrócić zdrowie swoim orchideom.

Pielęgnacja storczyków: jak uratować martwą orchideę

Sprawdź oznaki życia

Możesz uratować swoją roślinę orchidei tylko wtedy, gdy nadal są jakieś oznaki życia. To normalne, że niektóre storczyki odrzucają liście po kwitnieniu, a jeśli pominęły kwitnienie, nie oznacza to, że twoja orchidea jest martwa. Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, czy twoje storczyki jeszcze żyją, jest sprawdzenie ich koloru.

Zielone łodygi są oznaką życia. Powinieneś także sprawdzić korzenie – jędrne i blade korzenie to zdrowe korzenie, natomiast brązowe i rozmoczone oznaczają, że są martwe, a Twoja roślina nie będzie w stanie wchłonąć wody i składników odżywczych.

Zidentyfikuj problem

Najlepszym sposobem na uratowanie rośliny jest zidentyfikowanie problemu, aby móc go naprawić. Na przykład, jeśli twoje storczyki nie kwitną, mogą wymagać przesadzenia lub potrzebują mniej lub więcej światła słonecznego i wody. Jeśli pąki opadną, zanim jeszcze zakwitną, być może trzeba będzie przenieść storczyki do bardziej odpowiedniego środowiska. Czasami może to być również spowodowane tym, że twoje storczyki cierpią na zatrucie etylenem z powodu wycieku gazu, dymu papierosowego lub dojrzewających owoców w pobliżu. Przebarwienia i plamy na liściach mogą być oznaką inwazji chorób lub szkodników.

Co musisz zrobić

Oto, co musisz zrobić, aby uratować storczyki, zanim będzie za późno:

Wskazówka nr 1. Odpowiednio i regularnie podlewaj storczyki

Podlewaj storczyki letnią wodą, aż spłynie przez dno doniczki. Jednak ilość wody zależy od rodzaju posadzonej orchidei. Niektóre storczyki muszą być cały czas wilgotne, podczas gdy inne lubią wysychać przed kolejnym podlewaniem.

Wskazówka 2. Utrzymuj temperaturę w ryzach

Storczyki potrzebują około 10 do 15 minut pośredniego nasłonecznienia. Latem storczyki najlepiej rozwijają się w temperaturze 70 stopni F. W sezonie zimowym storczyki nie powinny przebywać w środowisku o temperaturze niższej niż 60 stopni F rano i 50 stopni wieczorem.

Wskazówka nr 3. Usuń kolce, jeśli nie zobaczysz kwiatów od dwóch miesięcy

Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie pojawią się żadne kwiaty, usuń kolce, przecinając łodygę i mięsiste liście.

Wskazówka nr 4. Nawozić

Podlewaj storczyki na górze podłoża i karm je komercyjnym pokarmem dla storczyków. Włóż jedzenie do miski i wymieszaj je z 50% wodą lub postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Wlej pokarm roślinny do gleby (lub innego podłoża do sadzenia), aż wsiąknie w korzenie.

Wskazówka nr 5. W razie potrzeby zmień podłoże do zalewania

Jeśli wykonałeś kroki od pierwszego do czwartego, ale to nadal nie działa, spróbuj zmienić podłoże na korę orchidei dla większych roślin. W przypadku mniejszych najlepiej sprawdzają się przy użyciu mchu. Jeśli korzenie twojej orchidei są uszkodzone, możesz użyć drutu, aby zastąpić korzenie. Usuń zgniłe korzenie i umieść drut wokół podstawy rośliny i w glebie. Następnie włóż storczyki z powrotem do doniczki.

Dlaczego powinieneś używać minitunelu foliowego dla swoich roślin?

Istnieje kilka powodów, dla których ogrodnicy tacy jak Ty mogą odnieść korzyści z używania mini szklarni. Mając to na uwadze, oto kilka powodów, dla których warto wypróbować tunel ogrodniczy:

Idealny dla ogrodników z małą ilością miejsca w ogrodzie

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, ale chcesz uprawiać swoje rośliny, możesz użyć do tego minitunelu foliowego. Ma standardowy rozmiar około sześciu stóp, ale są też mniejsze opcje. Możesz je umieścić w dowolnym miejscu – na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach.

Chroń swoje rośliny przed owadami i chorobami

Jak każda inna roślina, storczyki są podatne na inwazję szkodników, a także mogą zarażać się chorobami z sąsiednich roślin. Trzymanie ich w tunelu poliamidowym zmniejsza ryzyko przyciągania owadów i zarazy, dzięki czemu rośliny pozostają zdrowe przez cały czas.

Uprawiaj rośliny przez cały rok

Minitunel foliowy pozwala kontrolować klimat wewnątrz. Za pomocą systemów chłodzenia i ogrzewania, lamp do uprawy itp. możesz stworzyć swój własny mikroklimat, pozwalający na uprawę roślin o każdej porze roku. Na przykład możesz uprawiać rośliny o ciepłej pogodzie w zimnych porach roku i na odwrót.

Chroń swoje rośliny przed nieprzewidywalną pogodą

Pojedyncza burza może zniszczyć wszystko, na co ciężko pracowałeś. Trzymanie roślin w tunelu foliowym może chronić je przed mrozem, śniegiem, ulewnym deszczem i ogólnie złą pogodą. Możesz ponownie przesadzić te rośliny do swojego ogrodu, gdy pogoda się poprawi.

Konkluzja dotycząca ratowania martwej orchidei

Jak więc uratować martwą orchideę? Możesz uratować więdnącą roślinę tylko wtedy, gdy nadal istnieją oznaki życia. Zidentyfikuj pierwotną przyczynę problemu i spróbuj go naprawić. Jeśli zrobisz to poprawnie, będziesz w stanie przywrócić storczyk do życia.